Kaubandus.ee  • 21 november 2016

Apteekritel pole 200 miljonit eurot kuskilt võtta

Tamro Balticsi juhi Leon Jankelevitshi sõnul võib apteegiäris toimuvat sundvõõrandamiseks nimetada.  Foto: Andres Haabu

Praegustel töövõtjatest proviisoritel tuleb kusagilt leida ligi 200 miljonit eurot kapitali, et apteegid senistelt tööandjatelt välja osta.

Uuest ravimiseadusest tulenev apteegireform on pannud raskete majanduslike otsuste ette apteekrid, kahjustab Eesti ettevõtluskeskkonna mainet ning on lisakoormuseks tervishoiusüsteemi rahastamisel, väidab Tamro Balticsi juht Leon Jankelevitsh teemaveebile kaubandus.ee.

“Teades, et üks apteek maksab pool miljonit kuni miljon eurot, ning vaadates, kui paljud apteegid tuleb praegu kehtiva ravimiseaduse alusel sundvõõrandada, on riik pannud proviisoritele ilmselgelt üle jõu käiva ülesande,” selgitas Jankelevitsh. “Perearstid on juba üle jõu käiva pangalaenu küsimusega üksi jäänud.”

Kui seadus sellisel kujul püsima jääb, peab riik Jankelevitshi sõnul võimaldama apteekritel kuidagi apteegid ära osta ning samas välja töötama mõistlikud mehhanismid apteekide võõrandamisel õiglase hinna saamiseks. “Apteekide omanikel on võimatu oma vara õiglase turuhinnaga müüa, sest seadus tegi võimalike ostjate ringi väga kitsaks ning pealegi pole võimalikel ostjatel selleks finantsvõimekust,” selgitas ta.

Ravimiseaduse muudatus kehtestab vertikaalse integratsiooni keelu, mis tähendab, et apteegi omanikuks ei või olla ravimite hulgimüügiettevõte ega tema mõjuvõimu all olev ettevõte. Praegused apteekide omanikud peavad võõrandama 220 apteeki hiljemalt 1. aprilliks. Lisaks sätestab seadus ka apteekide omandipiirangu, mille järgi võib apteegi enamusosanikuks olla ainult proviisor, kes tohib omada kuni nelja apteeki.

Täpsemalt loe teemaveebist kaubandus.ee.

Hetkel kuum