Äripäev • 25. november 2016 • 2 min
Jaga lugu:

Kreeka ettevõtted põgenevad riigist

Kreeka ettevõtted lahkuvad maksude pärast naaberriikidesse.  Foto: Anu Jõgi

Kreeka ärimees Prokopis Makris ütleb, et ettevõtte kolimine Bulgaariasse kolm aastat tagasi oli tema elu parim otsus.

Ta pani oma Kreekas tegutsenud mööblifirma kinni ja avas äri Bulgaarias, mis aitab teistel ettevõtjatel põgeneda Kreeka 29protsendise maksu eest, mida kergitasid riigile antud abimeetmetega nõutavad kasinusmeetmed, kirjutab eKathimerini.

„Meid pommitatakse Kreekas maksudega, nii et äri on muutunud võimatuks,“ ütles Makris, kes on oma ettevõtte sisse seadnud Petritsi linnas, 12 kilomeetri kaugusel Kreeka piirist.

Kreeka on eelarve täitmiseks järjest makse tõstnud, millele ettevõtted on vastanud kolimisega madalama maksumääraga riikidesse, eelkõige Bulgaariasse ja Küprosele. Bulgaarias on ettevõtte tulumaks ainult 10 protsenti. See on kasvatanud Kreeka päritolu firmade arvu 2010. aasta 2000 firmalt 17 000 peale, näitavad Bulgaaria andmed.

Nüüd on Kreeka valitsus murelikuks muutunud ja kavadab maksureide koostöös Bulgaaria kolleegidega, et kindlaks teha, kas ettevõtetel on Bulgaarias ka tegevus või on nad sinna ennast ainult n-ö kirja pannud.

„Nii mõnigi Kreeka firma võib varsti olla ebameeldivas olukorras, kus tal tuleb maksta mõlema riigi maksud pluss veel trahv,“ hoiatas Kreeka riigi sissetuleku agentuuri juht George Pitsillis.

Kreekast lahkunud ettevõtete aastakäive on 5 miljardi euro ümber ja need pakuvad tööd 53 000 inimesele, näitasid Kreeka Sofias asuva saatkonna 2014. aasta andmed. Arvud suurenevad kiiresti, sel aastal on ennast Bulgaariasse ümber registreerinud juba 3642 Kreeka firmat, terve eelmise aasta peale kokku tuli neid 3262, näitab Bulgaaria äriregister.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt