Sirje Rank • 21. november 2015 kell 19:29

Kreeka saab pankade jaoks raha kätte

Kreeka peaminister Alexis Tsipras abilaenu tingimuseks oleva eelnõu hääletamisel parlamendis  Foto: Scanpix/Reuters

Euroala liikmesriigid kiitsid heaks Kreekale pankade rekapitaliseerimiseks vaja minevate vahendite väljamaksmise.

Nii saavad euroala kriisifondide juhid teha väljamakse selleks otstarbeks eraldatud 10 miljardist eurost, teatas laupäeval eurogrupi juht Jeroen Dijsselbloem.

Selle otsuse viimase eeltingimusena kiitis Kreeka parlament neljapäeval heaks seadused, mis hõlbustavad laenuga soetatud vara võtmist laenu katteks, kui laenuomanik ei suuda laenumakseid tasuda, kehtestasid veinile maksu ning reformisid pankade juhtimise reegleid, vahendas agentuur Bloomberg.

Seaduste hääletusel Kreeka parlamendis kahanes peaminister Alexis Tsiprase napp enamus parlamendis veel kahe saadiku võrra, kes keeldusid eelnõusid toetamast. Nüüd on valitsuskoalitsioonil parlamendis vaid kolme mandaadi suurune enamus.

Valitsusel tuleb aga kärpimisi ja pensionisüsteemi reformi jätkata, kuna need on välise finantsabi jätkumise tingimuseks. Tsipras ütles, et püüab vajalikele reformidele toetajaid leida ka opositsioonist.

Euroopa Keskpank hindas Kreeka pankade täiendava kapitalivajaduse 14,4 miljardile eurole. Umbes 6 miljardit sellest tuleb Kreeka pankade rekapitaliseerimiseks eraldatud vahenditest.

Laupäeval sündinud kokkuleppesse kuulub ka  Kreekale esimese 2 miljardi euro väljamaksmine suvel sõlmitud abipaketist, mis Dijsselbloemi sõnul aitab kaasa usalduse taastumisele Kreeka majanduse suhtes.

Hetkel kuum