Playtechi kesine mänguõnn: endine omanik asutas konkureeriva firma

07. august 2018, 06:00
Playtech ei tegutse ainult Tartus, vaid on juured ajanud maailma laiali.
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180807/BORS/180809820/AR/0/AR-180809820.jpg
Ainult tellijale

Mängutarkvarafirma Playtech on saanud viimasel aastal mitu valusat hoopi ning ettevõtte aktsiatega on toimunud kummaline tehing. Lisaks on asutaja Teddy Sagi osalust ettevõttes märkimisväärselt vähendanud ning püüab konkureeriva ettevõttega Playtechi Aasiast välja puksida.

Avalikkusest kõrvale hoidev Playtechi üks eestlasest rajaja Rain Kivisik võttis esmaspäeval telefoni vastu unise häälega. Kuuldes, et talle helistab ajakirjanik, oli Kivisiku tämbris tunda skepsist. Kivisik ei ole eriti kunagi tahtnud meediaga suhelda. Kui Äripäev temast 2009. aastal persooniloo kirjutas, ei õnnestunud tartlasest Kivisikku telefonitsi tabada. Toona portreteeris Äripäev Kivisikku kui värskelt Eesti jõukamate sekka lisandunud meest. Ka nüüd jääb ta tagasihoidlikuks ega soovi oma tegemisi avada ning on üpris tõrges arvamuse avaldamisel.

Kivisiku osalus Playtechis ulatub Reutersi andmeil 2,73% juurde ega ole viimasel ajal muutunud. Kivisik ütles, et tema aktiivsus Playtechis kaasa löömisel oleneb olukorrast ning ta tegutseb ettevõttes nii palju kui tarvis. "Varasemaga võrreldes kindlasti vähem. Igasugu muid tegevusi on," ütles 42aastane Kivisik. Ta lisas, et ettevõtte tuleviku ning osaluste kohta ei oska ta midagi öelda.

"Kui ma saan kuskil reaalselt abiks olla, siis ma teen, aga suures pildis, kui keegi välismeedias midagi arvab või kirjutab, siis ei oska midagi arvata sellest ja ei jälgi ka," ütles Kivisik oma praeguse rolli kohta Playtechis ja lisas, et ta ei löö firma töös kaasa igapäevaselt.

1999. aastal Tartus sündinud Playtech on Eesti suurim tarkvarafirma. Ettevõte on valitud korduvalt Eesti ihaldusväärseimaks tööandjaks, ja miks ei peakski – möödunud aasta majandusaasta aruande põhjal oli firmas töötaja keskmine töötasu 3301 eurot. Aasta varem jäi see 2500 juurde.

Playtech pole aga enam ammu Tartu ettevõte. Firma on ajanud oma juured laiali üle terve maailma. Ettevõtte peakontor asub Mani saarel Douglases. Ettevõtte tulemusi silmas pidades on firma parim kasvulava viimastel aastatel olnud Aasia, kust tuleb umbes 40% ettevõtte käibest. Piirkonna üks suuremaid rahapadasid näib Playtechi jaoks olevat Malaisia, mis on ettevõttele pakkunud võimalusi kasvada.

Viimased sündmused aga annavad alust küsida, kas Aasia ja eeskätt just Malaisia mängud õige pea mängitud ei pruugi olla. Ka Hiina turg pole enam kuigi soodsas seisus, sest nii kohalikud kui ka kodumaised ettevõtted on hasartmänguturule sisenemas.

Kaks lööki Aasiast

Tänavu on olnud Playtechile raske. Londoni börsil on aktsia viimase 12 kuuga vajunud enam kui 36%. Žetoonid on viimase aasta jooksul eriti õnnetult pöörelnud kolmel korral: möödunud aasta novembris ning tänavu mais ja juulis.

Novembris teatas Playtech, et Malaisia on suurelt ette võtnud hasartmängurluse väljajuurimise. Seetõttu on Playtechilt litsentsi ostvad ettevõtted löögi all. Kuu lõpus teatas Malaisia politseijuht Tan Sri Noor Rashid Ibrahim, et ühe võitlusmeetmena mängurluse vastu minnakse kallale ka hasartmänguseadusele, kus olla praegu veel piisavalt auke, mida lappida. Noor Rashidi sõnul pole Malaisias kunagi hasartmängude vastu võideldud nii usinalt kui nüüd. Samas kirjutab välismeedia, et Malaisias on sama krehvtiseid avaldusi tehtud juba aastaid, ent sõnadele vastavaid tegusid pole nähtud. Investoritel hakkas aga igal juhul valus. 2. novembril kaubeldi 19,51 miljoni aktsiaga ning hind kukkus 18,6% ehk avanes 830 pennil ning sulgus 768 pennil.

