Anne Oja • 10 jaanuar 2018

3 põhjust, miks alustada kinnisvarasse investeerimisega

Analüütik Ruta Arumäe  Foto: Andres Haabu

Makroanalüütik ja kinnisvarainvestor Ruta Arumäe toob kolm põhjust, miks kinnisvarasse investeerida, vahendas kinnisvarauudised.ee.

Arumäe sõnul on kinnisvaralt teenimise viise nii palju, et jagub paljudele maitsetele. "Makromajanduse andunud jälgijana näen ma hetkel väga tugevaid makromajanduslikke põhjusi just kinnisvarasse investeerimiseks," ütles ta.

Esimesena nimetab Arumäe inflatsiooni ja soovitab vaadata majanduse suuremat pilti. Inflatsioon on hakanud kiirenema nii meil kui ka üle maailma. Eelmisel aastal oli inflatsioon Eestis 3,4%. Arumäe sõnul tähendab see kinnisvarale vähemalt kahte olulist asja.

"Esiteks, raha hoidmine pangahoiustel põletab raha ning raha otsib muid teenimisviise. Kui soovida raha põletamist vältida, peaks raha panema teenima inflatsioonimäärast kõrgemat protsenti. Selleks tuleks leida investeeringud, mis kasvavad koos inflatsiooniga või sellest kiiremini. Kinnisvara on üks neist valdkondadest, mis inflatsioonist võidab ning tavapäraselt kallineb inflatsioonist kiiremini," nimetab ta esimese. Ja teiseks tähendabki inflatsiooni kiirenemine tema sõnul kinnisvarale seda, et ka kinnisvara hinnatõusus on oodata kiirenemist. "Sellele viivad nii kõikide teiste hindade tõus majanduses kui ka kaasnev palgatõus," viitab ta.

Kuigi praegune hinnatase võib mõnele kõrge tunduda, on Arumäe sõnul kõik perspektiivi küsimus. "Aastate järel ohkame tihti möödunud hinnatasemeid vaadates – olid ajad, olid ajad..."

Ruta Arumäe koolitusele „Kuidas analüüsida kinnisvarainvesteeringut“ saab registreeruda SIIT.

Jätkukoolitusele „Investeerimisstrateegiad kinnisvaras majandustsükli eri faasides“ saab registreeruda SIIT.

Kas inflatsioon jätkub? Siin saab vastuse jällegi, kui vaadata majanduse suuremat pilti. Arumäe ütleb, et keskpankade rahatrükki võidakse küll hakata varsti vähendama, kuid seda tehakse ikkagi peamiselt alles siis, kui inflatsiooniline surve on juba selletagi liigselt suur. "Ehk siis vaata nii või teistpidi, inflatsiooni jätkumist näitab enamik suuremaid majandustrende. Mainin siin vaid ühe olulisema põhjuse neist - riikide väga kõrge võlatase."

Võimendus mängib kaasa

Teise põhjusena, miks kinnisvarasse investeerida, nimetab Arumäe seda, et võimendus suurendab tootlust. "Kõrgem inflatsioon tähendab kinnisvara jaoks ühtlasi ka seda, et laenamisel on reaalintressid väga väikesed või olematud, mis teeb kinnisvara tootluse veelgi atraktiivsemaks. Ja see omakorda tähendab aina juurde voolavat raha ning veskit kinnisvaraturule," selgitab ta.

Ja kolmandaks ei ole kinnisvara liigselt volatiilne, nagu seda on aktsiaturg. "Kui majanduses kusagil mõni suurem pauk ka peaks tulema, on esimesed, kes seda tunda saavad, aktsiainvestorid," rääkis Arumäe. Korrektsioone toimub, kuid aktsiaturul tuleb tema sõnul neid ette tunduvalt tihedamini ja äkilisemalt kui kinnisvaraturul – tegelikult on kinnisvaraturu korrektsioonid üsna harvad ning pikaldased nähtused. "Kinnisvarainvestoritel on aega reageerimiseks tunduvalt kauem ning kui majandustsüklis läbimõeldud strateegia valida, tuntakse sellest korrektsioonist suurt rõõmugi."

Vaata ka portaali kinnisvarauudised.ee.

Hetkel kuum