Jagamismajandus jõudis ka ärikinnisvarasse

WorkLand kinnitab, et nende Tallinna täisteenusbüroo on täielikult välja üüritud.  Foto: WorkLandi koduleht
Anne Oja • 25. jaanuar 2018 kell 12:00

BPT Real Estate Gruppi kuuluva WorkLandi Tallinna täisteenusbüroo on vaatamata lühikesele tegutsemisajale täielikult välja üüritud. Sama olukord valitseb ka ettevõtte Riia ja Vilniuse büroos.

WorkLandi juhi Igor Beloborodovi sõnul elavdab aktiivne ehitamine ja renoveerimine üürnike huvi jagamismajandusel põhinevate ajutiste lahenduste vastu. Oma osa mängivad ka üha ettearvamatum majanduskeskkond ja rahvusvahelisemaks muutuvate idufirmade vajadus valdkonnaüleselt suhelda.

Igor Beloborodov vastas kinnisvarauudised.ee küsimustele.

Kui pikka lepingut üürnikud enamasti küsivad?

Jagamismajandus on globaalne trend, mis on ennekõike mõjutanud nii takstoteenuse kui ka hotellinduse arengut ning avaldab varem või hiljem paratamatult mõju ka kinnisvarasektorile.

WorkLandi kontseptsioon on pakkuda traditsioonilisele büroole alternatiivi. Need pinnad on paindlikud, kaasaegsed, turvalised, professionaalselt teenindatud ja möbleeritud ärikeskused. Kuigi paljudele jääb mulje, et paindlikkus meie juures tähendab lühiajaliselt kasutuses pindu, on tegelikkus väheke teine. Meie täisteenusbüroo lepingute pikkused algavad küll ühest kuust, kuid ligikaudu 70% klientidest sõlmivad lepingu aastaks, mis meie silmis ja meie kontseptsiooni juures on pikk koostöö, arvestades, et traditsioonilisel pinnal on lepingu pikkuseks kolm kuni viis aastat. Samuti tõdeme, et WorkLandi keskustes on ettevõtteid, kellega meie üürisuhe on lepingut pikendades kestnud üle viie aasta.

Kui üürnike võlgnevused ja äritegevuse katkemine välja arvata, siis kui palju on BPT praktikas tulnud ette kolme- kuni viieaastaste üürilepingute katkestamist?

Selliseid katkemisi on pigem vähem kui rohkem. Need on üldiselt vastastikused kokkulepped ja tingitud põhjendatud vajadustest. Vaidlustega seotud juhtumid on väga harvad.

BPT Real Estate Grupi tegevjuht Indrek Hääl osaleb Äripäeva kinnisvarakonverentsi aruteluringis, kus on vaatluse all ruutmeetripõhiste üürilepingute muutumine koha- ja vajaduspõhisteks (vt SIIT – link https://pood.aripaev.ee/aripaeva-kinnisvarakonverents-2018).

Kui kiirelt kasvab üht ajutist kontoritöökohta vajavate inimeste arv?

See on üsna suhteline, sõltub ettevõtte ärist ja strateegiast. Meie juures on ettevõtteid, kes töötavad meie pinnal oma kolme- kuni kümneliikmelise meeskonnaga mitu aastat. Samas on neid, kes otsivadki äri alustamiseks ja kasvamiseks pinda, kus ei pea muretsema halduse pärast, kus kõik tehakse nende eest ära. Hiljem kasvab selline ettevõte meie juurest välja ning vajab suuremat ruumi. Kuid keskmiselt ollakse meie pinnal ikka kaks-kolm aastat.

Teisest küljest tulevad kliendid, kes vajavadki pinda oma meeskonnale ajutiselt, kuni uus hoone on väljaehitatud või renoveeritud. Sellise ettevõtte aeg WorkLandis jääb kahe-kolme kuu piiresse. Seega võib öelda, et uute pindade tulekuga kasvab ka ajutiste lahenduste vajadus.

Rõhutan siiski, et Balti riikide trende mõjutavad pigem ärimaailma ja suhtumiste muutused – ettevõtted ei oska oma äri kolm kuni viis aastat edasi prognoosida. Seega ei soovita siduda end nii pikalt ühe üüripinnaga.

Üürnikud jälgivad rohkem trende ja soovivad igapäevaellu mugavust. Trend tähendab seda, et tahetakse kaasaegset üüripinda, mille suurust saaks vajadustele vastavalt muuta ja saaks mured jätta pigem kellegi teise kanda. Kõik liigub väga kiiresti, olgu selleks äri või info. Seepärast otsitakse (ka üüriturul – toim) aina uusi võimalusi, mis klientide igapäevaelu lihtsustaks ja efektiivsemaks muudaks, et nad saaks keskenduda oma põhitegevusele ehk äri ajamisele ja inimestele.

On teada, et 50-150ruutmeetriste büroopindade järele on nõudlus suurem kui pakkumine. Kuidas on see viimase aasta jooksul mõjutanud WorkLandi töökohtade täituvust?

See nõudlus toetabki meie mõtteid. Trendid on muutumas ja nende eest peitu ei poe, seega on oluliseks küsimuseks, kas jääda maha või minna nendega kaasa. See nõuab suhtumise muutust, mis ei juhtu üleöö. Kui trend ja vajadus kasvab, võidab see, kes toetub oma äri üles ehitades trendidele.

Me näeme Balti riikide arendajate muutusi, hakatakse aina rohkem mõistma, et uutes või vanades hoonetes vajatakse väiksemaid pindu. Arendajad ise ei soovi väikeste pindadega tegeleda, kuna see nõuab palju aega ja ressurssi – tegevust võib võrrelda hotelli pidamisega.

Büroopinna optimeerimise suundumus on pigem positiivne, sest aitab kaasa WorkLandi sarnaste alternatiivsete lahenduste leidmisele ning samal ajal leidub kindlasti ettevõtteid, kes meie juurest välja kasvavad ja kolivad suuremale pinnale. Meile on igatahes hästi mõjunud, et ettevõtted leiavad tee meieni ning hindavad seda, mida neile pakume. Kõigis Balti riikides on WorkLandi keskused täis.

Kui pikk on teilt võetud keskmine töökohtade või ruutmeetrite arv, keskmine kasutusaeg?

WorkLand tegeleb töökohtade rendiga ning kuna laienesime üle Baltikumi 2016. aastal, on veel vara teha kokkuvõtteid keskmiste numbrite kohta. Kogemuse põhjal saame öelda, et ettevõtte keskmine suurus jääb kolme kuni viie inimese juurde ning keskmine kasutusaeg kahe-kolme aasta juurde.

Millist tüüpi ettevõtted kasutavad teie pakutavat, mis sektorist?

Konkreetset tüüpi ei olegi, sest kõik sõltub vajadustest. Meie keskustesse on koondunud nii väikeettevõtjad, kes omaette toimetavad, kui ka suured rahvusvahelised korporatsioonid, riiklikud asutused, IT-ettevõtted, advokaadibürood jne. See on paindlik, kaasaegne, professionaalne, konfidentsiaalne, mugav ja teenindatud pind ning keskkond, kus ettevõtted saavad keskenduda vaid oma igapäevasele ärile.

Hetkel kuum