Sirje Rank • 20. november 2016 kell 10:37

Hiina kõrvale kerkib Made in Russia

IKEA kaubamaja Moskvas  Foto: Scanpix/Reuters

Esimest korda tsaariajast arvates suudavad Venemaa palgad Hiina palgatasemega konkureerida, väidab Renaissance Capital.

See meelitab riiki odavat tööjõudu jahtivaid välismaiseid ettevõtteid. Seda enam, et mitmeid varem odava tööjõuga ahvatlenud Ida-Euroopa riike on tabanud kiire palgatõus. Moskvas asuva Kõrgema Majanduskooli hinnangul langesid Venemaal palgad dollaritesse arvestatult läinud aastal vaid poolele sellest tasemest, mida näiteks Tšehhis teenitakse, vahendas agentuur Bloomberg. Võrreldes aastaga 2011 on keskmine palk Venemaal kukkunud ligi 30% - mullu oli see 558 dollarit kuus.

Põhjuseks valuuta järsk odavnemine ja reaalpalkade langus. See on Venemaa muutnud atraktiivseks ettevõtetele nagu Samsung, mis alustas septembrist Venemaal asuvast tehasest pesumasinate eksporti 20 Euroopa riiki. Marsile kuuluv Wrigley alustas Peterburgis asuvas tehases Juicy Fruit nätsu tootmist, millega samuti sihitakse eksporditurge.

Pärast 3,4% suurust langust 2015 aastal on Venemaa tööstustoodang selle aasta esimese kümne kuuga aasta baasil 0,3% kasvanud. Venemaa majandusministeerium prognoosib, et aasta võib lõppeda 0,4%ga plussis.

„See on tugev kinnitus, et me suudame Venemaal midagi tõeliselt konkurentsivõimelist teha,“ ütles Rootsi sisustuskontserni Ikea ostujuht Venemaal Magnus Benon.

Ikea alustas Venemaalt polsterdatud toodete eksporti Skandinaaviasse ja metallvoodite eksporti Hiinasse. „Venemaa tarnijad on konkurentsivõimelised peamiselt valuuta olukorra tõttu. Ma ei usu, et see jääb ajutiseks,“ ütles Benon.

„Ei oleks liialdus öelda, et Venemaast võib saada regiooni vabrik,“ ütles Euraasia Arengupanga peaökonomist Jaroslav Lissovolik. Venemaa tootjate eesmärk on liituda välisfirmadega ja saada osaks nende regionaalsest ja globaalsest väärtusahelast. See ei kasvata üksi riigi konkurentsivõimet vaid ka ekspordivõimekust.“

Aastaid kammitsesid Venemaal tootmist rubla tugevus ja tootlikkuse tõusust kiirem palkade kasv. Nüüd seda painet enam pole. Hiinaga veel „maailma tehase“ staatuse pärast konkureerida ei suudeta, kuid regionaalse tootmiskeskuse tiitel on käeulatuses, vahendas Bloomberg.

Hetkel kuum