Äripäev • 31 oktoober 2018

Asfalditehaste jääkreostus läks maksma miljoneid

Kahest nõukogudeaegsest asfalditehasest jäi maha kümneid tuhandeid kuupmeetreid jääkreostust, mille eemaldamiseks kulus üks aasta ja miljoneid eurosid.

Eemaldada tuli kümneid tuhandeid tonne reostunud pinnast.  Foto: Erik Prozes

„Palju räägitakse uute ettevõtmiste keskkonnamõjust, kuid samal ajal on meil veel ridamisi okupatsiooniaegseid tööstusjääke, mis siiamaani keskkonda ohustavad. Kõnealuste kunagiste asfaltbetoontehaste jääkreostuse koristamisega sai kõrvaldatud oht nii ümberkaudsete elanike tervisele kui ka elusloodusele,“ ütles keskkonnaminister Siim Kiisler ministeeriumi pressiteate vahendusel.

Kahe tehase territooriumi puhastamiseks sõlmis ministeerium aasta eest AS-ga Merko Ehitus Eesti ja KMG Inseneriehituse AS lepingu, mille maksumus on ligikaudu 3,5 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. 85% projekti maksumusest tuli Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondist ja 15% KIKi siseriiklikust keskkonnaprogrammist ja riigieelarvest.

Saaremaal asuv Maadevahe asfaltbetoonitehas töötas aastatel 1959-1993. Tolle aja jooksul reostas tehas nii ümbritseva pinnase, põhjaveekihi kui ka Maadevahe jõe, mille läänekaldal tehas asus.

Valga linnas asuv Priimetsa asfaltbetoonitehas töötas ajavahemikul 1956-1992. Endise tehase territooriumil on reostunud pinnas ja põhjavesi, on oht ka reostuse jõudmiseks Pedeli jõkke.

Reostuste likvideerimiseks tuli reostunud pinnas välja kaevata ja asendada puhta pinnasega. Lisaks likvideeriti mitmed rajatised, betoonijäägid ja prügi projektialal. Tööde käigus puhastati reostusest ka Maadevahe jõe säng endise asfaltbetoonitehasega külgnevas lõigus.

Maadevahe objektil kaevati välja ja anti jäätmekäitlejale üle ligikaudu 21 000 kuupmeetrit ning Priimetsa objektil ligikaudu 10 000 kuupmeetrit reostunud pinnast.

Hetkel kuum