Aus vahetuskaup: joogamõis Nõmme maja eest

Terri ja Henry Mang on elanud pea kolm aastat Padise vallas Hatu mõisas, millega neil on ka oma äriplaan.  Foto: Andres Haabu
Mari Mets • 11. november 2016 kell 4:30

Kolmandat aastat mõisnikuelu maitsev Mangide pere ütleb, et paarikümne aasta pärast võiks vabalt nende tillukeses Hatu mõisas elada mitukümmend ühise maailmavaatega inimest kogukonnaelu.

Tillukese mõisa all peavad nad silmas ainult 700 ruutmeetrit, sedagi koos hiiglasliku keldriga. Oma mõisa vastu vahetatud Nõmme maja pole nad osanud veel taga igatseda. Mõtlevad hoopis, kuidas mõisa sarnase maailmavaatega inimesi juurde meelitada.

Terri Mang,, Hatu mõisa omanik

Mõisa ostes peaks olema mingi visioon, mida sellega peale hakata.

Mangidel on seljataga kolmas mõisasuvi Harjumaal Hatul. Pea kogu elu ettevõtjana tegutsenud ja praegugi väikest trükikoda Printmasters OÜ pidavad Terri ja Henry Mang ütlevad, et kolmas aasta mõisas on nagu kolmas aasta uues äris – hästi aktiivne. Pilt saab selgeks, tekib juba korralik arusaamine, millesse on end segatud. Joogaõpetajatena on neil ka vaimsed nimed, mis tähendavad valgust. Selle järgi on saanud oma nime ka nende MTÜ Valguspere.

Praegu on kasutuses pool mõisa, teises pooles on veel vaid potentsiaal ja teostamist ootav äriplaan – rajada külalistoad, kus majutada joogaõpetajaid ja taskukohaselt ka teisi huvilisi. Iga päev köetakse ahje vaid nendes tubades, kus pererahvas elab.

„Eelkõige on see meie kodu, mida me jagame. Teeme seda siin teatud missiooniga. Me ei välista, et paarikümne aasta pärast elab siin palju rohkem inimesi, kes kõik üksteist aitavad,“ rääkis Terri.

Hatu mõisa said Mangid enda käsutusse heas seisus - kusagilt ei lagunenud ega mädanenud.  Foto: Andres Haabu

Unistus kogukonnaelust

Kogukonnaelu peab olema Terri sõnul seotud kindlasti väga suure teadlikkusega, ühendades sarnase maailmavaate ja elustiiliga inimesi, hinnates kestlikku eluviisi ja vaimseid väärtusi. „Kui praegused maailma tendentsid jätkuvad, siis rahvastiku arvu hüppeline kasv paneb inimesi kogukondliku eluviisi poole vaatama.“

Kui see plaan ei peaks õnnestuma, on Mangidel tagataskus uitmõttena tekkinud plaan B – Kundalini jooga õpetajate kogukondlik vanadekodu. „Teeme hommikuti koos joogat ja käime reisimas.“

Kuigi mõisnikuna peavad nad end uustulnukaks, on kahe ja poole aastaga nende juures Hatul jõudnud käia omajagu külalisi – peamiselt joogaõpetajad, kes on korraldanud Hatul joogalaagreid. Mõisa interjöör, sellega kaasas käiv vertikaalsus – kas või kõrged laed – toetab inimeste kontakti leidmist iseenda kõrgema minaga, selgitavad Mangid.

Henry ja Terri Mang,, Hatu mõisnikud

 Kolmas aasta mõisas on nagu kolmas aasta uues äris,

Alkoholivaba mõis

Hatul valitseb aga üks lihtne reegel: alkoholi seal ei pakuta. „Meil on siin pigem joogamõis, akude laadimise koht. Kuigi üks disko on ka toimunud – silent disco,“ meenutab Terri.