Ehk oli languse põhjuseks asjaolu, et Malaisia poliitikasse oli oodata uusi tuuli. Nii tõigi tänavu mai Malaisiasse üldvalimised, mis lähevad ajalooraamatuisse. Riigi endine peaminister Mahathir Mohamad võitis 92aastasena valimised ning haaras riigis juhtohjad, saades seega enda kätte ka maailma vanima valitud riigijuhi tiitli. Tulemus on seda hämmastavam, et eelmine koalitsioon Barisan Nasional oli võimul olnud kuus aastakümmet. Mahathir ütles oma võidukõnes: "Tahame taastada seaduse ülimuslikkuse."

Seadusest näivad Malaisia elanikud mööda hiilivat juba pikka aega. Transparency Internationali andmetest selgub, et Malaisia oli möödunud aastal edetabelis 62. riik. Võrdluseks, Eesti oli 21. positsioonil ning näiteks Valgevene 68. kohal. Malaisia endist peaministrit Najib Razakit, kes oli ametis aastail 2009–2018, on süüdistatud korruptsioonis ja mängudes poliitilistes tagatubades.

Selle aasta juunis ja juulis ehk ajal, kui Eestit kimbutas suvepalavus, näisid kired lõõmavat ka Londoni börsil, kus Playtechi aktsiatega aktiivselt kaubeldi. 2. juulil tuli Playtech välja uudisega, et firma võib saada valusa finantslöögi, mis võib ulatuda 70 miljoni euroni. Ettevõte ütles, et konkurents Aasias on valus ja äge. Nii nagu mitmes teiseski valdkonnas, puksivad kohalikud ettevõtted Lääne firmasid agressiivselt ja osavalt välja. Playtech on teatanud, et turu uued sisenejad on kaasa toonud "eriti agressiivse hinnapoliitika". See tähendab, et Playtechi juhtidel tuleb kõvasti ajusid ragistada, et regioonis oma tulemusi heana hoida.

Ja kuigi seepeale tormasid investorid müüma – hommikul avanes aktsia 610 pennil ning sulgus 556,40 pennil –, näib, et tähtsamad asjad olid juba juhtunud. Bloomberg kirjutas, et tundmatu investor müüs maha umbes 160 miljoni dollari jagu Playtechi aktsiaid vahetult enne seda, kui ettevõte teatas, et peab ilmselt leppima tulemuste suure kukkumisega. Goldman Sachs hakkas aktsiapakki müüma 14. juunil. Asjaga kursis olevate inimeste sõnul oli müüja üks USA riskifond, millest rohkemat teada esialgu pole.

Viis päeva hiljem, 19. juunil teatas Morgan Stanley, et on oma osalust Playtechis vähendanud varasemalt 5%-lt 3%-le. Morgan Stanley müüs osaluse maha ühe investori eest.

Bloombergi andmeil vahetas omanikku sel perioodil 14 miljonit aktsiat, mis on umbes 4% ettevõttest. Keskmiselt on iga päev müügis ainult 1,6 miljonit Playtechi aktsiat.

Kui vaadata kogu juunikuu kauplemisaktiivsust, oli 15. juuni konkurentsitult kõige aktiivsem. Teistel päevadel on kauplemisaktiivsus olnud pigem laisk: kui 15. juunil kaubeldi 6,74 miljoni aktsiaga, siis sellele eelneval päeval vaid 1,42 miljoniga.

Numbrid võiksid justkui viidata, et müüja oli keegi, kes teadis, et suur kukkumine on tulemas. Euroopa regulatsioonid näevad ette, et ettevõtte juhtkond või ettevõttega seotud infole ligi pääsevatel inimestel on keeld müüa aktsiaid 30 päeva enne vahearuande väljatulemist või aastaaruande esitamist. Teistele investoritele seesugused keelud ei kehti, välja arvatud juhul, kui neil on ligipääs ettevõtte siseinfole.

Jaht Itaaliale

Kuivõrd Aasia turg näib ära kukkuvat, on Playtech ette võtnud teekonna sisenemiseks reguleeritud turgudele.

Tänavu aprillis teatas Playtech, et ostab enamusosaluse Itaalia ettevõttes Snaitech, mille eest maksis Playtech 846 miljonit eurot. Snaitech on lisatud ka Itaalia börsile ning ettevõttel on läbi frantsiiside väga lai tegevusvõrgustik ning 270 000 online-mängijat. Aastal 2017 teenis ettevõte 890 miljonit eurot käivet ning 136 miljonit eurot maksueelset kasumit.

Playtech märkis, et kuivõrd Itaalias on hasartmängud populaarsed, on see tugev turg. Samuti on Snaitechi tegevus Playtechi teatel kõigis oma sihtriikides reguleeritud.

Paari aasta tagusest statistikast võib välja lugeda, et Itaalias on 400 000 mänguautomaati ehk üks masin iga 125 itaallase kohta. Riigis on kaalutud suure hasartmängusõltuvuse tõttu võtta kasutusele ka meetmeid, et sellega võidelda. Hasartmängurluse vastu võitlevad mittetulundusühingud teatavad, et itaallased kulutavad mängurlusele keskmiselt 1500 eurot aastas. Seda on teiste suurriikidega võrreldes oluliselt rohkem.

