Äripäev • 20. november 2017
Jaga lugu:

Kosmilise idee edendamiseks antakse 50 000 eurot

Kosmosetehnoloogia on tänu uutele idufirmadele ja värsketele investeeringutele kiiresti arenema hakanud.  Foto: EPA

Novembri algul uksed avanud Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator (ESA BIC Eesti) ootab kuni 23. novembrini taotlusi Eesti ettevõtjailt, kes soovivad rakendada kosmosega seotud tehnoloogiaid igapäevaelus.

Inkubaatorisse valitud ettevõte saab algse 50 000 euro suuruse starditoe ning võimaluse kasutada sama suurt laenu. Lisaks pakuvad 80 eksperti oma teadmisi ja kogemusi, sh tehnilist tuge ja ärinõustamist.

Kandideerimisavaldusi oodatakse kõigilt, kes soovivad kasutada või juba kasutavad oma ettevõttes mõnda kosmosega seotud tehnoloogiat, teadmist, rakendust või satelliiditeenust tavaelus ning ettevõte ei tohi olla üle viie aasta vana.

500 ettevõttele tuul tiibadesse

Euroopas on sellise äriinkubaatorite süsteemiga toetatud juba enam kui 500 ettevõtet. Valdkonnad on väga erinevad, näiteks Saksa idufirma töötas välja bakteriaalse infektsiooni ravimeetodi, kasutades rahvusvahelises kosmosejaamas läbi viidud "külma plasma" eksperimente. Või Prantsuse idufirma, kes kasutab kosmosetehnoloogiat, et tagada kvaliteetsem sideühendus lennul olevate lennukitega. Üks Saksa ettevõte töötab välja mängulahendust, mille abil saavad inimesed võistelda näiteks lumelauasõidus reaalajas reaalse tippsportlasega. Rootsi pesufirma Björn Borg aga töötas välja metallurgiakombinaatide tööliste jaoks kuumust isoleeriva pesu, kasutades materjale, mida omakorda kasutatakse avakosmosesse väljuvate astronautide rõivastuses.

Praegu on käivitunud 17 ESA äriinkubaatorit 14 Euroopa riigis, peagi avatakse kosmoseäri inkubaator Soomes. ESA BIC Eesti eesmärgiks on, et viie aasta jooksul jõuaksid 20 Eesti idufirmat kosmosetehnoloogiate kasutamise abil rahvusvahelisele turule.

Jaga lugu:
Hetkel kuum