Eksportijad on hästi hakkama saanud

Harmetil on Põhjamaades pikaajalised kliendid.  Foto: Andres Haabu
Kristel Härma • 10. november 2016 kell 4:15

Tööstused on saavutanud ekspordis kindlustunde ja mahtu suurendanud, ebakindlus maailmas võib Eesti väiksele paindlikule majandusele isegi kasuks tulla.

„Väga kerged pisikesed trendid viitavad küll sellele, et ettevõtjad on paremini väga raskes olukorras hakkama saanud,“ ütles konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing ja lisas, et tegelikult on viimaste näitajate kohaselt ettevõtjate kindlustunne kasvanud kogu Euroopas.

Kaupade eksport kasvas statistikaameti andmetel septembris võrreldes eelmise aasta sama ajaga 13 protsenti. Swedbanki ettevõtete panganduse juhi Heiki Raadiku sõnul hakkas kasv pihta juba augustis ning jätkub ka järgmistel kuudel. Praeguse tõusu taga on pisut eelmise sügise väike eksport ning Raadiku hinnangul ka ilmselt elektroonikatööstuste suured tellimused.

Ka Josingu sõnul on kuulised andmeid Eestis kõikuvad ja väikese majandusega riigis mõjutab ühe-kahe ettevõtte suurtellimuste sattumine mingisse ajavahemikku statistikat. Samas tõi Josing positiivse poole pealt välja, et ettevõtted on lihtsalt harjunud raskes olukorras toime tulema ja otsast peavad mõjuma hakkama ka investeeringud. Lisaks on pikalt madalana püsinud tooraine hinnad tõusule pööranud. „Pisikesed head muutused on ettevõtjatel olnud. Mitte midagi väga rõõmustavat, aga vähemalt olukord halvenenud ei ole,“ tõdes ta.

„Ka töötajate arvu pealt on näha, et võrreldes eelmise aastaga, kus oli natuke rohkem neid ettevõtjaid, kes tahtsid töötajate arvu vähendada vastu talve, on nüüd ikkagi kerge töötajate arvu kasv,“ lisas Josing.

Ahti Asmann,, Viru Keemia Grupi juhatuse esimees

Eksporti mõjutas oluliselt põlevkiviõli müük

VKG eksport kasvas ning seda tänu tootmisvõimsuse lisandumisele (kolmanda Petroteri tehase käivitamine) ja tehaste efektiivsuse suurendamisele. Selle aasta septembris tankeritesse laetud põlevkiviõli kogus oli peaaegu kolm korda suurem kui mullu septembris. Kuna ca 95% toodangust eksporditakse, siis kindlasti mõjutas VKG ekspordi kasv üldist riigi ekspordinäitajat positiivselt.

Globaalne naftaturg on jätkuvalt väga volatiilne ning USA presidendivalimiste tulemus on andnud volatiilsusele oma annuse. Küll aga tunneme ennast konkurentsivõimelisena.

Kapitalimahuka ettevõttena on meie soov ja ootus stabiilne ja prognoositav regulatsioonide raamistik ning paindlik ja globaalse turu volatiilsusega arvestav maksusüsteem. Need tingimused tagavad Eesti põlevkivi konkurentsivõimekuse teiste energiakandjate hulgas.

Puidutööstuse tõus

Raadik ei tähtsustaks ühe kuu tulemusi üle ja kui vaadata näiteks viimase üheksa kuu andmeid, on tublisti kasvanud puidutööstus. „Puidutootjad on ilusti kasvus, meie puidutööstus on jätkuvalt väga tubli – on investeerinud kõvasti, praegu investeerib kõvasti ja tööstuse kasv peegeldab seda.“

Ka puidust moodulmajade tootja Harmet on eksporditurgudele mineva toodangu mahtu kasvatanud. Klientide soovitud mahu täitmiseks ehitatakse praegu uut tehast. „Meil on paar pikaajalist klienti, kellega on sõlmitud raamlepingud pikema aja peale, mitte ei ole nii, et nad täna ostavad ja võib-olla homme ka,“ rääkis Harmeti juhatuse esimees Toomas Kalev. Kliendid Rootsis ja Norras soovivad järk-järgult suuremat toodangut ka järgnevatel aastatel, mis annab ettevõttele kindlust.

Ebakindlad ajad pigem soosivad

Kuigi maailmamajandus on kõikuv ning seda suurendab ka Donald Trumpi valimine Ameerika Ühendriikide presidendiks, arvas Josing, et Eesti ettevõtjad peaksid asja võtma rahulikult. „Selliseid ootamatuid ja ennustamatuid pöördeid on maailmas praegu niivõrd palju – ei ennustatud Brexitit ette, ei ennustatud sisuliselt ka Trumpi valimisvõitu ette – nii et ma ütleks Karlssoni moodi: „Rahu, ainult rahu!“,“ nentis Josing.

Raadiku sõnul on elu näidanud, et muutuv maailm on meie ettevõtetele pigem kasuks tulnud. "Meil on Euroopa mõistes väikesed tehased ja me oleme paindlikud ja nutikad, et suudame sellega alati hakkama saada kiiremini kui teised. Ja ettevõtjate finantstugevus on väga hea praegu – nad teevad palju investeeringuid omavahenditest, neil on puhvrid olemas, et rasked ajad üle elada.“

Hetkel kuum