Äripäev • 22. september 2018 kell 6:58

Soome saartel käib salapärane operatsioon

Foto: SIPA

Soomes Turu saarte piirkonnas toimub nädalavahetusel politseioperatsioon seoses sellega, et üht ettevõtet kahtlustatakse miljonite eurode suuruses rahapesus, kirjutab Helsingin Sanomat.

Soome kriminaalpolitsei teatel kahtlustatakse ka, et ettevõte kasutas musta tööjõudu.

Helsingin Sanomat täpsustas pealelõunal, et politseioperatsioon toimus Turu saarestikus ja ka mandril Airiston Helmi Oy nimelise firma kinnistul. Politsei pole öelnud, millist firmat ta kahtlustab, lisab leht.

Ohtupoolikul teatas keskkriminaalpolitsei, et on võtnud kinni kaks inimest ja kuulanud üle seitse inimest Turu saarestikus tehtud majanduskuritegudega seoses,

Helsingin Sanomate toimetaja Toni Lehtineni sõnul on politsei mandril olevas Ybbernäsis isoleerinud ettevõtte kinnistu, näha on politseinikke ja piirivalvureid.

Airiston Helmi on ettevõte, mille tegevusala on äriregistri järgi kinnisvarahaldus. Ettevõttel on sidemeid Venemaaga. Airiston Helmi on küsinud luba helikopteri maandumispaigaks Venemaa kodanike helikopterilendudeks ja ettevõtte endises juhtkonnas oli Venemaa kodanikke.

Iltalehti on kirjutanud Airiston Helmi kinnistumüügist Turu saarestikus. Ka on ettevõte Iltalehti andmetel muretsenud endale varustust kaitseväe vara müügilt.

Operatsioonis osaleb sadakond inimest keskkriminaalpolitseist, Edela-Soome politseist ja mereteenistusest.

Kriminaalpolitsei teatel võib operatsioon hakata silma puhkajatele ja paadisõitjatele. Piirkonnas on lennukeeld.

Ettevõte on Soomes registreeritud, aga selle omanikud on teises Euroopa Liidu riigis, teatas politsei. „Erandlikuks teeb selle operatsiooni see, et see toimub hajutatult Turu saarestus ja osaliselt ka mandril,“ teatas kriminaalpolitsei uurija Markku Ranta-aho. „Kasutusel on paadid, aga oleme valmis transpordiks kasutama ka helikoptereid.“

Ranta-aho sõnul on kahtlus rahvusvahelises suures ulatuses rahapesus ja suures ulatuses maksu- ja raamatupidamisreeglite rikkumises. „Kahtlustatav kuritegu on kestnud juba kaua, aga midagi täpsemat ei saa praegu öelda.“

Hetkel kuum