Äripäev • 12 jaanuar 2017

TMB sai Rootsis 40 miljoni eurose lepingu

TMB juhatuse liige Jaan Luts.  Foto: Väinu Rozental

Eesti ühe suurema betoonelementide tootja TMB gruppi kuuluv Betonimestarit Oy sõlmis 40 miljoni euro suuruse töövõtulepingu Rootsi tööstuskontserniga BillerudKorsnäs AB, et tarnida betoonelemente Gruvönisse ehitatava uue pakendivabriku jaoks.

TMB grupi ajaloo kõige suurema töövõtulepingu järgi toodavad ja tarnivad TMB tehased Eestis ja Soomes üle 80 000 tonni betoonelemente, kirjutas Äripäeva teemaveeb ehitusuudised.ee

AS TMB juhatuse liige Jaan Luts ütles, et tootmisega on hõivatud tehased nii Tartus, Nastolas kui ka Turkus. Lutsu sõnul annab hiigelprojekt võimaluse end tõestada Põhjamaade turul arvestatava tegijana. “See on väga suur usaldus TMB grupi vastu sellise maailmamastaabis suure kontserni poolt, kuna siiani oleme eksportturgudel tegutsenud peamiselt elamuehituses,” ütles Luts. 

Tema sõnul moodustab Rootsi tehase projekt moodustab ettevõtte selle aasta eelarvest umbes 30%.

Loe pikemalt ja vaata animatsiooni ehitatavast tehasest teemaveebist ehitusuudised.ee.

Äripäev kirjutas septembris, kuidas TMB ostis Soome konkurendi Betonimestarit OY ning plaanib selle abil asuda vallutama Rootsi ja Norra turgu. „Eks meil ole olnud ambitsiooni suureneda ja laieneda juba mitu aastat ja meil avanes selline hea võimalus Soome poolelt, et oli firma, kes usaldas meid ja oli meiega valmis läbi rääkima,“ ütles TMB juhatuse liige Jaan Luts toona.

Betooniturul tihe rebimine

TMB Grupi konkurendi, E-Betoonelemendi müügijuhi Aare Pärna sõnul on TMB tehing väga suur asi. „Sellist tehingut pole kindlasti kerge teha. Üleüldse on TMB Grupi investeering Soomes lausa nähtus oma ette,“ ütles ta.

Pärna lisas, et kuigi betooniturul on konkurents igati tihe, ei saa E-betoonielement ettevõtte käekäigu üle nuriseda. „Praeguseks oleme kevade tihedalt täis müünud ja müüme juba suveperioodi,“ ütles ta. Kaubaks läheb kõik: korterelamute, kaubanduskeskuste, laohoonete betoonelemendid. „On raske öelda, millisel tootel parim minek on, sest Eesti turg on väga objektipõhine. Kui 1-2 suuremat objekti on käes, siis moodustavad need suure osa kogu tootmismahust,“ rääkis ta.

Kuigi müük läheb libedalt ja nuriseda ei saa, tõdeb Pärna, et ettevõttel sel aastal tõenäoliselt kasvada siiski ei õnnestu. „See-eest tase kindlasti ei lange,“ ütles ta. Suurimat murekoormat tekitab Pärna sõnul kvalifitseeritud tööjõupuudus, mis kimbutab paljusid Eesti ettevõtteid. „See on selline mure, millele isegi pole praegu head lahendust,“ nentis ta, lisades, et kõik ettevõtted otsivad variante, kuidas tööjõupuudusega toime tulla. Tihti ostetakse töölisi üle. „Turumajandus!“ ütles Pärna.

Hetkel kuum