Polina Volkova • 1. detsember 2014 kell 9:58

35 aastaga võib koguda 150 000 eurot

Investor Mikk Talpsepp annab nõu.  Foto: Andres Haabu

Paljud Eesti elanikud eelistavad hoida raha kas arvelduskontol või madratsi all. Investor Mikk Talpsepp selgitab aga, et 35 aastaga võib koguda 150 000 eurot.

Järgneb Mikk Talpsepa kommentaar:

Investeerimisega alustamisel pean mõistlikuks osta börsiindekseid läbi börsil kaubeldava fondi ehk ETFi, mis sisaldavad kõiki ettevõtteid. Kui tuua ühe näitena USA Standard & Poors 500 aktsiaindeks, siis seda on võimalik osta läbi indeksaktsia SPY, omandades seeläbi tükikese 500 suurimast USA börsiettevõttest. Haldustasuna kaotab investor sellisel juhul vaid 0,1%, seega nõnda investeerides on kõige lihtsam saada kätte turutootlus ja umbes 2% dividende aastas.

Investeerimise ettevalmistust saab alustada igast summast, kogudes see investeerimiskontole, selle asemel et tarbida. Kuna sõltuvalt maaklerist võib olla ebamõistlik investeerida väikest summat, siis variant on koguda veidi suurem summa ja seejärel osta soovitud aktsia või indeksaktsia ühe suurema tükina. Arvan, et 2000 eurot on investeerimiseks juba piisav, kus teenustasude roll ei ole enam liiga suur. Fondidesse võimaldatakse tihti investeerimist ka väga väikeste summadega, aga sellisel juhul tuleb arvestada tasudega, mida fond võtab. Investeerimise puhul on oluline, et see oleks elustiil, raha säästetaks järjepidevalt ning raha oleks mõistlikult investeeritud.

Investeerides 1000 eurot indeksaktsiasse, võib oodata aastas dividende 20 eurot, mis paraku eriti ei innusta investeerima. Kui aga iga aasta investeerida 1000 eurot, siis aja jooksul koguneb sellest oluliselt suurem summa.

Olen arvutanud, et kui 30aastane inimene investeerib aktsiaindeksisse 10 000 eurot, siis järgneva 35 aastaga võiks sellest rahast saada tänases ostujõus mõõtes ligemale 150 000 eurot, kui arvestada USA aktsiaindeksite ajaloolist tootlust. Ja 150 000 eurot on päris korralik summa, mida pensionile minnes omada.

Hetkel kuum