Pille Ivask • 13. detsember 2016 kell 5:38

Itaalia tõttab vajadusel Monte dei Paschit päästma

Monte dei Pasci di Siena peakontor.  Foto: epa

Itaalia riigivarade ministeeriumi allika andmeil on Itaalia vajadusel valmis aitama sealse panganduse murelast Monte dei Paschit, vahendab Reuters.

Riigiabi tuleb kõne alla juhul, kui ebaõnnestuvad panga ponnistused kaasata investoritelt viis miljardit eurot.

Siiski peetakse Monte dei Paschi investorite kaasamise lootusi üsnagi ahtaks, eriti pärast seda, kui Itaalia peaminister Matteo Renzi seoses referendumi tulemusega tagasi astus. Ametnike sõnul päästaks Monte dei Paschi rahaline abistamine tuhandete itaallaste raha ning säästud. Pangal on ligi 360 miljoni euro jagu halvaks läinud laene.

“Kui see (raha kaasamine – toim) peaks ebaõnnestuma, on riik valmis kasutusele võtma erakordseid abinõusid rekapitaliseerimiseks,” ütles allikas. “Pank ning selle klientide säästud jäetakse alles igal juhul.”

Ministeeriumi ametnik jätkas, et kui panga päästmiseks peaks käiku minema riigiraha, tähendab see automaatselt, et võlakirjad konverteeritakse aktsiateks, mis puudutab 40 000 jaeinvestorit. Kuna valitsus teab, et selline samm on inimeste seas väga ebapopulaarne, tuleb see ilmselt kuidagi teisiti kompenseerida.

Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis ütles eile, et komisjon on valmis arutama Itaalia pankade võimalikku päästmisplaani. “Oleme Itaalia võimudega ühenduses ning valmis arutama erinevate lahenduste üle, mis sobituvad meie seadusandlusega,” lausus Dombrovskis. Ta ei nimetanud küll konkreetselt Monte dei Paschit, ent märkis, et riigiabi osutamine oleks investorite seisukohast kindlasti negatiivne. Samas pole teada, kui suurel määral oleksid investorid mõjutatud, kui pank tõesti abi peaks saama.

Hetkel kuum