Katre Pilvinski • 2. aprill 2017 kell 6:15

Sester: riigifirmade juhtimine peaks sarnanema erasektoriga

Sven Sester  Foto: Andras Kralla

Riigifirmade juhtimine peaks muutuma võimalikult sarnaseks erasektoriga, vastas rahandusminister Sven Sester Graanul Investi juhi Raul Kirjaneni kriitikale riigifirmade juhtimise kohta.

"Riigi äriühingud pakuvad vajalikke avalikke teenuseid, täidavad riigile olulisi ülesandeid ja teenivad tulu. Nende äritegevus, aruandlus ning juhtimine peavad olema korraldatud ausalt, põhjendatult ja läbipaistvalt ning võrreldavalt parimate erasektori äriühingutega. Eesmärk on saavutada parem tulemuslikkus ja kuluefektiivsus,” selgitas minister.

“Selleks reformime ettevõtete juhtimist erasektori sarnaseks ja viime suuremad ettevõtted vastavusse börsi info avalikustamise reeglitega. Nimetamiskomitee aitab valida riigiettevõtete nõukogudesse parimaid liikmeid,” täiendas Sester.

Minister tuletas meelde, et rahandusministeerium on juba astunud samme selleks, et riigifirmad oleks paremini juhitud. Lisaks veebruaris tööd alustanud nimetamiskomiteele valmistab ministeerium ette riigi äriühingute vähemosaluse viimist börsile ning suuremad riigi äriühingud peavad hakkama järgima börsifirmade info avalikustamise reegleid. Sellekohase otsuse seadusemuudatuste väljatöötamiseks kiitis valitsuskabinet heaks veebruari lõpus.

Graanul Investi juht ja omanik Raul Kirjanen kirjutas oma arvamusartiklis, et Eesti Energia on õpikunäide selle kohta, kuidas riigiettevõte vabal turul mitte kunagi hakkama ei saaks.

Kriitikale vastas ka Eesti Energia juht Hando Sutter, näidates, milles Kirjanen tema hinnangul eksis.

Hetkel kuum