Euroopa Keskpank üllatas

10. märts 2016, 14:45
Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160310/NEWS/160319962/AR/0/AR-160319962.jpg

Euroopa Keskpank otsustas tänasel intressinõupidamisel kärpida kõiki baasintressi määrasid ja laiendada suuremahulist võlakirjade tugiostuprogrammi.

Enim jälgitud baasintressimäära ehk põhiliste refinantseerimisoperatsioonide pakkumisintressi alammäära laskis Euroopa Keskpank nulli seniselt 0,05% tasemelt.

Keskpangas hoiustamise baasintressimäär langetati veel sügavamasse miinusesse. Pank otsustas kärpida intressimäära -0,3 protsendilt -0,4 protsendile, mis tähendab, et euroala kommertspankadel tuleb negatiivsete intressimäärade tõttu keskpanka „raha parkimise“ eest rohkem peale maksta.

Keskpangas hoiustamise intressimäära langetamise eesmärk on survestada kommertspanku raha rohkem ettevõtetele ja majapidamistele välja laenama ning investeerima kõrgema riskiga varadesse.

Kolmanda baasintressimäära, laenamise püsivõimaluse intressimäära, langetas keskpank 0,30% tasemelt 0,25%-le.

Lisaks teatas keskpank, et suurendab võlakirjade suuremahulise tugiostuprogrammi igakuiseid oste 60 miljardilt eurolt 80 miljardile eurole. See ületas ootusi - turud olid rehkendatud mahu kasvuga 70-75 miljardile eurole.

Samuti laiendati võlakirjade ringi, mida keskpankadel on võimalik tugiostuprogrammi raames osta. Sinna lisati investeerimisjärgu reitinguga mitte finantssektori ettevõtete võlakirjad.

Täiendati ka keskpanga kommertspankadele suunatud pikaajaliste laenude programmi (TLTRO), mida saavad kasutada pangad, mis laenavad raha edasi ettevõtetele ja majapidamistele.

Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi kommenteerib otsuseid pärastlõunal toimuval pressikonverentsil.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. March 2016, 14:45
Otsi:

Ava täpsem otsing