Trump paneb kokku rahameeste valitsust, järgib Putini maneere

05. detsember 2016, 08:00
Donald Trump väisab Carrieri tehast Indianapolises
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20161205/NEWS/161209910/AR/0/AR-161209910.jpg
Ainult tellijale

USA presidendiametiks valmistuv Donald Trump komplekteerib oma meeskonda miljardäridest ja Wall Streeti ärihaidest, keda ta valimiskampaania retoorikas süüdistas „mõrvaga minema pääsemises“.

Presidendi isiklik sekkumine Ameerika töökohtade päästmiseks – veel enne ametissegi asumist – on aga lehekülg pigem Venemaa presidendi õpikust, taunib juhtkirjas Washington Post.

Too kriitika all tehing puudutas kliima- ja kütteseadmete tootja Carrieri emaettevõtte United Technologies veenmist, et see loobuks plaanist ligi 2000 töökohta USAst Indianapolisest Mehhikosse üle viia. Läinud nädalal väisas Trump tehast isiklikult, et alla joonida valijatele antud lubaduste täitmist, ning saata hoiatussõnum ka teistele USA ettevõtetele – ilma tagajärgedeta selline ärakolimine edaspidi olema ei saa.

"Iga ettevõte, mis kolib siit riigist ära, koondab töötajad, ehitab teises riigis uue tehase või vabriku ja siis arvab, et saab oma toodangu karistuse või tagajärgedeta USAs maha müüa, EKSIB!" kirjutas Trump nädalavahetusel oma Twitteri kontol, korrates ähvardust, et taolisi firmasid ootab edaspidi 35%ne trahvitoll.

Ohtlik pretsedent

President Bill Clintoni valitsuses rahandusministriks olnud Lawrence Summers hoiatas, et Carrieri pretsedent võib olla näiliselt väike, kuid tegelikult väga tõsine sündmus. See annab alust kahelda, kas USA kapitalism ikka jätkab toimimist õigusriigi põhimõtetel, mis on olnud selle edu pandiks. Või hakkavad domineerima ad hoc ehk käigu pealt tehtavad reeglid, valitseja suva, mis muudavad ärikeskkonna raskesti prognoositavaks. Muret tegi Summersile, et seda konkreetset tehingut kiitsid poliitikud kui mudelit.

Konservatiivne Wall Street Journal hoiatas, et presidendi sekkumine erasektorisse loob halva pretsedendi – see ei tee Ameerikat jõukamaks, kui firmad sunnitakse majanduslikult ebarentaableid otsuseid tegema. Washington Post aga tõmbas paralleele Venemaa liidriga, kes kaamerate ees firmajuhte noomib.

Mis puudutas konkreetset tehingut, siis pooled töökohad läksid ikkagi Mehhikosse ning kohale jäämise eest sai firma 7 miljoni dollari väärtuses maksusoodustusi. Jääma võis sundida ka risk edaspidi riiklikest tellimustest ilma jääda.

„Mina arvan, et see on vägagi presidendi vääriline käitumine,“ tõrjus Donald Trump puhkenud kriitikat. „Ja kui see seda ka ei ole, siis on see ok, mulle tegelikult meeldib seda teha,“ jätkas ta, lubades veelgi telefonikõnesid otse tippjuhtidele, kes plaanivad töökohtade ärakolimist. „Sest nad ei lahku siit riigist,“ tsiteeris Washington Post.

Kommenteerides reedel avaldatud värsket USA tööturu raportit, ütles endine maailma suurima võlakirjafondi PIMCO juht Mohammad El Erian, et oluline ei ole üksi töökohtade arv, vaid järjest olulisemaks on muutunud nende kvaliteet. See eeldab laiemat vaadet kui üksikud tehingud ning panustamist haridusele ja paremale väljaõppele töökohtadel.

