Kadi Neemre • 12. august 2016 kell 18:03

Paulsen: USA tootlikkus on madal, sest andmed on valesti tõlgendatud

Foto: EPA

Wells Capital Managementi investeerimisstrateeg Jim Paulsen sõnas oma tänases avalduses, et tal on lihtne seletus USA tootlikkuse languse kohta ajal, mil teised majandusnäitajad tõusevad.

Tema sõnul on andmed väärkajastatud.

Selline väide ei ole enneolematu. Endine Föderaalreservi juht Alan Greenspan seadis küsimuse alla kas tootlikkus peegeldas täpselt tootlikkust 1990. keskel, mil riik oli keset tehnoloogilist revolutsiooni.

USA Tööministeerium teatas teisipäeval USA tootlikkuse ehk töötajate tööviljakuse ootamatus langusest teises kvartalis; tootlikkus kukkus 0,5%, analüütikud prognoosisid tootlikkuse kasvuks aga 0,4%.

Raport märkis kolmandat järjestikkust kvartalit tootlikkuse langust.

Paulsen märkis, et ta usub, et midagi on vääriti, kuna tänased tootlikkuse andmed ei ole sünkroonis pikaajalise ajaloolise trendiga.

Peale II Maailmasõja aegset perioodi kasvas tootlikkus normaalsest kiiremini, kui reaalpalgad ületasid keskmist kasvu; seda vähemalt 2009. aastani, mil majandus hakkas taas paranema, märkis Paulsen.

7-paranemise aasta jooksul on reaalpalgad aga üle keskmise kasvanud, tootlikkus on aga ajaloolisele keskmisele alla jäänud.

“See tähendab seda, et suurettevõtted panustavad selles riigis rohkem ressursse ning saavad selle eest üha vähem. Ma ei usu, et see võiks tõene olla. Ma usun, et siin on midagi väärkajastatud,” sõnas ta.

Kuna tootlikkust on üsna keeruline mõõta, märkis Paulsen, et ta usub, et just seda on valesti tõlgendatud.

“Kui tootlikkus on tugev, siis on seda ka majanduskasv, mis võib seletada ka seda, miks on kasumid olnud nii head ning miks automüük lööb rekordeid ning miks tööturg on nii heas olukorras,” märkis ta.

Kõik kolm peamist USA börsiindeksit sulgusid eile rekordkõrgustes; see on midagi, mida Wall Street pole suutnud saavutada alates 1999. aasta detsembrist.

 

Hetkel kuum