Teet Soormi isa teenib poja juhitava HKScani lepingutelt

17. november 2016, 07:15
HKScan Estonia lihatööstus Rakveres.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20161117/NEWS/161119758/AR/0/HKScan-Estonia.jpg
Ainult tellijale

HKScan Estonia juhatuse esimehe ning ka ettevõtte seakasvatusega tegeleva tütarfirma Rakvere Farmid (endine Ekseko) juhatusse kuuluva Teet Soormi lähisugulastega seotud firmad on tihedates ärisidemetes Soormi juhitavate ettevõtetega.

Nädala alguses tuli välguna selgest taevast teade Eesti lihatööstuse lipulaeva HKScan Estonia juhtkonna töökohustustest vabastamise ning sisejuurdluse alustamise kohta.

Uurimine algatati kontserni juhtkonnale laekunud konkreetse vihje põhjal. Milles seisnes vihje sisu, asjaosalised kas ei tea või ei saa seda veel öelda.

Ajutiselt HKScan Baltikumi tegevuste eest vastutav kontserni turundusjuht Anne Mere kommenteeris juhtunut üldsõnaliselt. Tema sõnul kontrollitakse, kas ettevõttes on järgitud hea juhtimise põhimõtteid ja sisemist käitumisjuhendit.

HKScani kodulehel toodud tegevusjuhistes on ühe punktina märgitud huvide konflikti teema. Selle järgi peaksid HKScani kontserni töötajad püüdma vältida olukordi, kus neil tekib huvide konflikt, kaasaarvatud seoses sugulastega. HKScani kontserni juhi selgitust loe siit.

Soomest puhuvad uued tuuled

Äripäev ei väida, et uurimise põhjuseks on võimalikud puukfirmad kontserni küljes, kuid välistada seda praegu ka ei saa.

HKScan Estonia juhatuse esimehe Teet Soormi isa Ain Soormi äride seotus poja juhitavate ettevõtetega käis Eesti ajakirjandusest läbi juba kuue aasta eest. Toona kinnitas Teet Soorm Äripäevale, et „ma ise pole selle ettevõtte juhtimisega seotud ja ma ei oma ka teistes ettevõtetes osalusi".

Eile ütles ta Äripäevale, et HKScani lepingud isa osalusega firmadega pole muutunud, Soormi pikemat selgitust saab lugeda samuti siit.

Sealiha saamiseks on Ekseko (praegu Rakvere Farmid – toim) sõlminud pikaajalised lepingud nn partnerfarmidega, kes saavad Eksekolt põrsaid, et saata need pärast vajaliku nuumakaalu kogumist tagasi Eksekosse või otse Rakvere Lihakombinaati. Mitmed partnerfarmid on läbi omandisuhete seotud Ain Soormi ainuomanduses OÜga Tarva Konsultatsioonid.

Ka tollal Ekseko nõukogu juhtinud Olli Antniemi kinnitas, et omanikud ei näe kusagil mingit huvide konflikti. Kuid praegu puhuvad uued tuuled. Hiljuti sai Soome emaettevõtte HKScan Oyi tegevjuhiks Jari Latvanen ning Baltikumi haru juhtimine võeti luubi alla.

Latvanen kordas eile Äripäevale esmaspäeval öeldut, et ei saa jätkuvalt sisejuurdluse detaile kommenteerida, kuniks juurdlus veel käib.

Küsimusele, kas juurdlus on seotud HKScani lepingutega Soormi lähisugulaste kontrollitud ettevõtetega, jättis ta samuti vastamata, öeldes mitu korda, et tema jaoks on kõige tähtsam, et ettevõte järgiks oma tegevusjuhiseid.

HKScani kindel partner

Teet ja Ain Soormi 2001. aastal asutatud Tarva Konsultatsioonid OÜ põhitegevusalaks on investeerimistegevus põllumajandusettevõtetesse ja konsultatsioonialane tegevus. Juba 2005. aasta lõpus liikus Teet Soormi 75protsendiline osalus isale, kes on sellest ajast peale ettevõtte ainuomanik. Tarva Konsultatsioonid on osanikuks Lõpe Agro OÜs, Saimre Agro Grupp OÜs ning Ovolex OÜs.

Lõpe Agro mulluses majandusaasta aruandes tuuakse välja, et HKScan Estonia ASile müüdi 250 tonni nisu ja sama palju otra. Koonga sugulinnufarmist realiseeriti HKScan Estoniale üle kahe miljoni muna. Lõpe farmist müüdi eelmisel aastal Rakvere Farmidele 14 462 siga ning Kihlepa farmist 9357 siga.

„Tänu pikaajalistele koostööpartneritele oleme suutnud oma toodangu turustada, kuid madalate müügihindade tõttu oluliselt väheneb loodetav kasum,“ tõdetakse ettevõtte majandusaruandes. Ligi 3,9 miljoni euro suuruse müügitulu juures teeniti kasumit 353 000 eurot. Erinevaid põllumajandustoetusi sai ettevõte 576 000 eurot.

Saimre Agro üks tütarfirmasid on Saimre Seakasvatuse OÜ, ettevõttele kuulub neli farmi ning ühes osutatakse seakasvatusteenust Rakvere Farmid ASile.

Saimre Seakasvatuse mullune müügitulu oli ligi 3,5 miljonit eurot ning kasumit teeniti 732 000 eurot. Majandusaasta aruandes märgitakse, et Aafrika katku levikuga seoses on tekkinud raske olukord Eesti seakasvatuses ning ettevõte oli rahavoogude suurendamiseks müüma Põltsamaa lähedal põllumaad.

Veel sidemeid

Lõpe Agro ning Saimre Agro Grupiga on seotud ka Teet Soormi klassivend Margo Kuusk endisest Pärnu 1. Keskkoolist, praeguse nimega Pärnu Ühisgümnaasium. Kuusk on MKK Group ASi kaudu Lõpe Agro omanikeringis ning ta kuulub ka Saimre Agro Grupi juhatusse.

Kolmas Ain Soormi firma osalusega ettevõte Ovolex OÜ on olnud aastaid HKScani kontserni kuulunud Talleggi koostööpartner ning tootnud nende haudejaamale haudemune.

Üks Ovolexi juhatuse liikmetest on Teet Soormi õde Karin Soorm. Kuid Ovolexi omanikke vaadates ilmneb veel üks aastatepikkune seos Talleggiga. Nimelt oli Ovolexi üheks osanikuks Nurme Vara OÜ kaudu Vallo Kruusimägi, kes oli aastatel 2006-2013 Talleggi juhatuse liige. Talleggi juhatuses oli ka Teet Soorm.

HKScan müüs oma munatootmise äri eelmise aasta kevadel maha.

Kruusimägi teisel ettevõttel Nurkse Seafarm OÜ on seakasvatusleping Rakvere Farmidega.

Ain Soormi OÜ Tarva Konsultatsioonid realiseerimise netokäive oli mullu 188 494 eurot. Kokku oli jaotamata kasumit eelmise aasta lõpus kogunenud 1,822 miljonit eurot.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. November 2016, 07:30

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing