Aafrika suuruselt kolmas majandus Angola ei talu enam madalaid naftahindu ning riik küsis Rahvusvaheliselt Valuutafondilt abi, vahendab CNN Money.
- Mees Angola lipuga Foto: EPA
Sisuliselt tahab riik, et IMF neile päästmispaketi koostaks.
Angola on Aafrika suuruselt teine naftatootja ning riigil on raha otsa saamas. Nimelt saab sealne valitsus 75 protsenti sissetulekutest just naftast. Ekspordist moodustab nafta aga lausa 95 protsenti.
Angola valuuta, kwanza, on sellel aastal odavnenud juba 16 protsenti. Riik on võtnud ka dollarites laenu ja nõrgem valuuta teeb laenude teenindamise raskemaks.
Eelmisel aastal tegi Angola riigivõlakirjade debüüdi – 10-aastaseid võlakirju emiteeriti 1,5 miljardi dollari väärtuses ning intressimääraks kujunes 9,5 protsenti. Riik on raha laenanud ka Hiinalt.
Riigieelarve tasakaalu viimine ei ole praeguses olukorras lihtne. Angola vähendab 2016. aastal valitsuse kulutusi 20 protsendi võrra. Lisaks sellele ei ole Angola majandus piisavalt mitmekesine, et nafta hinnalangusega toime tulla.
Riik on ka varem IMFilt abi saanud. 2009. aastal eraldati valitsusele 1,4 miljardi dollari ulatuses vahendeid.
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.