ARKi korruptandist endine tippjuht jälle kohtu ees

07. aprill 2016, 08:00
Haigushüvitiste väljapetmises süüdistatav Riho Kartau Harju maakohtu ees
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160407/NEWS/160409817/AR/0/AR-160409817.jpg
Ainult tellijale

Aastate eest ARKi Maardu osakonna juhina altkäemaksu võtmises süüdi mõistetud ning paar aastat tagasi ka maksukuriteo eest karistatud Riho Kartau on seekord kohtus süüdistusega haigushüvitiste väljapetmises.

Põhja ringkonnaprokuratuur süüdistuse järgi petsid Kartau ja tema elukaaslane Marge Punt mitme aasta jooksul Eesti haigekassalt välja kokku 40 000 eurot.

Skeem oli selline, et Kartau deklareeris juhatuse liikmena kokku kümnekonna kõlava nimega mittetulundusühingu nimel maksu- ja tolliametile endale ja elukaaslasele suurt palka, mida nad süüdistuse järgi tegelikult ei saanud. Kuid deklareeritud palkade alusel arvestati nende keskmine tulu päevamäär, mis omakorda oli aluseks neile töövõimetuse ja hoolduse toetuste maksmisel.

Ringkonnaprokurör Andrei Voronin ütles süüdistust ette lugedes, et Kartau viibis mitme aasta jooksul pretsedenditult palju aega haiguslehel ning osa poja hooldamiseks saadud haiguslehti oli välja kirjutatud põhjendamatult. Prokurör märkis, et võib-olla polekski maksu- ja tolliamet ning haigekassa skeemile jälile saanud, kui Kartau poleks nii ahneks läinud. Lõpuks deklareeris ta juba 8000 euro suurust kuupalka, mis tekitaski huvi asja kontrollima hakata.

Enamik tulu- ja sotsiaalmaksudeklaratsioone esitanud mittetulundusühingutest olid süüdistuse järgi sisuliselt tühjad kehad, kus majandustegevus puudus, ülejäänute majandustegevus oli ka minimaalne. Seega olid ka nende esitatud deklaratsioonid võltsitud.

„Tore riik on meil. Mina deklareerisin maksud ära ja see on ametnike möödapanek,“ kommenteeris kohtuistungil värsket Äripäeva lugenud Kartau süüdistust. Fiktiivse palganumbri kohta märkis ta, et maksis palka sularahas ja see pole ju keelatud. Süüdijäämise korral lubas Kartau otsuse edasi kaevata.

Elukaaslane pääseb

Kartau elukaaslane pääseb kriminaalasjast. Prokurör Voronin taotles kohtult Pundi kohtumenetluse lõpetamist, kuna tema roll kuritegudes oli pigem väike ning Kartau kasutas teda kohati ka ära.

„Naine ise sai skeemiga rahalist kasu ainult 2000 eurot. Võttes arvesse neid asjaolusid ja ka seda, et ta on kolme alaealise lapse ema, pidas prokuratuur mõistlikuks taotleda menetluse lõpetamist ja kohus rahuldas selle taotluse. Samas pani kohus naisele märkimisväärsed kohustused: ta peab tasuma sundraha ja menetluskuludena 1800 eurot ja tegema 120 tundi üldkasulikku tööd,“ selgitas Voronin.

Neljandat korda kohtupingis

Kartaul on seljataga aga värvikas minevik. 2000. aastate alul oli ta tööl Taisto Busside tegevjuhina. 2008. a novembris pidasid Põhja prefektuuri korruptsioonikuritegude talituse politseinikud ARKi Maardu osakonna juhataja kohusetäitjana ametis olnud Kartau kinni kahtlustades teda korduvas altkäemaksu võtmises Euroopast varastatud sõidukite registrisse kandmise korraldamise eest.

Harju maakohus mõistis Kartau 2010. a kokkuleppemenetluses süüdi, määrates talle viie aasta pikkuse vangistuse tingimisi koos sama pika katseajaga.

Kevadel 2014. a oli Kartau koos elukaaslase Marge Pundiga uuesti kohtu ees. Harju maakohus mõistis mõlemad koos kahe nendega seotud mittetulundusühinguga kokkuleppemenetluses süüdi maksukuriteos ning neile määrati rahalised karistused.

Sama aasta septembris mõisteti Kartau Pärnu maakohtus kokkuleppemenetluses süüdi veel ühes ARKis töötamise ajast pärinevas dokumendivõltsimises, mille eest määras kohus tallepoole aasta pikkuse vangistuse. Karistus loeti aga kaetuks 2010. a saadud karistusega.

Maksuameti andmebaas näitab, et Kartaul on praegu üleval 35 000 euro suurune maksuvõlg.

Prokurör: riigiasutused ja ametnikud ei teinud koostööd

Ringkonnaprokurör Andrei Voronini sõnul said skeemimeistrid vabalt tegutseda, kuna erinevad riigiasutused ja ametnikud ei teinud piisavalt koostööd ning vaatasid kitsalt ainult oma valdkonda.

Järgneb intervjuu Voroniniga.

Miks on selliste pettuste avastamine oluline ning kui keerulised need on?

Nende skeemide kasutamise tegi võimalikuks see, et asutused ja ametnikud ei teinud omavahel piisavalt koostööd ning vaatasid kitsalt ainult oma valdkonda. See kipub olema Eestis laiemalt probleem ja annab võimalusi kuritarvitusteks.

Et vältida selliste juhtumite kordumist tulevikus, on praeguseks tehtud süsteemis muudatusi. Varem nägi hüvitistega tegelev haigekassa ametnik ainult deklareeritud sotsiaalmaksu numbrit, kuid nüüd kuvatakse ka tööandja tasutud maksusumma. Kui need numbrid lähevad lahku, siis tuleb selle põhjuseid lähemalt uurida. E-teenuste kasutusele võtmisega kaasnevad paratamatult uued ohud ja riskid. Nendele reageerimine on ka õiguskaitseasutuste ülesanne.

Kuidas iseloomustada Riho Kartaud ja tema tegevust, ka varasemate süüdimõistmiste valguses?

Kui võrrelda varasemaid kohtuotsuseid ja nüüd esitatud süüdistust, siis joonistub välja sarnane käitumismuster. Süüdistatav sooritab tehinguid raha ja muu varaga, mida pole tegelikult olemas, aga nende tehingute kaudu tekib teistel osapooltel - pankadel, haigekassal, maksuametil - tema suhtes rahalisi kohustusi. Varem olid skeemide keskel autod ja bussid, mida reaalselt ei eksisteerinud. Nüüd siis süüdistatakse teda tegelikult tasumata sotsiaalmaksu põhjal riigilt hüvitiste küsimises.

Kartau väitel maksis ta endale palka sularahas.

Küsimus pole antud juhul selles, kas palka on makstud pangaülekandega või sularahas. Riigilt hüvitiste saamiseks tuli maksta palga pealt riigile sotsiaalmaksu, mida laekunud pole.

Milline karistus võib Kartaud ähvardada selle teo eest, kohtus oli juttu kuueaastasest vangistusest?

Millist karistust prokuratuur süüdistatavale täpselt taotleb, selgub pärast kohtus tõendite uurimist. Samas minu hinnangul peaks tegemist olema reaalse vangistusega, mis võib eelnevate karistuste liitmise korral olla tõesti üle viie aasta pikk.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    07. April 2016, 07:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing