Sirje Rank • 29. mai 2017 kell 8:48

Macron võõrustab Putinit Versailles’ palees

Vladimir Putin  Foto: Scanpix/Reuters

Prantsusmaa uus president Emmanuel Macron võõrustab täna Venemaa presidenti Vladimir Putinit.

Kohtutakse Versailles’ palees, kus ühiselt avatakse näitus Prantsusmaa ja Venemaa 300 aastat väldanud diplomaatiliste suhete tähistamiseks.

Valmiskampaanias oli Macron Prantsusmaa teistest presidendikandidaatist Putini aadressil kriitilisem, toetades Euroopa Liidu ühise sanktsioonide poliitika jätkamist, kui Minski lepingut ei täideta.

Putin omakorda toetas Prantsusmaa presidendivalimistel avalikult paremäärmusliku Rahvusrinde presidendikandidaati Marine Le Peni, korraldades talle Kremlis audientsi. Macroni kampaaniameeskond teatas valimispäeva eelõhtul, et neid on tabanud ulatuslik küberrünnak, mis tõenäoliselt lähtus Venemaalt.

Nädalavahetusel G7 kohtumiselt lahkudes ütles Macron, et Venemaaga on oluline dialoogi jätkata, sest mitmele rahvusvahelisele probleemile pole muul moel võimalik lahendust leida.

President Francois Hollande’i ajal jõudsid Venemaa ja Prantsusmaa kahepoolsed suhted madalseisu – läinud aasta oktoobris tühistas Putin kohtumise Hollande’iga, kui too kritiseeris Venemaa presidendi teravalt Süüria Aleppo linna pommitamise pärast. Süüria konfliktis on Prantsusmaa ja Venemaa eri leerides – Venemaa toetab president Bashar al-Assadit.

Putini nõunik Juri Ušakov ütles Moskvas ajakirjanikele, et eeldab presidentide kohtumiselt otsekoheseid arutelusid eelkõige olukorra üle Süürias.

Hetkel kuum