Äripäev • 7. september 2015 kell 10:43

Läti välisminister: põgenikekriis on oht Schengeni alale

Läti välisminister Edgars Rinkevics oma Eesti kolleegi Marina Kaljurannaga augustis Riias pressikonverentsil.  Foto: epa

Põgeniketeema pärast tõusnud tõsised lahkhelid Euroopa Liidu riikide vahel võivad saada riikide vahel ületamatuks lõheks, leiab Läti välisminister Edgars Rinkevics.

„See on Euroopa Liidu kõige suurem identiteedikriis,“ ütles Rinkevics täna hommikul Läti riigitelevisiooni eetris. „Kui põgenike küsimuses üksmeelele ei jõuta, võib see viia Schengeni viisaruumi lagunemiseni ja riikide piirikontrolli tagasitoomiseni,“ lisas ta.

Euroopa vallutanud põgenikehulgad Lähis-Idast ja Põhja-Aafrikast on põhjustanud siinse suurima migratsioonikriisi teisest maailmasõjast alates. ELi riigid püüavad leida sellest olukorrast väljapääsu, kuid pole omavahel kooskõla leidnud, ütles Läti minister.

Balti riigid, nagu paljud teised ELi liikmesmaad, on mures piiride turvalisuse pärast, rõhutas ta. „Me leiame, et peab tegema kõik selleks, et inimesed, kes tegelikult on majanduspõgenikud, pöörduksid kodumaale tagasi. Samal ajal näevad Lääne-Euroopa poliitikud olukorras eelkõige humanitaartragöödiat ja leiavad, et pole nii oluline, kas inimesed põgenevad sõja või majandusmurede eest – alustuseks tuleb neid aidata, aga pärast välja selgitada migrantide motiivid.“

On tekkinud tõsine lõhe, märkis Rinkevics, lisades, et see lõhe võib mõjutada NATO ka üksmeelt, sest paljud ELi riigid on ka NATO liikmed.

Läti välisminister leidis, et kui ELi liikmed ei suuda leida kõigile osapooltele vastuvõetavat lahendust, võib see viia Schengeni tsooni lõpuni – riigid võivad pöörduda tagasi riigipiiridel kontrolli sisseviimisele.

Kolmapäeval alustab Euroopa Komisjon läbirääkimisi veel 160 000 põgeniku vastuvõtmiseks, kes on lisaks neile 60 000, kelle kohta langetati otsus juba varem.

„Täpne plaan saab avalikkusele teatavaks kolmapäeval, kui Euroopa Komisjoni juht Jean-Claude Juncker pöördub Euroopa Parlamendi poole, pärast mida saavad asjad selgemaks,“ arvas Rinkevics. Ta meenutas, et EK ettepanekul ei ole seaduse jõudu, ja 14. septembril jõuab ettepanek liikmesriikide siseministrite lauale.

Läti valitsus arutab seda teemat ka oma kabinetis, kuid Rinkevicsi sõnul ei saa välistada võimalust, et „tuleb arvestada lisanumbritega“. Läti on aktiivselt põgenikekvootide määramise vastu.

Hetkel kuum