Sirje Rank • 17. jaanuar 2016 kell 9:57

Poliitika tõi Poolale reitingu languse

Varssavi finantskeskus  Foto: Scanpix/Reuters

Üks kolmest suurest reitinguagentuurist kärpis Poola riigireitingut, hoiatades, et Poola uue valitsuse poliitika ohustab riiklike institutsioonide toimimist.

S&P kärpis Poola reitingut ühe pügala võrra tasemele BBB+, mis on kolmas madalaim investeerimisjärgu reiting, vahendas agentuur Bloomberg.

See oli esimene reitingu muutus 2007. aastast. Reiting väljavaade on negatiivne, mis tähendab, et reiting võib kahe aasta perspektiivis veelgi langeda.

"Kärbe kajastab meie hinnangut, et Poola institutsioonide tööd kontrolliv ja tasakaalustav süsteem on oluliselt nõrgenenud, kuna mitmete õigusaktidega, mis on algatatud alates 2015. a oktoobrist, on nõrgestatud selliste institutsioonide nagu konstitutsioonikohus ja avalik-õiguslik meedia sõltumatust ja efektiivsust,“ teatas S&P.  

S&P ootamatu otsus tuli paar päeva pärast seda, kui Euroopa Komisjon otsustas alustada uurimist, kas Poola uue valitsuse sammud õõnestavad õigusriigi aluseid.

Poola rahandusministeerium teatas, et ei mõista S&P otsust, väites, et selle aluseks pole ei majandus- ega finantsanalüüs.

Agentuur Fitch kinnitas samal päeval Poola reitingu tasemel A- stabiilse väljavaatega. Fitch põhjendas otsust riigi majanduse tugevate makronäitajatega, pangandussüsteemi tugevuse ja ka juhtimise indikaatoritega.

S&P otsus tõi reedel zloti suurima nõrgenemise 2011. aastast, viies zloti 4,4822 zloti tasemele eurost. Poola võlakirjade hind langes.

„See näitab reitingute määramises uut ajajärku, kus agentuurid vaatavad järjest enam poliitikat ja väljavaadet reformideks, mitte niivõrd majanduse positiivseid fundamentaalnäitajaid,“ kommenteeris Commerzbanki ökonomist Simon Quijano-Evans.

„Reitingu väljavaate muutmises negatiivseks kajastub meie vaade, et peamiste institutsioonide – eriti Poola keskpanga – sõltumatus, usaldusväärsus ja efektiivsus võib edaspidi veelgi väheneda,“ põhjendas S&P.

Hetkel kuum