Lennart Käämer • 14. märts 2018 • 2 min
Jaga lugu:

Metallitööstur sai maailmatasemel diili

Mihkel Tammo  Foto: Raul Mee

Eesti metallitööstus Estanc AS tõmbas käima ettevõtte ajaloo suurima projekti: aasta jooksul peab valmima üksteist skraberit, mis paigaldatakse suurimatele konteinerlaevadele, mis kunagi maailmas ehitatud.

Projekti kogumaksumus jääb 10-20 miljoni euro vahele.

Projektipõhiseid protsessiseadmeid tootev Estanc esitas natuke rohkem kui aasta tagasi pakkumise: toota skrabereid tulevastele maailma suurimatele konteinerlaevadele. "Kui saime uudise, et meie klient oli pakkumise kaotanud, arvasime, et rohkem me sellest projektist ei kuule. Meeldiva üllatusena kontakteerus Yara Marine Technologies meiega paar kuud tagasi sama projekti asjus. Selleks hetkeks olime juba kolm aastat üritanud nendega ühisprojekti saada," oli ettevõtte juht Mihkel Tammo rahul.

Rekordeid purustav projekt

Skraberid paigaldatakse laevadele kahes eri sadamas Lõuna-Koreas ja viimane neist peab olema üle antud aasta jooksul. Tegu on Estanci suurima projektiga läbi ajaloo nii müüdud tundide kui ka käibe poolest. Lisaks on see on esimene selles mastaabis projekt, mida Estanc on teinud koostöös teise ettevõttega. 

Heitgaasipuhasti või täidiskolonn, mis on mõeldud erinevate ainete ja gaaside puhastamiseks ebasoovitavatest või kahjulikest lisanditest. Laevades on skraber seade diiselmootorite heitgaaside järelpuhastamiseks neis sisalduvatest looduskeskkonnale kahjulikest vääveloksiididest.

„Projektis esineb nii kõige kallemaid materjale kui ka kõige suurema tihedusega materjale, millega oleme kunagi kokku puutunud,“ märkis Tammo.

Kuna see on uue kliendiga debüütprojekt, tähendab see, et nüüdseks tehakse koostööd kolme suurima skraberidisaini ettevõtetega neljast kogu maailmas. „Meil on võimalus lugeda end üheks maailma juhtivaks skruuberite tootjaks ja tulenevalt turu buumist järgnevateks aastateks, näeme mitmeid võimalikke arengustsenaariumeid nõudluse kasvu rahuldamiseks. Need toetaksid Estanci eesmärke ettevõttena,“ märkis Tammo.

Projekti ulatus, maht ja tarneaeg on üksjagu väljakutse, seetõttu võeti ühendust partneritega Hollandist, et ühise laua taga leida kliendile parim tootmisteenus. Koostöö sellises suures projektis on Tammo sõnul olulise märgilise tähendusega.  „Usun teesi, mille kohaselt peab rivaalitsemine asenduma koostööga ja see projekt on meile esimene oluline märk sellest,“ sõnas Tammo.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt