Sõnajalad süüdistavad riiki kohtuasja venitamises

26. jaanuar 2018, 16:15
Vennad Sõnajalad Eleon 3M116 tuuliku otsas.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180126/NEWS/180129727/AR/0/AR-180129727.jpg
Ainult tellijale

Oleg ja Andres Sõnajalale kuuluva Aidu tuulepargi kohtuasi on jõudnud sinnamaale, kus arendajate sõnul esitab justiitsministeerium valeväiteid ning venitab ega anna kohtupidamiseks välja olulisi dokumente.

Aprillist saadik veninud Aidu tuulepargi ehituslubade vaidlus on Sõnajalgade väitel aegunud, kuid kohtumõistmises olulise kaaluga dokumentatsiooni keeldub ministeerium hoolimata kohtu käsust väljastamast, mistõttu on kohtult palutud justiitsministeeriumi trahvimist.

Justiitsministeeriumist öeldi, et ministeerium ei pea õigeks poolelioleva kohtuasja arutamist meedias. Aidu tuulepargi lepingulise esindaja taotlusest on ministeerium teadlik ja ootab kohtu edasisi otsuseid.

"Vastab tõele, (et kohtuasi on aegunud — toim), reeglina selgitatakse asja aegumine välja viivituseta, paraku pole kohus suutnud üheksa kuu jooksul seda menetleda. Küll aga on kohus menetlenud teise osapoole taotlusi prioriteetselt," kommenteeris Andres Sõnajalg.

Maakohtule reedel edastatud taotlusest selgub, et kohus käskis ministeeriumil esitada toimik Aidu tuulepargi ehituslubade järelevalvemenetluse dokumentidega. Ministeerium väitis seepeale, et kõik kogutud tõendid on juba koos vaidlustusega esitatud.

Tuulepargi arendajate esindaja, vandeadvokaat Silja Holsmeri hinnangul on see väide lihtsalt vale ning ta palus kohust ministeeriumi valeväite eest trahvida.

Holsmer oli soovinud toimikus muu hulgas näha seda kaitseministeeriumi taotlust, millega ehituslubade järelevalvemenetlus üldse alustati, kuid sellist dokumenti toimikus ei ole. "Sellega esitas justiitsiministeerium kohtule teadvalt või raskest hooletusest tulenevalt vale faktiväite, et kõik järelevalvemenetluse dokumendid on kohtule esitatud," kirjutab Holsmer, kelle hinnangul on sellega tekkinud alus ministeeriumi trahvimiseks.

Ministeeriumi vabakutsete talituse juhataja Gunnar Vaikmaa selgitas, et kohtumenetluses esindamine tuli justiitsministeeriumile maavanemalt üle 1. jaanuaril seoses maavalitsuste tegevuse lõppemisega ja selle aja jooksul on ministeerium kohtu korraldused täitnud vastavalt nõutule. "Kohtu poolt ei ole justiitsministeeriumile etteheiteid tehtud. Arvestades menetluse keerukust, arvukaid tehtud toiminguid ja menetlusele kulunud aega, ei saa nõustuda, et menetluse kestus oleks ülemäära pikk," ütles Vaikmaa.

Kogu kohtuasja teeb arendajatele kulukaks fakt, et ettevõte peab maksma tuulepargi eest hoonestusõiguse tasu, mis on 10 000 eurot kuus. Arvestades üheksa kuud kohtuasja tõttu seisnud arendamist on kulud sellele olnud 90 000 eurot pluss veel advokaatide tasud ning probleemid seoses sellega, et kõik 160 miljoni euro suuruse projekti ehitamiseks vajalikud tarned on peatatud.

Sõnajalad on ka varem kohtuasja venimise pärast proteste esitanud, novembris esitasid nad taotluse kohtuniku taandamiseks, sest seitsme kuu jooksul polnud neile määratud istungiaega.

Ehitusload 30 tuulikuga pargi ehitamiseks väljastati arendajale 2015. aastal. Ehitama asusid Sõnajalad 2016. aastal, kuid mullu veebruaris süüdistati Sõnajalgasid omavolilises tegutsemises ning kaitseministeerium palus maavalitsusel alustada järelevalvemenetlust.

Taotluse tuulepargile antud ehitusloa tühistamiseks esitas Ida-Viru maavanem mullu aprillis. Tartu halduskohus peatas esialgse õiguskaitsena ka ehituslubade kehtivuse. Praeguseks on kohtuasi maavalitsuste kaotamise tagajärjel läinud edasi justiitsministeeriumi kätte.

Kohtusse mineku ajal oli maavalitsuse argument, et tuulikumudeli muutmine ja sellega kaasnenud tuulikute suurem pikkuse ei olnud kooskõlastatud. Ehitusload rikkuvat muu hulgas kaitseministeeriumi õigust korraldada riigikaitset, kuivõrd ehituslubade kohaselt on püstitatavatel tuulikutel oluline mõju kaitseväe õhuseire radari toimimisele.

Sõnajalgade seisukohast vaadates kooskõlastas kaitseministeerium aga Aidu pargi kõrguspiirangut esitamata. "Nii vald, maakond kui ka kaitseministeerium olid teadlikud, et Vestase tuulikud asendatakse Eleoni tuulikuga. Vald on andnud ehitusprojektis selleks loa ja kaitseministeerium kooskõlastanud Aidu pargi varem ilma kõrguspiirangut esitamata. Tuulikute pikkuse erinevus on marginaalne," ütles ta. Lüganuse vald andis Eleoni tuulikutele ehitusloa juba 2013. aasta kevadel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. January 2018, 15:58

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing