Harry Tuul • Kadri Põlendik • 26. jaanuar 2015 kell 5:46

Erakordne rahasüst TransferWise’i

TransferWise'i loojad Taavet Hinrikus (vasakul) ja Kristo Käärmann.  Foto: Eiko Kink

USA riskiinvesteerimisega tegelev Andreessen Horowitz paigutas koos kaaslastega TransferWise’i 58 miljonit dollarit, mis teeb ettevõtte hinnangulisel väärtuseks 1 miljard dollarit.

"TransferWise'i tegemistel on nad juba mõnda aega silma peal hoidnud, kuna sellised turguraputavad tehnoloogiad on Andreessen Horowitzis alati huvi tekitanud," ütles TransferWise'i üks asutajatest Kristo Käärmann. "Nad on ka varasemalt investeerinud start-up'idesse, kes ei pelga teistele turuosalistele väljakutseid esitada nagu TransferWise seda praegu pankadele teeb," lisas ta.

Käärmann rõhutas, et oluline on see, et üks riskikapitalifirma asutajaid Ben Horowitz võtab eestlaste idufirmas aktiivsema rolli ja temast saab TransferWise'i nõukogu liige.

Rahaülekannete teenust pakkuv TransferWise plaanib investeeringut kasutada ettevõtte laiendamiseks üle maailma. Veebruaris avab Londonis paiknev idufirma USAs oma harukontori, lähikuudel tehakse sama ka Saksamaal ja Austraalias. Ettevõttel on kavas ka järgmise aasta jooksul avada valuutavahetuse veel 300 erineva valuuta suunal.

Väidetavalt peab TransferWise veel läbirääkimisi Facebookiga, et pakkuda seal oma teenust.

Investeering TransferWise'i tuli pärast seda, kui FT kirjutas novembris riskikapitalifirma Sequoia huvist investeerida rahaülekandeid tegevasse ettevõttesse 50 miljonit dollarit, mis oleks teinud TransferWise'i hinnanguliseks väärtuseks ligi miljard dollarit. Lõplik investorite valik tehti laias laastus selle järgi, kes hindab TransferWise'i väärtust (valuatsiooni) kõige kõrgemalt, teatasid tehingule lähedalseisvad allikad.

Investeerimisringis osalesid ka senised investorid Richard Branson, Valar Ventures, Index Ventures, IA Ventures ja Seedcamp, vahendas TechCrunch. Iga investori osalust ei avaldata. Tehingu suurus eurodes on 51,6 miljonit. Koos värske investeeringuga on TransferWise saanud kokku investeeringuid 75,7 miljoni euro eest.

"Me oleme viimaste aastate jooksul teinud tohutult tööd, et TransferWise'ist saaks globaalselt tegutsev ettevõte. Meil on hea meel, et investorid on meisse uskunud ning et senised investorid osalesid ka teises rahastamisringis. Nagu öeldud, Ben Horowitz ja tema meeskond on meie tegemistel juba mõnda ega silma peal hoidnud, aga samas uus rahastamisring sai teoks viimase mõne kuu jooksul," rääkis Käärmann.

Kiire kasv

Ettevõtte platvormi abil on tehtud ülekandeid 4,5 miljardi dollari (4 miljardit euro) eest. Sellega on kasutajad kokku hoidnud umbes 180 miljonit eurot, mis oleks kulunud teenustasudele, juhul kui traditsioonilisest pangast ülekannet teha.

Andreessen Horowitziga on olnud seotud teinegi edukas iduettevõtja Sten Tamkivi, kes töötas USA juhtivas investeerimisfirmas.

FT hinnangul tegi Andreessen Horowitzi asutaja Ben Horowitz haruldase ja sisuliselt oma esimese iduinvesteeringu Euroopasse. Uudis märgib pöördepunkti tehnoloogiasektoris ja kitsamalt Silicon Valley investeeringutes, mille investorid on varem eelistanud oma kandi ettevõtteid ning nüüd kiikavad aina enam Euroopasse ja Ühendkuningriiki, kirjutab leht.

"Meil on äärmiselt hea meel toetada Taavetit ja Kristot. Nad avastasid olulise saladuse ja on erakordselt hästi valmis selle poole püüdlemiseks," vahendas TechCrunch Horowitzi. "Vähe sellest, et nende lahendus on kümme korda parem kui ükski vana viis valuutavahetuseks, see on tulnud ka väga heal ajal. Kuna pangandussektorist on tulnud väga vähe või üldse mitte innovaatilisi lahendusi, näeme ulatuslikke võimalusi sellistel finantsinstitutsioonidel nagu TransferWise," kõneles Horowitz.

Investorite isu kasvab

Viimasel ajal on Silicon Valley investorid näidanud kasvavat isu rahapaigutuste vastu Atlandi ookeani teisele kaldale. Nii on USA ettevõtted investeerinud Euroopa iduettevõtetesse 2014. aastal 3,5 miljardit dollarit võrreldes kõigest 808 miljoniga 2010. aastal, selgub analüüsigrupi Go4Venture Advisers andmetest.

Nii asutas Google möödunud aastal riskiinvesteeringute haru, millel on mandaat investeerida Euroopa ettevõtetesse 100 miljonit dollarit aastas. Idufirmad nagu Shazam (Londonis asuv muusikaäpp), Adyen (Amsterdamist pärit makseprotsessor), TrueCaller (Rootsi telefoniraamatuäpp) on kõik seeläbi tõstnud olulisel hulgal raha.

Nelja-aastase TransferWise'i asutasid endine Skype'i töötaja Taavet Hinrikus ja finantssektoris töötanud Kristo Käärmann. See aitab inimestel teha soodsaid rahaülekandeid 39 riigis. Äripäev valis Käärmanni ja Hinrikuse aasta ärimeheks juba tunamullu.

Hetkel kuum