Teddy Sagi suskab konkureeriva ettevõttega

Playtechi viimase aasta aktsiatehinguid uurides näib, et suurinvestorid on positsioonist ettevõttes tasapisi loobuma hakanud.

Iisraeli ärimees Teddy Sagi, kes möödunud aastatuhande lõpul Tartus Playtechi asutas, on hakanud ettevõttest üha enam taanduma. Möödunud aasta suvel müüs Sagile kuuluv Brickington Trading Limited 36,5 miljonit Playtechi aktsiat ehk 11,5% ettevõttest. Sealjuures nägi esialgne plaan ette, et maha müüakse 32 miljonit aktsiat, ent viimasel hetkel kasvas see arv kaheksandiku võrra. Müügi eesmärk oli ametlikel teadetel mitmekesistada Sagi investeeringuid. Ta ütles väljaandele Financial Times, et tahab keskenduda kinnisvarainvesteeringutele. Sagi osalus Playtechis on praegu veidi enam kui 6%.

Sagi tegevust uurides selgub, et ta on aastaid tagasi asutanud konkureeriva ettevõtte Skywind, mis on registreeritud samuti Mani saarele ning mis tegeleb online-kasiinomängude arendamisega. Internetiavarustes seisab, et ettevõttel on kontorid nii Valgevenes, Lätis, Küprosel, Ukrainas kui ka Austraalias.

2012. aastal sõlmisid Skywind ning Playtech omavahel litsentseerimislepingu, kusjuures lisaks sõlmiti kahe ettevõtte vahel kokkulepe, et Playtech rendib Skywindilt Londonis kontoriruume. Analüütikutes on seesugune äriajamine tekitanud küsimusi, asjaosalised ise kinnitavad, et nii saavad nad hoida kulusid kokku ja maandada riske.

Skywindi käekäiku uurides selgub, et mitu selle mängu on ehitatud lähtuvalt Aasia turgude huvidest. Seetõttu võib küsida, kas Sagi uus firma ei plaani vanale ära teha, kuivõrd mõlemad on huvitatud Aasia turul magusa ampsu võtmisest.

Juhi suur palk häirib investoreid

Kolm päeva pärast kahjumihoiatuse andmist ning aktsia kukkumist, ehk 5. juulil, teatas Playtech, et ettevõtte juht Mor Weizer on omandanud 55 000 aktsiat. Weizer maksis teate kohaselt aktsia eest 539 penni. Enne suurt kukkumist ehk 29. juunil maksis aktsia 753 penni.

Weizer paistab Playtechis silma aga muugi poolest. Tänavu mais kirjutas Financial Times, et investoritel ajab harja punaseks Weizeri kopsakas palgatõus ajal, mil ettevõte on andnud majandustulemuste kohta pigem negatiivse väljavaate.

Weizeri põhipalk Playtechi juhina oli möödunud aastal 950 000 eurot. Ühes boonustega pakkus juhtkond välja, et nüüd võiks mehe töötasu kasvada aga juba 4,2 miljoni euroni. 2016. aastal, muuseas, oli tema palk koos lisatasudega 2,3 miljonit eurot ehk aastaga on tasu suurenenud pea 79%. Sealjuures põhjendas ettevõtte juhtkond, et Weizeri palk on nõnda suur "väljapaistva juhtimise" tõttu. Ettevõtte tegemistega kursis olev isik on öelnud, et ettevõtte juhtkond on visalt võidelnud selle eest, et Weizer palka juurde saaks. Juhtkond põhjendab seda sellega, et Weizeri palk on turu keskmisest niigi väiksem.

Investorid ei ole nõnda kopsakaid palganumbreid heaks kiitnud. Playtechi anonüümsust palunud suurinvestor viitas välismeediale, et suur töötasu pole õigustatud, kuivõrd ettevõttes on tõsiseid probleeme juhtimisega.

Playtech Eesti tulemused

Eesti suurim tarkvaraarendaja Playtech on näidanud viimastel aastatel häid majandustulemusi. Müügitulu on viimasel viie aastal kasvanud, olles eelmisel aastal 34,6 miljonit eurot. Võrdluseks, 2013. aastal oli ettevõtte käive 22,2 miljonit.

Seevastu on näha ärikasumi vähenemist. Möödunud aastal oli ettevõte veidi enam kui 493 000 euroga kasumis, samas viimase viie aasta suurimat kasumit sai ettevõte nautida 2015. aastal, mil see jäi 1,2 miljoni euro juurde.

Töötajate arv on olnud stabiilne ja ulatub praegu 540 inimeseni.

Suure kasvuga hakkab silma 2017. aastal hüppeliselt suurenenud kohustuste hulk. Kui 2016. aastal oli ettevõttel kohustusi 1,9 miljoni euro ulatuses, siis eelmise aasta lõpu seisuga juba pea 3,2 miljoni ulatuses.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. August 2018, 17:48

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing