Läti idufirmade maksuime pahupool

Rahandusministeeriumi maksu- ja tollipoliitika asekantsler Dmitri Jegorov  Foto: Raul Mee
Eliisa Matsalu • 6. oktoober 2016 kell 9:00

Läti idufirmad ei kvalifitseeru maksusoodustusele automaatselt. Näiteks peab selle saamiseks enamik ettevõtte töötajaid olema teadlased.

Äripäev kirjutas eile, et Läti valitsus plaanib kehtestada idufirmade töötajatele fikseeritud maksu 252 eurot kuus. See annab Eesti naaberriigile idufirmade meelitamisel märkimisväärse eelise. Lisaks maksab riik idufirmade töötajate eest sotsiaalmaksu, töötajad ei pea maksma tulumaksu ning firma ise on vabastatud kasumi pealt makstavast maksust.

Rahandusministeeriumi maksu- ja tollipoliitika asekantsler Dmitri Jegorov märkis, et Läti maksusoodustus idufirmadele kätkeb endas mitmeid piiranguid. Näiteks ei kvalifitseeru idufirmad skeemi alla automaatselt, vaid nad peavad läbima spetsiaalse komisjoni majandusministeeriumis.

Samuti ei tohi uut maksurežiimi kasutada üle viie aasta. Samas peavad vähemalt 70% idufirma töötajatest olema teadlased. „Meie arusaama järgi defineeritakse teadlasi haridustaseme järgi, mis tähendab, et töötajatel peab olema magistri- või doktorikraad,“ selgitas Jegorov. Lisaks on nn Läti maksumagnetil Jegorovi sõnul mitmeid piiranguid. Näiteks peab idufirma iga aasta saama riskikapitalifondidest vähemalt 30 000 eurot ja dividendide maksmine ehk kasumijaotamine ei ole lubatud.

„Arvestades sellega, et maksusoodustused ei laiene idufirmadele automaatselt, vaid ainult komisjoni otsusega ning terve rea piirangutega, võib oletada, et sarnast tulemust saaks saavutada ka otsetoetustega konkreetsetele ettevõtetele,“ ütles Jegorov.

Tema sõnul tuleb Läti uue lähenemise efektiivsuse hindamiseks anda aega, et näha, kuidas skeem tööle hakkab ja kas sellel on ka positiivset mõju Läti sektori arengutele.

Hetkel kuum