Brexiti segadus vesi vähemalt ühe Eesti ettevõtte veskile

05. juuli 2016, 16:45
Väikefirmad vajavad raha ka ebakindlal ajal, selgitas Investly asutaja Siim Maivel.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160705/NEWS/160709902/AR/0/investly,-investeerimine,-brexit.jpg

Segased ajad soosivad pankade asemel alternatiivseid rahapakkujaid, selgitas Eestis ja Inglismaal kliente teenindava Investly asutaja Siim Maivel.

"Kahjuks küll," vastas Maivel küsimusele, kas brittide referendumi järgne segadus ning ebakindlus on vesi Eestis asutatud Investly veskile, kes viib kokku raha vajavad firmad ja investorid. Kui majanduses valitseb ebakindlus, keeravad pangad rahakraanid kinni. Alternatiivsed rahastajad saavad seda olukorda positsiooni ja rikkuse kasvatamiseks ära kasutada," ütles Maivel intervjuus.

Üks ühisrahastust investeeringut koguv Eesti firma kurtis, et Brexit pühkis neilt kolm investorit. Millist Brexiti mõju enda töös ja klientide juures näete?

Näeme pigem seda, et kui majanduses on ebastabiilne aeg, pakuvad ühisrahastusplatvormid firmadele kapitali, mida nood hädasti vajavad. Viimane kriis näitas ilmekalt, et ebastabiilsel ajal hakkasid pangad vähem väikefirmadele laenama ja siis saavad alternatiivsed kanalid vajalikku raha pakkuda.

Seega on ebakindel aeg vesi teie veskile?

Kahjuks küll. See ongi põhjus, miks olemas oleme – aidata firmadel hooajalisust siluda ja leida käibevahendeid uuteks tehinguteks või toodete arendamiseks. Tehnoloogiafirmana kaasame ise raha ja selle nurga alt vaadates oleme näinud, et krediidiandmise või finantstehnoloogia arusaamiseta investoreile on see ebakindlus üle kandunud. Aktiivsed investorid samas näevad, et alternatiivsete kanalite kaudu on neil oluline roll ebakindlatel aegadel, samuti võimalus turu võitmiseks.

Enamik kundesid, kes meile tuleb, pole faktooringut või arvete müüki kasutanud. Pank pole kas pakkunud või pole nad olnud pangale kõlblikud, kuna nende sisenemisbarjäär on niivõrd kõrge.

Kas klientide arv on juba kasvanud?

Jah. Rohkem kliente pöördub meie poole, samas on alles loetud päevad referendumi tulemuse teadasaamisest möödas. Kuna valitseb ebastabiilsus ja teatud sektorites siiski ka kokkutõmbamine, peame riske adekvaatselt hindama. End tõestanud firmadele oleme toeks.

Ootasite referendumilt teistsugust tulemust. Kas olete juba pidanud midagi firma tulemuses ümber korraldama?

Ühe ohuna mõjutab meid näiteks valuutarisk, sest nael on nii palju euro suhtes langenud. Samas rahastatakse meie platvormi üle Euroopa. Ainsa asjana näeme, et ebakindlus võib paljud investorid Suurbritanniasse investeerimast peletada, kuigi praegu seda veel näinud ei ole.

Samas täidavad enamiku arveid koduturu investorid, kes valdavad portfelli naeltes. Veel on võimalus, et turud reageerisid üle ning euroinvestoril on hea aeg spekulatiivseks tehinguks ja teenida naela taastumise pealt.

Milline on Brexiti pikaajaline mõju?

Läksime Inglismaale, sest see on suur turg. Sealsel turul ei pakutud sarnaseid lahendusi palju ning kõrvale oli jäetud palju kliente, väikeettevõtjaid, kes on täiesti krediidikõlblikud. See põhjus pole Brexitiga kadunud.

Teine põhjus on aga inimesed. Tallinnas asub meie tootearendus, klienditugi ja meieni jõudvate klientide teenindus. Londonis aga on äriarendus ja turundus, sest seal on palju talente. Tahtes seda edukalt teha, peab olema lõppkliendi lähedal – olema tema kultuuriruumis, teadma, mis uudiseid nad tarbivad jne.

Londonis palgatud inimestest 80% pole kohalikud ehk Brexit võib panna põntsu sellele, kui kättesaadav on see talent seal edaspidi. Kindlasti ei juhtu midagi kohe, aga kui Suurbritannia liigub edasi valitud suunas, on see mõttekoht.

Kas see võib tähendada, et kolite Londonist mujale? Käe on püsti ajanud näiteks Stockholm, aga ka Berliin.

Pigem mitte, sest vajadus teenuse järele on endiselt olemas ja saame ka majanduses olulist rolli mängida. Ilmselt peame vaatama, kuhu inimesed ja rollid ümber paigutame.

Tähendab see siis, et Tallinna üksuse roll võib kasvada?

Põhimõtteliselt jah. Oleme juba vaadanud, et isegi turundust ja müüki saab Eestist teha. Näiteks suur osa turundusest käib läbi digikanalite ning turundustöötaja roll on rohkem analüüsiv, võrreldes traditsiooniliste kanalitega.

Kõik, mis puudutab ise kliendini jõudmist ja temaga suhtlemist, jääb ilmselt Londonisse.

Kas Investly otsib praegu ka ise raha?

Valmistame uue aasta alguseks ette uut rahastusringi ja selleks eeltöö käib, suhtleme investoritega Suurbritannias, Euroopas ja USAs. Mida lähemal investor olukorrale on, seda paremini ta mõistab, kui palju firmasid on rahapuuduse tõttu suures kitsikuses.

Milline tuleb teie hinnangul Brexit?

Kui Suurbritannia muutub suletuks ja kaitsvaks turuks, nagu näiteks Šveits, siis võivad hinnad seal tõusma hakata. On ka risk, et kogu ettevõtlikkus ja ettevõtluskultuur, mis on Inglismaal pikka aega olnud, võib kaduda.

Mis meeleolud praegu Suurbritannias valitsevad?

Inimesed on segaduses ja kurvad. Hääletustulemuste järgi oli Londoni ja muu maa vahel suur erinevus, ei saada aru, miks nii läks. Tuntakse hirmu ja pettumust.

Millised on Investly plaanid? Mis peaks juhtuma, et saaks aasta lõpus hinnata, et oli hea aasta? 

Kui suudame Inglismaal pardale meelitada 40–50 klienti kuus, siis oleks väga hästi.

Milline on praegune näitaja? 

Eelmisel kuul liitus umbes 13 klienti. Kui ärilaenu puhul võetakse veidi üle ühe laenu, siis faktooring on nagu internetiteenuse või elektritarnija kasutamine. Ehk uute klientide arv on oluline, aga sama oluline on korduvklientide hulk. Kõik kliendid pole veel seal, et müüa mitu arvet, aga üle poole klientidest on juba müünud kolmanda-neljanda arve.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    05. July 2016, 15:00
    Otsi:

    Ava täpsem otsing