Äripäev • 25. september 2018 kell 7:34
Kohalikes omavalitsustes on arvutite ja andmete turvalisuses sageli vajakajäämisi  Foto: Scanpix

Omavalitsuste infoturvalisus kõrgendatud tähelepanu all

Pärast haldusreformi on tekkinud värske võimalus parandada uutes omavalitsustest info turvalisust, millest siiani on tugevalt vajaka jäänud, lubab Andmekaitse inspektsioon.

„Digiühiskonnas on oluline usaldus andmetöötluse vastu. Usalduse tekkimise eelduseks on töötajate teadlikkus,“ ütles peadirektor Viljar Peep inspektsiooni teate vahendusel. Ta viitas, et omavalitsustes on palju tundlikku isikuteavet ja just nemad on inimestele lähim hoolekande-, lastekaitse- ja eestkosteasutus, kel on palju kirjavahetust oma elanikega. „Uued küberohud aga ei ole enam ammu suurte ja rikaste organisatsioonide peavalu, vaid tabavad järjest väiksemaid asutusi ja ettevõtteid,“ lisas Peep.

Tänavu auditeeris inspektsioon Põltsamaa, Saue, Lääne-Harju ja Kuusalu vallavalitsusi, kõigis neis võiks andmeturvet parandada, tõdes inspektsioon.

Riigikontroll: omavalitsustele on andmekaitse nagu reis Marsile

Just sellisele järeldusele pidi kahjuks tulema riigikontroll tänavu juunis, sest Eesti omavalitsustes on üldiselt täitmata ka 10 aastat kehtinud nõuded.

„Riigikontrolli audiitoritele jäi mulje, et mitmetes kohalikes omavalitsustes on justkui Metsik Lääs, kuhu kuuldused Eestis kehtivatest nõuetest infosüsteemide pidamisel pole jõudnud,“ kommenteeris riigikontrolör Janar Holm toona.

Hetkel kuum