Ratase dilemma - kas uskuda oravaid?

Peaminister Jüri Ratas   Foto: Liis Treimann

Reformierakond kutsus kolmapäeval koalitsiooni tegema Keskerakonna, kes aga on oravate kavatsuste siiruse suhtes skeptiline.

Keskerakond kardab nimelt, et tegu on pettekaga ja tegelikult plaanib Reformierakond uuesti sotside ja Isamaa jutule minna. Pall on igatahes Keskerakonna juhatuse käes - reedel peavad nad otsustama, kas Kaja Kallase kutse vastu võtta.

Mõlemad erakonnad näevad suurima tüliküsimusena maksude teemat, täpsemalt Reformierakonna soovi teha 500 eurot kõigile inimestele tulumaksuvabaks. Täna pärastlõunal kohtus Keskerakonna esimees Jüri Ratas presidendi Kersti Kaljulaidiga, kus see küsimus samuti jutuks tuli.

„Ma ütlesin, et seisan kindlasti Keskerakonna valijate ja põhimõtete eest. Ütlesin ka, et mul ei ole võimalik minna sellisesse koalitsiooni, kus tehakse maksumuudatus 500 eurot tulumaksu vabaks kõigile. See tähendab sada eurot kõige jõukamatele juurde ja ebavõrdsus jälle suureneks,“ rääkis Ratas.

Praegune peaminister soovib, et Reformierakond oma maksuplaanist üldse loobuks - siis võiks kõnelustega edasi minna küll. Ratas oli aga tugevalt skeptiline oravate siiruse osas ja märkis, et Kallase pakkumine võib olla pete. "Et alustada ikkagi läbirääkimisi sotside ja Isamaaga, nagu alguses neil plaan oli," rääkis ta.

Kallas selgitas omalt poolt, et Isamaa ja sotsidega eraldi on päris palju ühisosasid - probleem on pigem nende omavahelistes suhetes. "Mõlemad möönsid, et tulevad koalitsiooni pagasiga, mis tuleb sellest praegusest valitsusest ja see on ette programmeeritud raskus," ütles Kallas.

Kaksikliidu tegemist segab veel ka enne valimisi ootamatu teravusega üles kerkinud vene koolide teema. Teadupärast süüdistas Ratas Reformierakonda ja EKREt vene koolide teemal lausa libauudiste levitamises.

"Keskerakonna jaoks on oluline tagada, et kõik Eestimaa lapsed ja noored saaksid hea hariduse ning kvaliteetse eesti keele oskuse. Kahjuks ei ole Reformierakond seni neile küsimustele sisuliselt lähenenud, vaid on teinud valimiste eel ettepaneku panna lihtsalt vene õppekeelega koolid kinni. Meie soov on, et vene emakeelega lapsed oskaksid võimalikult hästi eesti keelt ning saaksid samal ajal kvaliteetse hariduse," kirjutas Ratas täna Facebookis.

Ootavad reedet

Ratas palus täna eraldi kohtumist Kaja Kallasega. See toimus õhtul riigikogus, Reformierakonna fraktsiooni ruumides. Kõnelusi kummitab ajalooline taak. „Selge on see, et meil on eriarvamusi sees. Samas Reformierakonna esimees on muutunud ja loodetavasti on ka muutunud erakonna käekiri,“ vastas Ratas küsimusele, kas Kallas suutis tema usaldamatust Reformierakonna vastu kohtumisel vähendada.

Ratas ütles, et kutsub reede hommikuks kokku Keskerakonna juhatuse koosoleku ja pärast seda saab erakond anda Reformierakonnale vastuse, kas võtavad kutse läbirääkimistele vastu.

Kallas ütles, et arutasid täna Ratasega, kas neil võiks olla koalitsiooni läbirääkimisteks ühiseid jooni - leiti, et on. Kallase sõnul on Reformierakond saanud tulumaksureformi läbiviimiseks valimistelt suure mandaadi. Kuidas seda saavutada, on juba läbirääkimiste teema. „Praegu me ju veel läbi ei räägi, kuid see on ka lubadus, millest me taganeda ei saa,“ ütles Kallas.

Kallase sõnul on Ratase jutt usaldusprobleemidest tekitanud küsimusi. „Meie soov on olnud siiras ja ma küsisin selle kohta Jürilt. Ta selgitas, et kuna meie erakondadel on pikk ajalugu, siis võib-olla see usaldamatus tuleb sellest ja me peame sellega hakkama saama,“ rääkis Kallas.

Ta lisas, et Ratas lubas talle, et ta ei pea paralleelseid koalitsioonikõnelusi ehk topeltmängu ei mängi. „Mina ka ei mängi,“ kinnitas Kallas.

Küpseb varuplaan

Reformierakonna poolt pikalt saadetud Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder teatas täna, et teeb sotsidele ja Keskerakonnale ettepaneku alustada alternatiivsete läbirääkimistega. „Ettepanekuid tuleb täna mitmeid, jääb vaid oodata, milline ettepanek veel õhtul tuleb,“ naljatles Ratas selle peale.

Vikerraadio saates Uudis+ ütles Seeder, et Isamaal on plaanis kõigiga suhelda. "Meil on nüüd suurem vabadus moraalselt, ja ka kohustus, vaadata ka teiste partneritega ringi. Valimiste võitja on oma otsuse teinud. Meie loomulikult ootame ja vaatame, mida Keskerakond vastab, aga suhtleme kindlasti ka teiste erakondadega," ütles Seeder.

Seeder oli arusaadavalt Reformierakonnas pettunud. Ta ütles, et Reformierakond andis juba valimisõhtul tugeva signaali, et läbirääkimisi alustatakse Isamaa ja SDEga. „See oli ka esmaspäeval esimene suur uudis. Natukese aja pärast ilmus sinna ka Keskerakonna nimi. See tekitab suurt kahtlust ja usaldamatust,“ rääkis ta.

Isamaa liikmest justiitsminister Urmas Reinsalu ütles omalt poolt, et iga erakond tahaks ikka koalitsiooni saada, kuid iga hinna eest sinna minna ka ei tasu. „Opositsiooni ülesanne on lihtsalt valitsuse otsuseid kriitikaga tasakaalustada. Loomulikult tahaks iga erakond valitsusse. Kuid see on praegu Reformierakonna otsus, mis tuleb lihtsalt teadmiseks võtta,“ tõdes ta. „Revolutsioonilisi vastuaktsioone ma ei planeeri,“ lisas ta huumorivõtmes.

Valitsusliidu variandid

Valitsusliit Reformierakonna ja Keskerakonna vahel annaks riigikogus 60 kohta.

Kui Reformierakond ja Keskerakond ei leia ühist keelt, on Reformierakonnal variant teha ettepanek valitsuse moodustamiseks erakonnale Isamaa ja Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale, mis annaks kokku 56 kohta riigikogus.

Veel üks variant Reformierakonna jaoks on kaasta EKRE ja Isamaa ning hoida 65 kohta riigikogus.

Kui aga juhtub, et Reformierakonnal ebaõnnestub valitsuse moodustamine, see tähendab, et ükski partei ei soovi nendega koostööd teha, on juhtohjad Keskerakonnal.

Keskerakonna parim võimalus on moodustada koalitsioon EKRE ja Isamaaga, mis annaks riigikogus kokku 57 kohta.

Teoreetiline võimalus on ka koostöö Keskerakonna, EKRE ja sotside vahel, mis annaks kokku 55 kohta riigikogus, kuid EKRE ja Sotsaaldemokraatliku Erakonna suurte maailmavaateliste erinevuste tõttu on see sisuliselt välistatud.

Hetkel kuum