Äripäev • 13. veebruar 2018 kell 12:30

Seaduse mõju: firmad müüvad autosid erakätesse

Foto: Erik Prozes

Aasta algul muutunud firmaautode erakasutuse maksustamine on pannud ettevõtjaid uusi lahendusi otsima ja paljud püüavad firmaauto erakasutusse võtta.

Leinonen OÜ maksuvaldkonna juht Tõnis Elling kirjutab värskes Personali Praktikus, et firmaautode erakasutusse müük on oluliselt suurenenud. Tema hinnangul soodustab seda asjaolu, et isikliku sõiduauto töösõitudeks kasutamise kompensatsiooni maksmise regulatsioon ei muutunud. Siin kehtib endiselt sõidupäeviku pidamise kohustus ja maksuvabalt võib kompenseerida isikliku sõiduauto kasutamist kuni 335 euro ulatuses kalendrikuus.

Elling märkis, et suurem kasutatud autode müügi laine on kaasa toonud ka palju segadust. Ettevõtjad kasutavad ebaõigeid müügiskeeme ja riskivad sellega maksuhalduri sanktsioonidega.

Ta juhib tähelepanu ka sellele, et ettevõtte sõiduauto võõrandamisel ettevõtte juhatuse liikmele või töötajale tuleb kindlasti arvestada, et tegemist on seotud isikutega ja tehingud tuleb teha turuhinnas. Vastasel juhul tuleb arvestada tulumaksukohustusega.

Ettevõtte autopargi maksupraktikat aitab 22. märtsil 2018 toimuval loengul „Firmaautod 2018 – kuidas on tulusam“ analüüsida ja tõhustada maksuekspert Marko Saag.

Täpsemalt saad selle kohta teada siit.

Kui ettevõtja müüb oma kasutuses olnud sõiduauto, on Ellingu sõnul üks levinumaid küsimusi sisendkäibemaksu korrigeerimine: kas ja mis tingimustel tuleb sõiduauto ostmisel tasutud sisendkäibemaksu tagasi maksta. „Nendele küsimustele vastamiseks tuleb kõigepealt vaadata seda, kas auto ostmisel arvati maha 100% või 50% sisendkäibemaksu. Juhul kui auto ostul arvati maha 100% sisendkäibemaksu, mis tähendab, et sõiduautot kasutati ainult maksustatava ettevõtluse tarbeks, siis auto võõrandamisel auto ostmisel tasutud sisendkäibemaksu korrigeerimist teha ei tule. Auto võõrandatakse koos käibemaksuga, mis tähendab, et seda kasutati maksustatava ettevõtluse tarbeks,“ ütleb ta.

Elling juhtis tähelepanu, et  auto müüki ei tohi segamini ajada olukorraga, kus 100% maha arvatud sisendkäibemaksuga auto võetakse enne kahe aasta möödumist kasutusele osaliselt ettevõtluses ja osaliselt eratarbeks. „Sellisel juhul tuleb tõesti 50% liigselt tagasi küsitud sisendkäibemaksust riigile tagasi maksta. Uue regulatsiooniga lisandub tagasimaksele ka intressikohustus,“ lisas ta.

„Juhul kui sõiduauto soetusel arvati maha ainult 50% sisendkäibemaksu, ei tule sõiduauto müügil samuti midagi riigile tagasi maksta, eeldusel, et maksumaksja teeb kõik õigesti ja võõrandab auto koos käibemaksuga,“ selgitas Elling. „Küll aga võib sellisel juhul olla, et auto võõrandamisel saab maksumaksja tagantjärele osa sisendkäibemaksu täiendavalt maha arvata.

Näiteid maksustamise kohta saad lugeda siit.

Hetkel kuum