Äripäev • 30. oktoober 2017 kell 10:34

Millest räägib Põhja-Korea liidri visiit kosmeetikatehasesse?

Põhja-Korea liider Kim Jong-un käis Pyongyangi kosmeetikatehases uuema toodanguga tutvumas.  Foto: Reuters/Scanpix

Maailma meedia vahendas täna piltuudist sellest, kuidas Põhja-Korea liider Kim Jong-un tegi visiidi Pyongyangi kosmeetikatehasesse, saatjaks naine Ri Sol-ju ja õde Kim Yo-jong, keda on avalikkuse ees haruharva näha.

BBC nentis, et Põhja-Korea riiklik meedia avaldas eile visiidist küll mitu pilti, kuid kuskil ei märgitud, millal täpselt see külaskäik toimus.

Tähelepanuväärne on, et Põhja-Korea liider otsustas kosmeetikatehast külastada ajal, kui Lääs on karmistanud tema riigi vastaseid sanktsioone: välismaa luksustooted, sealhulgas kosmeetika, on viimasel ajal põhjakorealastele peaaegu täiesti kättesaamatu. Nii tuleb arendada ja promoda oma ilutööstuse toodangut, näiteks brände Bomhyanggi ja Unhasu, vahendas BBC.

Tavaliselt poseerib Kim piltidel Põhja-Korea kaitsetööstuse saavutuste ja raketikatsetuste taustal, kuid aeg-ajalt satub tema teele ka igapäevatooteid valmistavaid tööstusi, näiteks 3D televiisorite või nutitelefonide tootjad. BBCga vestelnud Põhja-Korea ekspert Ankit Panda ütles, et seekordne visiit peaks näitama, et Põhja-Korea on suuteline hoolitsema oma elanike eest ja tagama neile kõik vajaliku vähemalt samal tasemel nagu seda teevad Peking ja Seoul. „Ehkki me teame, et see pole nii, on režiimile oluline näidata rahvale, et inimestele luuakse igakülgset materiaalset hüvangut,“ rääkis Panda.

Põhja-Korea infoagentuur KCNA kiitis uudises kosmeetikatehase toodangut taevani, öeldes, et see on maailma tasemel ja moodne ja et sellega võib uhkustada kogu maailma ees.

Miks olid kaasas naine ja õde?

Kim Jong-un käis kosmeetikatehases.  Foto: Reuters/Scanpix

Fotodel on näha lihtsalõikelist mustvalget kleiti kandev Kimi naine Ri Sol-ju, kuid õde Kim Yo-jong pole piltidele jäänud. Samas kinnitab KCNA, et ka õde oli delegatsiooni koosseisus. Ankit Panda märgib, et Kimi ilmumine avalikkuse ette oma lähisugulaste saatel on kõnekas. „See rõhutab perekonna tähtsust, tema jaoks väga olulisi veresidemeid, vihjet sellele, et võim on perekonnas ja lapsed pärivad selle,“ leidis analüütik.

Kimi õe jaoks, kes äsja asus Korea tööparteis juhtivale kohale, oli see omakorda võimu kinnituseks ja sammuks suurema avaliku tähelepanu alla, lisas Panda.

Uudis Kimi järjekordsest avalikust visiidist tuli vahetult pärast järjekordseid raketikatsetusi, mis pälvisid USA ja Euroopa riikide karmi kriitika, samuti on veel kõigil värskelt meeles Kimi ja USA presidendi Donald Trumpi vastastikku pillutud solvanguid – üsna pea aga on oodata Trumpi visiiti Lõuna-Koreasse.

Kosmeetikavabrikus käik tuli avalikuks vaid päev pärast seda, kui USA kaitseminister James Mattis teatas, et Washington ei lase kunagi Põhja-Koreal saada tuumariigiks. Mattis lubas, et Pyongyangi iga tuumarelva katsetus võetakse vastu massiivsete sõjaliste vastumeetmetega.

Hetkel kuum