Eesti Energia katsetab päikeseelektrit

Eesti Energia tootearendusjuht Teet Kerem näeb, et Eesti Energial on õige aeg päikeseelektrit tootma hakata.  Foto: Andres Haabu
Kristel Härma • 9. veebruar 2017 kell 4:00

Eesti Energia hakkab müüma päikeseelektrit ettevõtetele, kes peavad ise päikeseenergia tootmist liiga tülikaks ja kulukaks.

„Päikesepaneelide hinnad on nii palju langenud, et nüüd on meie laiuskraadil see hetk, kus päikeseenergia hakkab tasuvaks saama,“ ütles Eesti Energia tootearendusjuht Teet Kerem. Tänu päikeseenergia tootmise odavnemisele on energiafirma otsustanud, et on õige hetk selles valdkonnas turule tulla ja tavaelektri kõrval müüa äriklientidele ka päikesest toodetud energiat.

Kuna päikesepaneelide ostmine ja paigaldamine on kulukas, pakub Eesti Energia ettevõtetele alternatiivi. Elektritootja investeerib seadmetesse ise ning müüb toodetava elektri kliendile. „Küsimus ongi selles, kas äriettevõte tahab investeerida sadu tuhandeid eurosid sellesse, mis ei ole tema põhiäriga seotud,“ selgitas Kerem. „Kui kellelgi on vaba raha hästi palju, miks mitte." Ta lisas, et kui näiteks suuremal ettevõttel on pikk investeeringute kava, võib olla keeruline sinna midagi kõrvalist lisada, kui see ei ole just ettevõtte imagoloogilise pildiga seotud.

Viimase viie aastaga on päikesepaneelide paigaldusmaht kasvanud 50 korda, viimase kolme aasta jooksul peaaegu 7 korda.

Kui 2011. aastal paigaldati 200 kW ulatuses päikesepaneele, on praegune maht 10 MW.

Kui ettevõttel on piisavalt vaba katusepinda ja maad ning ta huvitub päikeseenergiast, korraldab Eesti Energia kõik tema eest ära. „Projekteerime, ehitame, opereerime ja me müüme kliendile sisuliselt elektrit,“ selgitas Kerem. Tema sõnul on selline ärimudel levinud USAs ja vähem ka Lääne-Euroopas.

„Me arendame ärimudelit ja meil on soov liikuda sellega ka piiri taha,“ viitas ta edasistele plaanidele. Näiteks tõi ta Soome elektritootja Fortumi, kes ehitab Indias päikeseparke. „See on natuke ettevaatav. Me oleme pisut maha jäänud mõne koha pealt ja nüüd jookseme järgi,“ tõdes Kerem. Eesti Energia strateegiline eesmärk on jõuda aastaks 2020 selleni, et alternatiivsetest kütustest toodetud energia moodustaks kogu nende toodangust 40 protsenti.

Hind tavaelektriga sama 

Eesti Energia tahab päikeseelektrit pakkuda pigem suurema tarbimisega ettevõtetele. „Seda trendi me muuta ei saa – kui praegu on keskmine liitumine kuskil paarsada kilovatti installeeritud võimsust, on ka meie pakkumised sama suurusjärgu klientidele.“

Oktoobris alustasid nad esimeste kliendisuhetega. „Esimesest viiest on kaks tükki töös ja kolm kukkusid ära. Ka meie õpime – ühe potentsiaalse kliendi puhul näiteks katus ei sobinud ja oleks läinud liiga kulukaks,“ sõnas Kerem ja lisas, et praegu arutavad nad päikeseelektri võimalust umbes 25 kliendiga.

Keremi sõnul on julgevad nad välja tulla lubadusega, et suudavad päikeseenergiast toodetud elektrit pakkuda tavaelektriga samaväärse hinnaga. „Keegi ei ostaks kallimat lahendust. Kui ta praegu saab hea hinnaga pakkumise, siis see on tulevikustsenaariumi usk,“ ütles ta ja lisas, et ideaalis tahaksid nad alati päikeseelektrit odavamalt pakkuda. „Täna on elektri turuhinnad ikkagi odavad, ma usun, et see on hea pakkumine.“

Päikeseenergias nähakse tulevikku

"Eestis on viimase viie aastaga installeeritud päikesevõimsuste maht 50 korda kasvanud. Ja maailmas viis korda," iseloomustas Kerem viimase aja trendi.

Kerem sõnas, et uusi hooneid ehitades võiksid päikesepaneelid kohustuslikud olla. Ehkki mõne aasta pärast peavad uued ja oluliselt rekonstrueeritavad hooned vastama liginullenergiahoone nõuetele, ei ole see Keremi arvates praegu kõiki arendajaid päikesepaneelide poole vaatama pannud. Siiski on tema sõnul näha juba esimesi ilminguid, et energiamärgise alla saamiseks uute kinnisvaraarenduste katustele päikesepaneele paigaldatakse.

Hetkel kuum