Teet Soormi kahtlustatakse rahapesus

HKScan juhatuse esimees Teet Soorm.  Foto: Andras Kralla
Äripäev • 29. november 2017 kell 11:38

Kolmapäeval pidas keskkriminaalpolitsei kinni HKScani endised tippjuhid Teet Soormi ja Mati Tuvi, keda kahtlustatakse suures ulatuses omastamises ja rahapesus. Õhtul lasti Soorm ja Tuvi vabaks.

Äripäev kirjutas aasta tagasi HKScan Estonia toonase juhatuse esimehe Teet Soormi küsimusi tekitavatest ärisidemetest.

Loe põhjalikku ülevaadet siit artiklist!

Lisaks peeti sama kriminaalmenetluse raames kinni veel üks inimene, keda on alust kahtlustada Soormi ja Tuvi kuritegudele kaasa aitamises. Täna otsiti ka mitmes Eesti linnas läbi kahtlustatavate elu- ja tööruumid.

Põhja ringkonnaprokuratuuri prokurör Stella Veber selgitas, et seni kogutud tõendite järgi on alust Soormi ja Tuvi kahtlustada ettevõttele kahjulike tehingute tegemise läbi usalduse kuritarvitamises ja kokku ligi pooleteise miljoni euro omastamises ning samas ulatuses rahapesus.

„Kahtlustuste järgi omastasid Soorm ja Tuvi aastatel 2010-2016 Rakvere Farmide vara, kasutades selleks nendega seotud isikutele kuuluvate või nende kontrolli all olevate ettevõtetega sõlmitud lepinguid," selgitas prokurör. Samuti kasutati fiktiivseid arveid kuritegelikul teel saadud raha legaliseerimiseks.

"Lisaks sõlmisid Soorm ja Tuvi ettevõttele kahjulikke rendi- ja garantiilepinguid, millega võeti ettevõttele põhjendamatuid kohustusi summas üle 3 miljoni euro. Tänaseks on kriminaalmenetluses tsiviilhagi tagamiseks arestitud üle 1,3 miljoni euro väärtuses vara,“ lisas Veber.

Politsei sai võimalike rikkumiste kohta avalduse aktsiaseltsi esindajatelt, kes viisid ettevõttes läbi sisejuurdluse.

HKSkan andis sisejuurdluse materjalid politseile üle

HKScan alustas eelmise aasta novembris sisejuurdlust oma Balti äritegevuse üle, et saada selgust, kas äripiirkondades on järgitud hea juhtimistava põhimõtteid ja käitumisjuhiseid.

Mullu detsembris tuvastas sisejuurdlus, et endised HKScan Baltikumi juhtkonna liikmed on seotud mitme HKScani koostööpartneriga ning on süstemaatiliselt toime pannud tõsiseid rikkumisi. Seoses leituga lõpetati töö- või juhatuse liikme leping juhtkonna nelja liikmega.

„Sisejuurdlus selgitas välja, et rikkumisi peab põhjalikumalt uurima, seepärast pöördusime politsei poole. Praegu me teemat rohkem ei kommenteeri,“ selgitas HKScan Estonia juhatuse esimees Anne Mere.

Põimunud äri- ja peresidemed lihatööstuses

Aasta tagasi, kui HKScani kontsern algatas Eesti üksuses sisejuurdluse, kirjutas Äripäev, et HKScan Estonia nüüdseks endise juhatuse esimehe Soormi ning ka ettevõtte seakasvatusega tegeleva tütarfirma Rakvere Farmid (endine Ekseko) juhatusse kuuluva Teet Soormi lähisugulastega seotud firmad on tihedates ärisidemetes Soormi juhitavate ettevõtetega.

Uurimine algatati kontserni juhtkonnale laekunud konkreetse vihje põhjal, kuid milles seisnes vihje sisu, asjaosalised toona kas ei tea teadnud või ei saanud veel öelda. Igatahes vabastati HKscan Estonia juhtkond töölt.

Hetkel kuum