Fondijuht ennustab Prantsusmaa presidendiks Le Peni

Marine Le Pen  Foto: Scanpix/Reuters
Pille Ivask • 18. veebruar 2017 kell 6:30

Kuigi Singapuris tegutseva Leone Hill Capitali fondijuhi Arun Kanti arvutuste kohaselt on väga suur tõenäosus, et Prantsusmaa presidendivalimised võidab populistlik Marine Le Pen, paljud analüütikud seda siiski ei usu.

Kant pani presidendivalimiste tulemuse ennustamiseks kokku valemi, kuhu lisas nii meedias ilmunud artiklid ja nende häälestatuse valimiste osas, arvamusküsitlused, majanduse käekäigu kui ka prantsuse valijate demograafilise kuuluvuse. Kõige selle tulemusena näeb Kant, et valimiste esimese vooru võidab Le Pen kindlalt ning kuigi praegune mudel prognoosib teise vooru võitjaks Emmanuel Macroni, võib esimese vooru võidu efekt olla nõnda võimas, et teisest võõrust väljub võitjana siiski Le Pen.

Prantsusmaa presidendivalimised peetakse kahes voorus: esimene voor toimub 23. aprillil ning juhul kui ükski kandidaat ei saa rohkem kui pooli hääli, lähevad esimesest voorust edasi kaks enim hääli saanud kandidaati. Teine voor peetakse 7. mail. Esimeses voorus osalevad suurematest kandidaatidest lisaks Le Penile ja Macronile ja endine peaminister Francois Fillon ning sotsialist Benoit Hamon.

Kanti mudel ennustab, et Le Pen saab esimeses voorus 28% häältest, Fillon 16,8% ning 19-20% häältest saab Macron.

Teises voorus võidab Kanti prognoosi kohaselt Macron ning saab 52,3% häältest. Le Pen jääb kaotajaks, saades 47,7% valijate toetuse. Küll aga märkis Kant CNBCle antud intervjuus, et tegelikult on Le Penil siiski suur tõenäosus presidendipositsioon endale saada, kuna esimese vooru edu ning rahva toetus võivad kanduda edasi ka teise vooru.

IFOPi küsitluse põhjal on Le Peni toetus praegu kandidaatidest suurim, ulatudes 25,5% juurde. Siiski usuvad analüütikud, et kuigi Le Pen jõuab teise vooru, kaotab ta seal Macronile. Kant arutles, et ainus viis, kuidas Macron võita võiks, on enda leeri meelitada need valijad, kes veel oma otsuses kindlad pole.

Teised nii ei arva

Kuigi Kanti mudelis ning arutluses võib näha palju loogilist, on ta omas leeris üpriski üksi, kuna politoloogid ega finantsanalüütikud ei usu, et Le Pen presidendirallist võitjana väljub.

Kuigi Kant ei andnud täpsemaid soovitusi investeeringuteks ega nõustunud avaldama oma aktsiaostu või –müügi plaane, nentis ta, et Le Peni võiduga võib Euroopa Liit oma lõpu leida. Samuti prognoosib ta valuutaturgudele keerulisi aegu ning see omakorda võib kaasa tuua finantskriisi.

Siiski usuvad analüütikud, et Le Peni tõenäosus Prantsusmaa presidendiks saada on üsna väike. Küll nendivad nad, et Le Pen ilmselt saab teise vooru.

Economist Intelligence Uniti majandusekspert Simon Babtist märkis CNBCle, et Le Pen on suutnud ennast rahvale müüa kui mõistlike vaadetega kandidaati ning seeläbi on tema partei Rahvusrinde vaated jõudnud väga paljude inimesteni. Babtisti sõnul mängivad Le Peni edus rolli hiljutised terrorirünnakud, põgenikekriis kui ka populistide esilekerkimine teisteski riikides. Ajalehes Le Figaro ilmunud küsitluse põhjal selgus, et prantslased on globaliseerumise osas üpris pessimistlikult meelestatud.

Compete Intelligence’i partner ja peaökonomist Tony Nash märkis samuti, et Donald Trumpi võitu meenutades ei tasu Le Peni täielikult presidendiks saajate nimistust välja praakida, küll aga näeb ta, et võimalused presidendipositsiooni hõivamiseks on tal üpris ahtad.

Investorid tunnetavad ohte

Analüütikute arvates on ka investorid Marine Le Peni ohtu tunnetamas ning teevad tasapisi ka vastavaid investeerimisotsuseid.

Turu-uuringutega tegeleva Eurasia Groupi analüütik Callum Henderson märkis, et juba praegu on Prantsusmaa CAC 40 indeksi kasv märkimisväärselt kehvem kui näiteks Saksamaa DAXi oma. Juhul kui Le Pen peaks saama presidendiks, toimub Hendersoni sõnul turgudel ilmselt tõsine verevalamine ning turud muutuvad väga volatiilseks. Küll kestab see tema sõnul lühikest aega, kuna Le Pen pole oma otsuste tegemises üksi ning ilmselt ei anna Prantsuse parlament heakskiitu paljudele Le Peni ideedele.

Hetkel kuum