Äripäev • 29. oktoober 2018 kell 10:32

Eduka Eesti parimat kirjutajat ootab kuulsus ja 10 000 eurot

Eduka Eesti arvamuskonkurss alustab taas, tänavu juba seitsmendat korda. Ja nagu varasematelgi aastatel, on ka tänavu säravaima kirjatüki autoril võimalik võita 10 000 eurot.

Edukas Eesti 2018 konkursi võitjad.  Foto: Andras Kralla

„Võib ju tunduda, et seitse aastat pole ühes saja-aastases vabariigis teab mis soliidne vanus, kuid ühe arvamuskonkursi jaoks on see pikk aeg,“ nentis Äripäeva arvamustoimetuse juht Erki Varma. „Tänavu kevadel eelmist konkurssi kokku võttes tõdesime, et meie ettevõtmine on täiskasvanuks saanud. Kirjutajate tase on aasta-aastalt järjest paremaks muutunud ning žürii töö sellevõrra keerulisemaks. Kuid me oleme väljakutseks taas valmis.“

Peale särava esituse peavad toimetus ja tema partnerid lugusid hinnates ja paremusjärjestust paika pannes tähtsaks ka kahte teist algusest peale oluliseks peetud kriteeriumi: uudsust ja teostatavust. Just oma originaalsuse, teostatavuse ja särava esituse tõttu võitis sel kevadel lõppenud Eduka Eesti konkursi ja 10 000 eurot Ahto Lobjakas ideega luua loodusvarade käitamisest rahastatav investeerimisfond Norra naftafondi eeskujul.

2018. aastal jõudis Eduka Eesti nominentide hulka oma arvamuslooga „Rahanduse restart toob maksulangetuse“ rahandusministeeriumi asekantsler Dmitri Jegorov, kes pakkus välja iga 5-10 aasta tagant nullbaasieelarve ehk teha riigieelarve kuludele restart. Eelmisel nädalal Äripäeva raadiosaates „Isemajandav Eesti“ ütles Jegorov, et kolumni kirjutamisele järgnenud poole aasta jooksul on vastukaja on olnud üle ootuste positiivne. Ta uskus ka, et ideest saab asja.

„Selle idee realiseerumiseks on aga üks eeldus,“ lausus Jegorov. „Riik teeb rahandusministeeriumi juhtimisel tegevuspõhise riigieelarve projekti, kus me peaksime esmalt aru saama, mida me teeme. Kui me võtame mõne ministeeriumi eelarve, kes veel pole sellele projektile üle läinud, siis me kodanikuna ei saa aru, mida me selle raha eest saame. Näeme tegevuskulusid, personalikulusid, investeeringuid – aga ei tea, mida me saame selle eest.“

Varasematel aastatel on peaauhinna võitnud nii ettevõtja Jaak Laineste looga "Taome äpid reaalmajanduseks" kui Priit Alamäe looga „Personaliseeritud riik – teeme ta kiiremaks“. Kaks korda on konkursi võita suutnud Tarmo Tanilas.

Nüüd on aga taas võimalus alustada kõigil puhtalt lehelt ning kirjutada end seekordse konkursi võitjaks. Tänavune Edukas Eesti on Äripäeva, Eesti Gaasi, Silberauto, Tallinna Kaubamaja, Harju Elektri ja Advokaadibüroo Cobalt arvamuskonkurss, kuhu ootame Eesti eduloo uuendamise ja arengu kiirendamise ideid arvamusloo vormis.

Peaauhind on ka tänavu 10 000 eurot, teine koht 3000, kolmas 2000. Konkursitekstid palume koos oma fotoga saata aadressil arvamus@aripaev.ee. Kell kukub 2019. aasta 28. veebruaril ning võitja kuulutame välja märtsis Eduka Eesti lõpuüritusel.

Eduka Eesti lugusid avaldame nii Äripäeva veebis kui ka paberlehes. Toimetus jätab endale õiguse tekste toimetada ja lühendada. Kõiki Eduka Eesti raames ilmunud tekste saab lugeda siit.

Kuue aasta jooksul on Äripäev konkursi raames avaldanud ligemale pool tuhat arvamuslugu, mis pakuvad lahendusi, kuidas muuta Eestit veelgi edukamaks – ja mitte ainult majanduslikult, vaid ühiskonnana tervikuna. Otsivad vastust küsimusele, mida saaks ette võtta, et meil kõigil oleks siin parem elada.

Äripäev hoiab omalt poolt ideede saatusel silma peal, torkides nii poliitikuid kui ka ettevõtjaid säravamaid ideid ellu viima.

Hetkel kuum