Äripäev • 14. november 2017 kell 4:17

Riigikogu arutab palgatõusu

Riigikogus arutatakse kõrgemate riigiteenijate - ka RK enda liikmete - märkimisväärset palgatõusu.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Riigikogu põhiseaduskomisjonis on arutusel kõrgemate riigiteenijate palkadega seonduv. Täna hääletab komisjon kõrgema palgamäära tõstmist 5200 eurolt 6500-le.

Põhiseadusomisjoni hinnangul tuleks palka indekseerida samamoodi nagu pensionit - see tähendaks viimaste aastate põhjal umbes viieprotsendilist palgatõusu aastas. Muudatusettepaneku järgi tõuseks riigikogu liikme palga koefitsent 0,75-le.Kui võrrelda näiteks politsei- ja piirivalveameti juhi palka (4800 eurot) riigikogu lihtliikme omaga (3400), siis esimene neist võiks teenida isegi rohkem, kuid parlamendisaadiku teenistus on erasektori tasemel, ütles personalifirma Fontes juhtivkonsultant Irja Rae.

Eile "Aktuaalses kaameras" rääkis Rae, et tippjuhtide palga kujundamisele on selged alused: töö keerukus ja vastutuse suurus, mis tippjuhtide puhul on sageli seotud varade mahu ja inimeste arvuga. Ning kindlasti ka tulemuslikkus ehk kui hästi seda tööd tehakse."Riigikogu liikme töötasul pole professionaalide töötasuga võrreldes erasektoris häda midagi," ütles Rae "Aktuaalse kaamera" stuudiointervjuus.Kuid näiteks PPA juhi puhul, kelle õlul on väga olulise avaliku teenust pakkumine väga suures organisatsioonis, võiks palganumber olla praegusest suurem.Rae rääkis Postimehele, et Fontese tippjuhtide palgauuringu alusel tõusis juhatuse esimeeste ja tegevjuhtide põhipalk 2016. aastal 3 protsenti ning 2015. aastal 6 protsenti, kõige  suurem oli palgamuutus 2014, mil juhi põhipalk tõusis keskmiselt 7 protsenti. 2016. aastal oli keskmine tegevjuhi  töötasu kuus 8066 eurot. «Suurtes ja keerulise ärimudeliga organisatsioonides on see tasu pigem kõrgem ja väikestes organisatsioonides pigem madalam,» märkis Rae.

Hetkel kuum