Äripäev • 5. november 2014 kell 7:25

Eften müüs väikesed varad

Viljar Arakase juhitud Eften Kinnisvarafond müüs osad varad.  Foto: Andres Haabu, Äripäev

EfTEN Kinnisvarafond teatas, et müüs ühe tehingu käigus Zenith Capital Managementi poolt juhitavale ettevõttele Stora Enso tootmishoone Tänassilmas, Mediq logistikakeskuse Sauel ning Hanza Mechanics tootmishoone Tartus.

EfTEN Kinnisvarafond on fondivalitseja EfTEN Capitali poolt 2008. aastal asutatud Balti riikide ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond. EfTEN Kinnisvarafondi portfellis on kokku 21 objekti Eestis ja Lätis. EfTEN Capital AS on samal aastal asutatud varavalitsemise ettevõte, mis tegeleb peamiselt ärikinnisvarafondide ja portfellide valitsemisega. EfTEN Capital AS omab fondivalitseja litsentsi ning kuulub Finantsinspektsiooni järelevalve alla. Ettevõte pakub ka eraportfelli haldusteenust.

Zenith Capital Management on varade juhtimise ja finantsnõustamise ettevõte, mis tegeleb varakate eraisikute, nende perekondade ja eraomandis olevate äriühingute finantsasjade korraldamise, struktureerimise ja isiklike vajadustega. Zenith Capital Management toimib family office’i põhimõtete kohaselt. Zenith Capital Managementi kliendid on nii kohalikud kui rahvusvahelised isikud ning ettevõtte tegevusvaldkondade hulka kuuluvad wealth management, kinnisvara juhtimine, ettevõtete rahastamine ja ärinõustamine.

EfTEN Kinnisvarafondi fondijuhi Viljar Arakase selgitusel on nende kolme hoone müük osa ettevõtte strateegilisest plaanist loobuda väiksematest objektidest ja keskenduda suuremate investeeringute juhtimisele. Investeeritud omakapitali tootluseks kujunes peale edukustasu reservi moodustamist 56% aasta baasil ning tagasisaadud omakapitali kordaja oli 1,6. Projekti hoidmisperiood oli 16 kuud ning tehing toimus 8,2% rahavoo tootluse alusel.

“Tootmis- ja logistikakeskuste omandamine, mis asuvad tuntud tehnoparkides ja kus asuvad rahvusvahelise taustaga üürnikud, sobib klientide investeerimisportfellidesse. Näeme tootmiskinnisvara kui perspektiivset ja likviidset investeerimistoodet, sest lisaks tööjõukulude erinevusele on jätkuvalt Eesti kinnisvaraga seotud kulud soodsamad kui Skandinaaviamaades,“ ütles Zenith Capital Management partner Kristel Meos.

Meos lisas, et tootmishooned, kus on kvaliteetne rentnik, hea asukoht ja korralikud lepingud, on neile alati huvi pakkunud, teiselt poolt aga mõjutab investeerimisotsuseid turu situatsioon. "Viimasel aastal on Eestis ja eelkõige Tallinnas toimunud rahavooga kontoriobjektide osas tootluste kukkumine, mis tähendab, et hinnad on kallinenud ja lisaks on juurde tulemas uut pakkumist kontorite turul. Seetõttu on huvi kasvanud ka teiste ärikinnisvara segmentide osas," selgitas Meos. Tehingu hinda polnud ta nõus kommenteerima.

EfTEN Kinnisvarafond omandas nimetatud kolm objekti möödunud aastal EPI Baltic I fondilt blokktehingu käigus. Lisaks eelmainitud kolmele objektile omandati toona ka K-Rauta esinduspood Tondil ja Logistika Pluss logistikakeskus Tallinnas Punasel tänaval.

Hetkel kuum