Eesti SKP kasvas eelmisel aastal 1,6 protsendi võrra. Presidendi majandusnõuniku Heido Vitsuri hinnangul on tegemist suurepärase kasvuga.
- Heido Vitsur Foto: Raul Mee
„
1,6% on suurepärane kasv. See on märksa kõrgem kui Euroopa Liidu keskmine,“ kommenteeris Vitsur Delovõje Vedomostile. „Seda statistikat veel pole, aga arvan, et liidu keskmine on 0,2-0,3 protsenti, samas kui meil on 1,6. Eriti tugev oli meil eelmise aasta neljas kvartal, kui SKP kasvas 2,7% võrra,“ lisas Vitsur.
Kasvu peamise mootorina näeb Vitsur tugevat siseturgu – just seepärast läheb ka jaemüüjatel praegu hästi. „Palgad kasvasid 5% jagu, jalad sai alla elektroonika: Rootsi firmad, mis siin tegutsevad, leidsid uusi kliente. Väga hästi läheb ka puiduäril, ja loomulikult kasvu vedaval IT-l,“ loetles Vitsur.
Sellega, et paljude hinnangul on majanduse veduriks olev IT suuresti mull, Vitsur üldse ei nõustu. „See ei ole mull. See on neljas tööstusrevolutsioon. IT tõstab ettevõtete ja tööjõu efektiivsust ning konkurentsivõimet,“ põhjendas ta.
Eile avaldas statistikaamet andmed, mille põhjal langeb Eesti ettevõtete kasum juba kolmandat aastat järjest. Vitsur selgitab, et eelmisel aastal tõstsid ettevõtted palku ega koondanud, mis viis kasumi languseni. „Kuid siin on üks aga: nõudlus enne seda ei kasvanud, aga praegu on see ilmselgelt tõusnud. Seda on näha sellestki, et neljandas kvartalis investeerisid ettevõtted mitte hoonetesse, vaid masinatesse ja seadmetesse. See tähendab, et on oodata nõudluse kasvu.“
Kui stabiilseks aga see 1,6% kasv jääb? „Seda ei oska teile täna öelda ükski majandusteadlane. Keegi ei tea, kuidas reageerib Ameerika majandus Trumpi reformidele. Aga see on väga oluline faktor, kuna USA mõju ülejäänud maailmale on tohutu,“ märkis Vitsur.
Seotud lood
Ettevõtete juhtidel tuleb muude küsimuste kõrval mõelda ka sellele, mil moel oma töötajaid kõige tulemuslikumalt innustada. Mitmed neist on kasutusele võtnud boonuspaketid ja üha rohkemad kaaluvad töötajatele lisahüvede pakkumist, just selliste, mida päriselt enim vajatakse ning hinnatakse: tööalased arenguvõimalused, rahalised boonused, täiendav tervisekindlustus, paindlik töökorraldus ja ühisüritused. Leinonen toetab oma klientidest tööandjaid iga päev just motiveerimisprogrammide väljatöötamisega. Millised on kõige populaarsemad boonusmeetmed?