Raporti järgi on töötuse tase USAs kahanenud 4,6 protsendile, mis on madalaim näit 2007. aasta augustist. Kriisiaja kõige sügavaimast mõõnast 2010. aasta alguses on juurde loodud 15,6 miljonit töökohta.

Donald Trump saab ametisse asudes päranduseks majanduse, mille tervis on taastumas veel enne uue valitsuse lubatud suuri maksukärpeid ja investeerimisprogrammi.

Rahamehed tüürile

Neid ellu viimas tahab Trump näha Steven Mnuchinit, endist suurpanga Goldman Sachs palgal olnud hilisemat riskikapitalifondi juhti, kes kriisi ajal väga julgete tehingutega – riskantsete kodulaenudega hätta sattunud panga ülevõtmise ja edasimüügiga, oluliselt oma ja kaasinvestorite vara kasvatas. Esindades paljus just selliseid äritavasid ja mõjuringkondi nagu Goldman Sachs, mida Donald Trump oma valimiskampaanias teravalt kritiseeris. Oma rahaga õnnestus tal õigel ajal välja saada ka Bernard Madoffi hiljem kokku kukkunud Ponzi skeemist.

Riskantsete, kuid edukaks osutunud saneerimistehingutega on oma vara kasvatanud ka miljardär Wilbur Ross, hüüdnimega „pankrotikuningas“, kelle Trump nimetas kaubandusministri kandidaadiks. Mõlemad aitasid Trumpil kokku panna valimiskampaania majandusprogrammi.

Trump sai küll ametisse n-ö tavainimese murede lipukandjana, kuid kui rahandus- ja kaubandusministrile juurde arvata ka haridus- ja transpordiministri vara, on nelja ministri netovara 8,1 miljardit dollarit. Trump on komplekteerimas läbi aegade kõige suurema isikliku varaga valitsusmeeskonda, kirjutas Wall Street Journal.

„Üks telekanal küsis, miks ta paneb miljardäri kaubandusse. Aga sellepärast, rahvas, et ta teab, kuidas raha teha,“ kaitses Trump läinud nädalal suurel kampaaniaüritusel Cincinnatis oma valikuid.

Reedel teatas Trumpi administratsioon ka äriliidritest eraldi strateegilise nõustamisorgani loomisest. Selle eesotsas on Blackstone Groupi juht miljardär Stephen Schwarzman ning sinna kuuluvad teiste seas veel näiteks JPMorgan Chase & Co tegevjuht Jamie Dimon ning General Electricu endine juht Jack Welsh.

„Minu valitsus kavatseb tugineda erasektori kogemusele ja kärpida riiklikku bürokraatiat, mis pärsib ettevõtetel töötajate palkamist, innovatsiooni ning tegevuse laiendamist siin Ameerikas,“ ütles Trump Blackstone’i vahendatud avalduses.

Kiirema kasvu ootused

Rahandusministriks pürgiv Mnuchin on võtnud sihiks 3–4% suuruse majanduskasvu aastas, mida viimati nähti Bill Clintoni presidendiks oleku ajal. Kasvule loodetakse kiirendust järsust ettevõtte tulumaksu langetamisest ja dereguleerimisest, mis annab investeeringutele uue hoo. Maksureform, mis kärbiks ettevõtte tulumaksu 33 protsendilt 15-le, tahetakse lauale saada tuleval kevadel.

Läinud nädalal avaldatud majandusprognoosis tõstis OECD USA tuleva aasta SKP prognoosi 2,3%-le, mis on kiireim kasv arenenud riikide seas. Nii oodatakse USA keskpangalt detsembri keskel järgmist sammu normaalsemate intressimäärade suunas. Kui just nädalavahetuse rahvahääletused Euroopas uut tormi üles ei keeruta.

Dollaripoliitikas prognoosivad Citigroupi analüütikud senise kursi ehk tugeva dollari poliitika jätkamist ehk sõnades kinnitamist, et tugev dollar on USA huvides, sest väljendab majanduse tugevust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. December 2016, 22:35

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing