Eliisa Matsalu • 8. märts 2019 kell 13:56

Eiki Nestor: Keskerakond sihib liitu EKRE ja Isamaaga

2019. aasta riigikogu valimistel sai Sotsiaaldemokraatlik Erakond 10 mandaati. Sots Eiki Nestor näeb, et pärast Keskerakonna äraütlemist Reformierakonnale on kõige hinnalisemaks pruudiks muutunud hoopiski Isamaa.  Foto: Andras Kralla

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna liikme Eiki Nestori sõnul ei oleks Reformierakonnal ja Keskerakonnal keeruline kokkulepeteni jõuda. Seega on tema sõnul Keskerakonna äraütlemise põhjus pigem Keskerakonna lootus luua koalitsioon EKRE ja Isamaaga.

Samas Nestor ei usu, et keegi on otseselt paralleelseid kõnelusi pidanud – selline käitumine langetaks tema sõnul iga erakonna aktsiaid.

Nestor rääkis, et Isamaa on praegu kõige hinnalisem pruut üldse. Juba praegu on erakonna peasekretär Priit Sibul andnud meedias mõista, et nende hind koalitsiooni kõnelusteks on juba kõrgem, kui oli kolmapäeval, mil Reformierakond polnud veel oma esimest otsust teinud.

Nestori sõnul on EKRE ja Isamaa juba mitu kuud tagasi ühte leeri astunud. Sotsidele on Isamaa end väga keeruliseks partneriks teinud. "Näiteks raiuvad nad teise pensionisamba vabatahtlikuks tegemist peale, mida mina isiklikult ei pea õigeks," rääkis Nestor. Ta lisas, et väga suure tõenäosusega EKRE ja Isamaa lausa ühinevad.

Nestor lisas, et kõik poliitikud teavad, et koalitsioonis tuleb teha samme tagasi. Ta märkis, et veel on võimalik, et Reformierakond laseb pea norgu, laseb oma tingimustes alla ja seejärel lähevad uuesti Keskerakonna juurde. Kuna aga Keskerakond väitis, et Reformierakond tõmbas enne kõnelusi juba maha punased jooned, võib eeldada, et Keskerakond siiski lihtsalt ei taha Reformierakonnaga valitsust teha. "Vastaste punaste joonte tõmbamise juttu räägitakse tavaliselt selleks, et lihtsalt mingi põhjus tuua," ütles Nestor.

Keskerakondlased Kadri Simson, Jüri Ratas ja Tanel Kiik andsid täna mõista, et neid häiris Kaja Kallase väljaütlemine täna Eesti Päevalehes ilmunud loos, kus Kallas ütles, et kui Keskerakond pole valmis nõustuma 500 euro suuruse tulumaksuvabastusega kõigile, pole neil mõtet läbirääkimistele tulla. Simsonil oli artikkel lausa välja prinditud ja juhtis sellele tähelepanu. Kiik tõdes, et ilma selle lauseta võinuks Keskerakonna otsus ka teistsugune tulla.

Keskerakonna liikmed olid pärast maratonkoosolekul otsuse langetamist riigikogu peal rõõmsas meeleolus.

Hetkel kuum