Rõivas põrgatas palli tagasi Tsahknale

IRLi esimees Margus Tsahkna (vasakul) ja peaminister Taavi Rõivas  Foto: Andras Kralla
Äripäev • 2. november 2016 kell 7:30

Kui IRLi esimees Margus Tsahkna esitas peaminister Taavi Rõivasele nõudmise arutada valitsuse istungil riigikogu liikmete tagasikutsumist riigifirmade nõukogudest, siis Rõivas nõustus seda tegema juhul, kui puhkuse katkestab ja istungil osaleb Tsahkna erakonnakaaslane, rahandusminister Sven Sester.

Kahe erakonna kemplus kestab juba teist nädalat. Teema sai alguse eelmisel nädalal, kui Sester soovis juba siis valitsuse istungil arutada riigikogu liikmete tagasikutsumist riigifirmade nõukogudest. Peaminister Taavi Rõivas ütles möödunud reedel Vikerraadios, et ei oleks Sesteri kava sellisel kujul toetanud, mistõttu jäeti selle üle valitsuse istungil arutamata.

Eile ütles IRLi esimees Tsahkna ERRile, et tahab, et seda teemat arutatakse sel neljapäeval kabinetis. "Alati on võimalus, et ministrid kutsuvad riigikogu liikmed nõukogudest tagasi, aga küsimus on ju põhimõttes, kas Eesti Vabariigi valitsus, kas peaminister täidab põhiseadust või mitte. Ja kui ta ütleb, et ta ei aruta seda, siis on see väga tõsine seisukoht," ütles Tsahkna. 

"Rahandusminister on teinud konkreetse ettepaneku, õiguskantsler on andnud oma hinnangu, kabinet on seda ise tema käest palunud. Nüüd on elementaarne see, et vabariigi valitsus esimesel võimalusel kabinetis arutab olukorda. Kas rikutakse põhiseadust edasi või mis on lahendus. Lihtne lahendus rahandusministri poolt on see, et riigikogu liikmed tuleb sealt tagasi kutsuda," rääkis Tsahkna.

Sester ütles ERRile, et teema menetlemine on võtnud aega, sest Reformierakond soovis teha memorandumile omad ettepanekud, kuid siiani ei ole seda tehtud.

Umbusaldusavaldusele oodatakse koalitsiooni allkirju

Samal ajal plaanib opositsioon uue nädala alguses umbusaldusavaldust peaministrile. Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson ütles ERRile, et tema hinnangul on sellele võimalik toetust saada ka kõigist koalitsioonierakondadest. "Kas nüüd avalikult allkirja näol... See on vähem tõenäoline, aga kui hääletuseni jõutakse, siis fakt on see, et kõigis kolmes valitsuserakonnas on rahulolematuid Taavi Rõivasega," märkis Simson.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Jevgeni Ossinovski ütles "Aktuaalsele kaamerale", et sotsid arutavad juhatuses Rõivase umbusaldamist, kuid ta avaldas lootust, et sel neljapäeval õnnestub valitsuses olulistes strateegilistes küsimustes edasi minna. 

"On varasemalt kokku lepitud ju mitmeid asju, et lahendatakse ära, paraku lahendust ei ole siiani tulnud. Alkoholipoliitika on valitsuskabinetis juba peaaegu aasta aega ja lahendust ei paista, nii et eks need meeleolud on selles mõttes kindlasti osadel erakonnaliikmetel kriitilised ja arusaadavalt kriitilised," selgitas Ossinovski ja viitas ka riigifirmade nõukogude probleemile.

Umbusaldusavalduse algatamiseks on riigikogus vaja vähemalt 21 liikme allkirja. Umbusalduse avaldamiseks peaministrile ja valitsuse tagasiastumiseks on vaja vähemalt 51 poolthäält. Keskerakonnal, Vabaerakonnal ja EKRE-l on parlamendis kokku 42 kohta.

Hetkel kuum