• Jaga lugu:

  Soomlased süstivad aknatehase õitsele

  Neli soomlast ostsid Äripäeva Rikaste TOPi kuuluvalt Aleksandr Šolkovilt Võrus asuva Rehpoli tehase, et kasvatada käivet ja lennutada eksporti.

  Matti Rusanen, Markku Moisio, Jorma Minkkinen ja Ilkka Rantasalo on varem Soomes tegutsenud ettevõtjad, kes otsustasid peale pikki läbirääkimisi Aleksandr Šolkoviga, et investeerivad oma raha Võru aknatehasesse Rehpol.
  Aleksandr Šolkov ei olnud möödunud aasta lõpus Äripäevale müügiotsust kommenteerides just väga jutukas. „See on minu isiklik asi ja ma ei taha midagi kommenteerida,“ oli Šolkov toona üsna tõrges. „Eestis on lemmikasi lugeda võõra inimese raha. Aga, kuidas see raha teenitakse, see ei huvita kedagi,“ rääkis Šolkov, et ettevõtte vastu tuntakse huvi alles siis, kui see omanikku vahetab.
  Koha võttis sisse soomlaste nelik
  Rehpoli omanikuks on nüüd neljale soomlasele kuuluv ettevõte OY Evensors. „Oleme kõik ka varem koostööd teinud Soomes, kuid müüsime oma osalused kaks aastat tagasi seal maha. Nüüd olemegi otsinud uusi investeerimisvõimalusi ja jõudsimegi Rehpoli ostmiseni,“ rääkis Ilkka Rantasalo. Tehingu hinda pole soomlased nõus avalikustama. „Me usume, et see oli müüjale hea ja meile mõistlik hind,“ lisas Ilkka Rantasalo vaid.
  Evensors loodi spetsiaalselt Rehpoli ostmiseks, kuid tulevkus plaanitakse Rantasalo sõnul ettevõtte nime muuta. Rehpolile sarnasemaks.
  Ilkka Rantasalo sõnul on neil tugev ettevõtluskogemus Soomest. „Minu partneritest on Matti Rusanenil ühes Soome aknafirmas kogemust viis aastat. Markku Moisiu oli Soomes ehitusettevõtte juht 15 aastat ja ma ise olen juhtinud samuti mitmeid ettevõtteid, kuid olen praegu pensionil. Soovisin leida midagi, millega pensionil olles tegeleda,“ rääkis Rantasalo oma pensionprogrammist.
  Iga mees on tema sõnul tänaseks ettevõttesse süstinud umbes 250 000 eurot.
  Plaan käivet viiekordistada
  Rantasalo sõnul on ettevõte heas seisus. „Rehpol teeb Võrus kvaliteetseid tooteid ning tal on head töötajad. Näeme perspektiivi kasvatada käivet 2 miljoni pealt aastas 10 miljoni peale. Plaanime seda teha järgmise viia aasta jooksul,“ märkis Rantasalo.
  Lisaks kavatsetakse avastada uusi eksporditurge, näiteks laieneda Soome. „Alustame laienemisega Soome ja ilmselt saame sealt juurde veel 2 miljonit eurot käivet. Siis plaanime ette võtta Rootsi, Taani ja Norra turu,“ avas tulevikuplaane Rantasalo, kes on neljast investorist aktiivseim.
  Kui eksporditurud tööle saadakse, kavatsevad uued omanikud palgata juurde ka töötajaid. „Oleme juba võtnud tööle inimese Soome turu peale, ta alustas 1. jaanuaril. Kui müügiprogrammid käima saame, siis soovime ettevõtet laiendada. Võimalik, et vajame tulevikus ka suuremat tehast,“ rääkis Rantasalo. Tema sõnul pole nad veel otsustanud, kas sel juhul ehitatakse uus hoone või laiendatakse senist. „Praeguse tehasega on mõned probleemid. Näiteks paikneb see mitmel korrusel, kuid hea oleks, kui kõik oleks ühel tasapinnal,“ nentis Rantasalo.
  Tehnikapargi mõttes vedas neil Rantasalo sõnul sellega, et eelmine omanik oli eelmisel aastal investeerinud uue tehnika soetamisse. „Oleme hetkel päris heas vormis. Kuid loomulikult, kuid tootmine laieneb, siis vajame ka uusi masinaid,“ kinnitas ta.
  Jutu peale, et Võrus on kohalikud mures seepärast, et äkki pannakse tehas kohapeal hoopis kinni, purskab Rantasalo naerma ja kinnitab, et sellist plaani ei ole. „Võin kinnitada, et meie ootused kasvavad koos firmaga. Me investeerime praegustesse ja uutesse töötajatesse,“ lisas ta.
  Rantasalo on viimase poole aasta jooksul tehast külastanud neli korda ja kohtunud ka Tallinnas asuva müügigrupiga. „Võib öelda, et käin Eestis kord kuus,“ lisas ta ja annab mõista, et tema huvi siin ettevõte käima saada on suur ja kasvav. „Olen teenindusvaldkonnas töötanud pikka aega ja ma tean, et ettevõtte edukuse taga on inimesed. Kui ettevõte ebaõnnestub, siis oli kehv management,“ märkis ta.

