Läti miljonäri surm päädis pärijate kismaga

01. juuni 2018, 15:12
Olainfarmi endine nõukogu esimees Valeri Malõgin.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180601/NEWS/180609973/AR/0/AR-180609973.jpg

Mullu ootamatult surnud Läti ravimigigandi Olainfarm suuromanik Valeri Malõgin jättis oma vara pärast jagelema esimesest abielust sündinud tütred ja noore lese.

Nüüd, eelmisel reedel, 25. mail sõlmisid pärijad lõpuks notari juures vara jagamise leppe, millest aga avalikkusele pole palju teada. Seni on vastuseta hulk küsimusi, eriti need, mis puudutavad börsifirma Olainfarm tulevikku.

Notariaalne leping sõlmiti pärast pikki ja keerulisi läbirääkimisi, vahendas Läti riigitelevisioon. Lõpuks nimetasid osapooled - tütred ja lesk - seda kompromissiks. “Leppisime kokku peamises: Olainfarm jääb ka edaspidi Läti farmaatsiatööstuse lipulaevaks ja me teeme kõik võimaliku selle arendamiseks ja laiendamiseks,” saatis lesk Elina Malõgina avaliku pöördumise. Ta rõhutas ka, et kõik konfliktid ja erimeelsused on nüüd lahendatud.

Tagasi pöörata enam ei saa

Hoolimata sõlmitud rahust jääb küsimus, kas Malõgini lapsed ja lesk, kes on kuude viisi Läti meedias üksteise pihta pori loopinud, võivad uuesti tülli pöörata ja lepet muuta?

„Tsiviilõiguslik lepe on sõlmitud notari juures ja selle järgi on kõik osapooled vabalt oma tahet väljendanud - seda vaidlustada on peaaegu võimatu,“ rääkis Jānis Zelmenis advokaadibüroost BDO Legal Latvia.

Malõginil oli testament, millest ta oli välja jätnud lese Elina, kuid hoolimata sellest kuulub naisele kui seadusjärgsele pärijale kaheksandik pärandist. Kui poleks olnud testamenti (milles olid toodud vaid ettevõtja kolm tütart), oleks vara jagunenud nelja pärija vahel võrdselt - siis oleks lesele jäänud neljandik varast. See asjaolu oligi pärijatevahelise tüli põhjus.

„Ilmselt saavutasid osapooled lõpuks kokkuleppe: lesk sai rohkem kui see kaheksandik, aga alla neljandiku. Tegelikult olen ma meeldivalt üllatunud, et mõistus küllaltki kiiresti emotsioonid võitis,“ kommenteeris Zelmenis.

Kellele jääb Olainfarm?

Olainfarmi 70% osalus jääb ainult tütardele (kellest kaks vanemat juba olid Olainfarmi väikeaktsionärid), lesele ilmselt makstakse hüvitist, arvavad LTVga rääkinud asjatundjad. Tõsi, arvatavasti pidid tütred selle otsuse pärast küsima pangast laenu.

„Varsti saame näha, kellele sai milline maja, milline korter, autod ja osalused firmades - kõik see jõuab avalikesse registritesse,“ ütles Zelmenis. Ka teised, anonüümsust palunud eksperdid, märkisid, et pärandi jaotumiseks pole nüüd, pärast leppe sõlmimist, enam piiranguid, Malõgini vara uued omanikud tulevad ilmsiks juba suvel.

Teised seosed Olainfarmis

Esialgu pole selge, kuidas – ja kas üldse – hakkavad Olainfarmi äri mõjutama mõned tegelased, kes ametlikult pole ettevõttega seotud.

Olainfarmi väikeinvestoritel on hulk küsimusi, millele pole seni vastuseid. Näiteks, mis rolli mängib perekonnasõber Juris Savickis, kes on astunud aeg-ajalt üles näiteks testamendi kommenteerimisega. „Kui Malõgini tütred on temaga sõlminud firmas mingi tehnilise partnerluse, siis tuleks seda aktsionäridele selgitada. Ja siis saaks igaüks ise otsustada, kas see on tema meelest hea või halb,“ rääkis üks väikeaktsionär.

Vaid mõni päev pärast Malõgini surma tuli ilmsiks Usbekistani tehase rajamise projekt, mida veab AS SVC Group, kus on osalus Juris Savickisel ja endisel tervishoiuministril Guntis Belēvičsil.

Viimane teatas siis, et Usbeki tehas, mille ehitamine pole isegi veel käivitunud, hakkab valmistama toorainet, mida saavad kasutada nii Grindeks kui Olainfarm.

Vahepeal räägiti ka sellest, et Belēvičs tuleks valida Olainfarmi juhatusse – vaatamata ilmselgele huvide konfliktile. Lõpuks, pärast väikeaktsionäride kõlavat protesti, jäi see nimetamine siiski ära.

Areng ja dividendid

„Viimased kuud on olnud Olainfarmi pärijate jaoks tormilised – seal on olnud kõike, lõpetades kadunud Gucci kottidega. Ainus, mida pole olnud, on selged sõnumid aktsionäridele,“ räägib üks anonüümsust palunud väikeaktsionär.

„Algul isegi üritati, aga väga üldsõnaliselt - et „arendame tehast“. Aga pole konkreetsemat kontseptsiooni. Näiteks pole pärijannadelt saadud vastust teiste ettevõtete ostmise kohta. Arvamust dividendipoliitika kohta. Arvamust selle kohta, kuidas seda kasvu saavutada loodetakse, kas loomuliku arengu või mingite ühinemiste ja ülevõtmiste teel – või saab tehasest lihtsalt nende lüpsilehm,“ viskab ta õhku vastuseta küsimusi. „Sellest infost, mis aasta-kahe jooksul juhtuma hakkab, on väga puudus.“

Mõni kuu tagasi, enne eelmise reede notariaalset lepet, rääkis Olainfarmi juhatuse liige Salvis Lapiņš ülevõtmiste kohta nii: “Mul on raske ette kujutada 20-30miljonist või kallimat suurostu, sest see peaks tähendama kas pangalaenu või obligatsioonide või aktsiate emissiooni – või seda kõike. Väikeseid põnevaid oste, kui võimalus tekib, katsume mitte maha magada. Vaevalt et praeguses olukorras võtab keegi suurte tehingute puhul endale vastutuse neid teha.”

Olainfarmi õnneks annab pärijate vahel sõlmitud leping lootust, et segadus laabub ning õnneks ei pea ootama kohtuotsust, kus vaidlusele võinuks kuluda 5-10 aastat, leiab LTV.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. June 2018, 15:29

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing