Linda Eensaar • 13. mai 2019 kell 11:48

Uus minister peab vastutama Eesti kuvandi eest

Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu president Andre Krull.  Foto: Karin Kaljuläte, Ekspress Meedia

Enne veel, kui uus väliskaubandus- ja IT-minister selgus, rääkis Äripäeva raadio hommikuprogrammis Nortal ASi juhatuse liige ning Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu president Andre Krull sellest, millised on tema ootused uuele ministrile.

Enne praktiliste ootuste ja ülesannete kirjeldamist tõstis Krull esile fenomeni, et ministri roll on vastutada nii väliskaubanduse kui ka IT-valdkonna eest. “Eesti väline maine põhineb meie digi-korralduses, mida valitsus on erasektoriga üles ehitanud. Meie digikorraldust ei tee unikaalseks mitte tehnoloogilised lahendused, vaid ühiskondlik usaldus nende lahenduste vastu, mis riigiinfosüsteemide kaudu kodanikeni jõuab," rääkis Krull.

"Usaldus on esimene nurgakivi kogu infoühiskonna ülesehitusel. Kui uus minister sellest aru ei saa, on väga keeruline edasi minna,” jätkas Krull ja lisas, et kui kahtluse alla seada (näiteks e-hääletuse puhul) viimase 20 aasta jooksul tehtu, siis on raske sinna midagi head peale ehitada.

Järgmised konkreetsed sammud, mida minister ette võtma hakkab, on Krulli sõnul ilmselt eelmisel aastal heakskiidu saanud riiklike e-teenuste põhjalik uuenduskuur. See seisneb eelkõige sündmusteenustes, mille all mõistetakse riiklikku e-teenust, mis käivitub automaatselt vastavalt inimese elus toimuvatele sündmustele. Sellised sündmused on näiteks lapse sünd, elukoha- või nimevahetus, maja ehitamine või pensionile jäämine. “Riigi keerukuse peitmine kodanike eest vajab väga suurt riigisektorisisest koostööd,” arvas Krull.

Krulli hinnangul ootab Eesti ärisektor nullbürokraatia programmiga edasiminekut ning tema arvates on tööstuse digitaliseerimise puhul riik seni olnud eestkõneleja. Suured teemad on uuele ministrile kindlasti 5G võrgud ja selle võimalused ning iseliikuva transpordi lahendused. “Ekspordile on riik olnud heaks toeks. Ootaksime samalaadse toe jätkumist,” rääkis Krull ja kinnitas, et uuele ministrile tööd jaguks, sest IT-valdkond on välismaailmas tugevalt Eestiga seotud märk ning siin ei saa kuidagi tagasi minna.

Uueks väliskaubanduse ja IT-ministri kandidaadiks nimetati Kert Kingo, kes astus Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna liikmeks 2015. aasta septembris. Varasem erakondlik kuuluvus ja kogemus poliitikas tal puudub. Kert Kingo on omandanud Tallinna majanduskoolis õiguse eriala, 2001. aastast on ta diplomeeritud jurist. 2017. aastal alustas Kingo õpinguid Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor ärijuhtimise magistriõppes inimressursside juhtimise õppekaval.

Hetkel kuum