  Rehpol pole veel valmis

  Oleme uute omanikega nüüd kohtunud ja tulevikupilt selge. Lähiaaste plaan on meil tublisti kasvada Skandinaavia turule (Soome, Rootsi). Täna on meid nendel turgudel vähe. Kaalume ka uue tehase ehitamist, kuid selleks oleks vaja praegused turud tööle saada ja vajalik käibekasv saavutada. Teine võimalus oleks uus pind rentida.

  Hirmu, et tehas kinni pannakse, pole kunagi olnud. Uued omanikud sisendavad kindlustunnet. Välisomanike kaudu on ka lootust rohkem välisturule murda. Saaksin aru sellest, et ostetakse Eestis tehas ja siis suletakse see ja viiakse see siis üle kuskile. Kuid osta Võrru tehas ja see siis viia üle - ma ei näe sellel mõtet. Kui ostetaks rendipind, siis võib-olla. Aga täna ostetakse ka hooned ja kõik asjad – Võrus pole neid ostjaid ka nii kohe leida.

  Rehpol on Eesti vanim plastaknatootja. Ettevõtet on vaja arendada Eestis, see pole veel valmis.

  Konkurent: Rehpol on pildilt kadunud
  Aknafirma Kalesi juhi Erik Kirsi sõnul teab ta Rehpoli varasemast ajast küll, kuid viimasel ajal on nende tegevus kuidagi vaikseks jäänud. „Eks ta konkurent meile oli, kuid praegu pole sellest ettevõttest midagi kuulda, mida nad teevad ja kus nad teevad,“ rääkis Kirs. „Nad pole palju suuremad kui meie. Toodavad lisaks ka plastaknaid – see turg on meie jaoks tundmatu. Võib-olla nad tegutsevad rohkem seal.“
  Kirsi sõnul on segane see, kes on ettevõtte omanikud ja mis firmast edasi saab. „Meil pole aimu, mida need inimesed selle tehasega tegema hakkavad. Äkki kavatsevad hoopis edasi müüa ja valmistavad asja ette?“ viskas Kirs õhku rea küsimusi.
  Aknatootjate turul valitseb üldiselt seisak. „Meil on kindlasti rasked ajad. Seda, mis teistel toimub, ei oska öelda, aga mingi seisak tundub olevat,“ rääkis Kirs.
  TAUSUB TEADA
  Rehpoli asutaja ja senine omanik Aleksandr Šolkov on pidevalt olnud Äripäeva Rikaste TOPis. Viimati hindas Äripäev tema vara väärtuseks 6,41 miljonit eurot, mis andis edetabelis 423. koha. Šolkov on püsivalt ka Äripäeva Dividendide TOPis.
  Šolkov on viimastel aastatel tasapisi väljunud ettevõtlusest. Eelmise aasta suvel müüs ta osaluse veoautode varuosadega kauplevas OÜs Saam. 2012. aasta suvel loobus osalusest kütusefirmas OÜs EcoPetrol Grupp.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Eva Truuverk: Eestist võiks saada rohepöörde Silicon Valley
Kui me tahame ühiskonda järgmisele tasemele tõsta, peame leidma uue mudeli, mis soodustaks arengut ning mille tulemusena looduskeskkond on hoitud ja taastatud, kirjutab arvamuskonkursi Edukas Eesti toetaja, Rohetiigri eestvedaja Eva Truuverk.
Kui me tahame ühiskonda järgmisele tasemele tõsta, peame leidma uue mudeli, mis soodustaks arengut ning mille tulemusena looduskeskkond on hoitud ja taastatud, kirjutab arvamuskonkursi Edukas Eesti toetaja, Rohetiigri eestvedaja Eva Truuverk.
USA intressiootused vedasid Aasia turge alla
Aasia aktsiaturud langesid täna ning mitmed regiooni valuutadki odavnesid, sest investorid panustavad sellele, et USA intressimäärad hakkavad tõusma, vahendab Reuters.
Aasia aktsiaturud langesid täna ning mitmed regiooni valuutadki odavnesid, sest investorid panustavad sellele, et USA intressimäärad hakkavad tõusma, vahendab Reuters.
Raadiohommikus: börsi uustulnuk, Elisa uus juht ja abilinnapea
Nädala viimases Äripäeva hommikuprogrammis uurime Elisa Eesti plaanide ja juhivahetuse tagamaade kohta telekomi uuelt tegevjuhilt Andrus Hiiepuult.
Nädala viimases Äripäeva hommikuprogrammis uurime Elisa Eesti plaanide ja juhivahetuse tagamaade kohta telekomi uuelt tegevjuhilt Andrus Hiiepuult.
Energeetika ja puidutööstus vedasid tööstustoodangu kasvu
Statistikaameti andmetel tootsid tööstusettevõtted oktoobris 2,8% rohkem toodangut kui eelmise aasta samas kuus. Toodang suurenes energeetikas 11,8% ja töötlevas tööstuses 3,5%, vähenes aga mäetööstuses 39,7%.
Statistikaameti andmetel tootsid tööstusettevõtted oktoobris 2,8% rohkem toodangut kui eelmise aasta samas kuus. Toodang suurenes energeetikas 11,8% ja töötlevas tööstuses 3,5%, vähenes aga mäetööstuses 39,7%.