Sirje Rank • 2. november 2015 kell 7:45

Soome reastas suurimad maksumaksjad

Soome reastas suurimad maksumaksjad.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Soome maksuamet täna avaldatud maksuandmete põhjal olid 2014. aastal Soomes suurimad palga- ja kapitalitulu saajad Salos led-valgustite komponentidega tegeleva firma Ledil asutajad Hannu Hukkanen ja Tomi Kuntze.

Hukkaneni maksustatav tulu küündis kokku 27,9 miljonile eurole ning  Kuntze tulud 27,9 miljonile eurole. Hukkanen ja Kuntze lõid firma 2002. aastal. Läinud aastal müüsid nad enamusosaluse firmas Rootsi kapitaliinvestorile Ratos, kirjutas Helsingin Sanomat. Viimased aastad on firma kasvanud 40% aastas.

Kolmandal kohal oli remondi ala ettevõtja Kimmo Riihimäki, kelle maksustavad tulud olid 24,6 miljonit eurot. Kapitaliinvestor Sentica Partners ostis mullu enamusosaluse Riihimäki asutatud ettevõttes Hämeen Laaturemonti.

Neljandal kohal on  Sampo kontserni suuromanik Björn Wahlroos, kelle maksustatavad palga- ja kapitalitulud kokku olid 18,7 miljonit eurot. Läinud aasta alguses tekitas Soomes furoori uudis Wahlroosi kolimisest Rootsi, mille põhjuseks arvati Soome makse. Värskete maksuandmete järgi maksis Wahlroos läinud aasta tuludest Soomes makse ligi kuus miljonit eurot.

Maksuekspert Mariia Suominen kommenteeris Kauppalehtile, et Põhjamaade maksuametite vahel on kokku lepitud, kuidas maksutulu jagatakse. Põhimõte on, et riik, kus tulu teenitakse, püüab sellest ka enim maksutulu saada.

Viiendal kohal on investor Jorma Terentjeff kokku 16,2 miljoni euroga. Tema jõukuse aluseks on firma Jot Automation müük.

Kuuendal kohal on ettevõtja Kim Väisänen, kes sai samuti oma tulud firma müügist. Järgnesid tervishoiutehnoloogia firma Planmecan omanike ringi kuuluv  Kyösti Kyöstilä ja firma Vacon asutaja ja müüja Jari Koskinen.

Esikümnes on ka Fiskarsi suuromanik Alexander Ehrnrooth 14,2 miljoni euro suuruste tuludega.

Kauppalehti märgib, et suurima maksustatava tulu saajate maksumäär oli kahes esimeses kümnes pea kõigil 32%.

Naistest olid läinud aastal suurimad tulud saunafirma Harvia omanike hulka kuuluval Sari Harvia-Jyllinmaal. Tema maksustatav tulu oli kokku 13,8 miljonit eurot. Raha tuli saunafirma enamusosaluse müügist investeerimisfirmale Capman.

Vaadates eraldi, kes olid suurimad palgatulu või tööga soetud tulu teenijad, siis esikohal oli 6,1 miljoni euroga Lasse Louhento mängutootjast Supercell. Helsingin Sanomat arvab, et suurema osa sellest tulust moodustasid siiski pigem optsioonidena saadud aktsiad.

Supercelli asutajad Mikko Kodisoja ja Ilkka Paananen, kes lõid 2013. a tuludega Soomes maksurekordi on tänavu tagasihoidlikumalt esindatud.  

 

Hetkel kuum