Ettevõtluskogemusega Terri on kõva projektikirjutaja, mis on iga moodsa mõisniku igapäeva paratamatu osa. Ta on taotlenud mitut toetust, näiteks PRIAst mõisa uute siseakende jaoks. Kohe mõisasse kolides kirjutasid Mangid projekti kõlarisüsteemi soetamiseks. Need on kasutusel joogatunnis ja võimaldavad teha kinoõhtuid.

Nüüd mõtleb ta, et peaks kirjutama projekti korraliku mõisa infotahvli tegemiseks. Ühtlasi plaanivad nad kutsuda ümbruskonna inspireerivaid inimesi mõisasse esinema, rääkima oma elufilosoofiast ja kirgedest.

Talvel tegutseb mõisas kinoklubi – ajaloolise rändkino jälgedes –, kus näidatakse inimese teadlikkuse arengut soodustavaid filme; toimuvad kontserdid, terviseteemadega on esinenud doktor Riina Raudsik ja Igor Mang.

Hatu mõis on olnud alati kohaliku elu keskus, seal on tegutsenud nii kool kui ka seltsimaja. Praegusel mõisa peahoonel oli hiljaaegu 150. aasta juubel ja selle tähistamise peole kogunes pererahva üllatuseks pea sama palju külalisi. Paljud neist olid kuidagi mõisaga seotud – endised õpetajad, õpilased, elanikud või nende järeltulijad.

Kohalike seas omaks saamine on käinud uusmõisnikel lihtsamalt just tänu Terri joogatundidele – kõik aktiivsemad naised tulevad kohale. Terri lõpetas ära Tallinnas joogatundide andmise, nüüd teeb ta neid kodus Hatul ja Keilas.

Mangid teevad Hatu mõisas joogatunde.  Foto: Andres Haabu
Terri Mang, Hatu mõisa omanik

Loota, et mõis tasub ära, on illusioon.

Ootamatu maale kolimine

Mangide mõisaost tuli esiti neile endalegi üllatuseks. „Meil oli alati kindel plaan ühel hetkel maale kolida, aga ühtegi sammu me selleks ei teinud. Remontisime hoopis oma Nõmme maja,“ meenutab Terri.

Lõuna-Eestis ühe väikse mõisa ostnud tuttavate eeskujul tekkis neilgi idee mõisate müügipakkumisi vaadata. „Ega me ju alguses täpselt teadnudki, mida üldse tähendab tänapäeval mõisa ostmine.“

Lõpuks päädis mõisate vaatamine hoopis majade vahetusega – Hatu mõisa endised omanikud, kes kasutasid seda suvilana, said endale Mangide Nõmme maja. Nõmme muutus neile endile lihtsalt liiga lärmakaks – nädalavahetuseti muruniidukid, iga päev igast suunast haukuvad koerad. Nüüd on neil koos mõisaga kaasavaraks saadud nahkhiired, kes lendavad õhtuti ümber mõisa, talvel ripuvad keldrivõlvide vahel talveunes.

Mõisa said nad hästi hoituna, kuskilt ei lagune, pole mädanenud palke ega niiskeid seinu. „Armusime siinsesse energeetikasse, sellesse erilisse rahusse ja spetsiaalsesse vaikusesse, millest me lihtsalt ei saanud enam lahti lasta,“ meenutavad nad.

Ärivaistuga inimesena ütleb Terri, et loota, et mõis tasub end ära, on illusioon. „Mõis on ikkagi elustiili küsimus, kui mõisa ostes pole just plaanis rajada mingit väga spetsiifilist ettevõtlust, mida just mõis võimaldab. Meil näiteks tuleb kindlasti keldrisse minispaa, sest meil on selleks lihtsalt nii sobilikult lahe ja suur kelder, see läheb kokku meie elustiiliga keha ja vaimu kosutamisest. Aga see jääb alati väga tillukeseks.“

„Mõisa ostes peaks olema mingi visioon, mida sellega peale hakata. Tuleb anda endale aru, millised on võimalused,“ rääkis Terri Mang.

Hatu on üks kolmest endistest baltisaksa aadlike von Rammide mõisast, naabermõisateks Padise ja Vihterpalu.  Foto: Andres Haabu
Hetkel kuum