Eesti IT-firma laieneb potentsiaalikale Balkanile

19. märts 2018, 13:07
Kaur Lohki sõnul on ELi pürgivad Balkani riigid Eesti IT-firmadele äritegevuseks tark valik.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180319/NEWS/180319625/AR/0/AR-180319625.jpg

Finantsprotsesside automatiseerija Fitek Grupp omandas 50% Serbia ettevõttest New Image. Balkani lähituleviku digiplaanid võivad sealse turu muuta Eesti IT-firmadele tõeliseks maiuspalaks.

Serbia eesmärk on ühineda 2025. aastaks Euroopa Liiduga. See on avanud sealse turu investeeringutele, mis aitaksid digiajastusse jõuda. Näiteks on riiklikul tasemel vastu võetud kümnetest punktidest koosnev n-ö digiplaan, kus on nimetatud eesmärgid, mille poole liigutakse.

Renomee on investeeringuteks hea

„Eesti e-riigi imidž aitas tehingule kõvasti kaasa. Kohtusime erinevate valitsusasutuste, näiteks otse peaministrile alluva digiagentuuriga. Samuti soovib Belgradi linnapea juurutada e-protsesse,“ rääkis Fitek Grupi juhatuse liige Kaur Lohk.

New Image'i peadirektor Vladimir Ilić rõhutas Fiteki koostöökogemust avaliku sektori, telekomifirmade, pankade ja kommunaalteenuste pakkujatega. See aitab tema sõnul kohalikel ettevõtetel paremini mõista masintöödeldavate e-arvete kasulikkust. Lisaks hakatakse pakkuma Fiteki ostuarvete lahendust, mis vähendab märkimisväärselt raamatupidajate käsitööd ostuarvete sisestamisel.

„Kui ettevõtted kiirendavad finantstoiminguid, siis vähenevad igapäevased äri tegemise kulutused ja meeskonnad saavad keskenduda “suurele pildile,” kiitis Ilić.

Ühine soov on aidata klientidel rakendada ELi 2014. aastal vastu võetud direktiivi, mille järgi tuleb Euroopa Liidu hangetel osalevatel ettevõtetel olla valmis arveldama omavahel masintöödeldavate e-arvetega. “Eesti riik juba kasutab Fiteki ostuarvete töötlemise lahendust ja me soovime Fiteki ostuarvete lahendust pakkuda kõikidel uutel turgudel, kuhu me siseneme,” rääkis Lohk.

Korruptsioonitont ülepaisutatud

Lohki sõnul on Balkani turg atraktiivne. 1990ndate aastate sündmused on jätnud sellele tumedapoolse varjundi, kuid seda tugevam on poliitiline tahe mineviku taagast vabaneda. See on avanud sealse majanduse ja uusi investoreid otsitakse hoolega.

Avara turupotentsiaali kõrval on tervitatav sealse piirkonna tugev haridussüsteem, mis paistab silma eeskätt heade inseneridega. Mõtteviisilt ollakse üsna avatud ja keelepagaski on rikas. Väljakutsed on pigem kultuurilised – kuidas meie põhjamaine loomus klapib nende slaavi taustaga. Lennuühendus sealse piirkonnaga pole ka kõige mugavamate killast.

„Vanast ajast jäänud korruptsioonitont on ilmselt suuremaks maalitud, kui ta tegelikult on. Oht on küll olemas, kuid senine kogemus tõestab, et kõik soovivad vanast imidžist vabaneda,“ lisas Lohk.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. March 2018, 13:07

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing