Artikkel
 • Kuula

  Rentnikud lahkuvad T1st, mahajääjad ei kaota lootust

  T1 Mall of Tallinn kaubanduskeskuses on ruumi laiutada.Foto: Andras Kralla/Äripäev

  “Sõbrad, annan teada, et me sulgeme oma poe T1 keskuses. Kui kurb seda tunnistada ka ei ole, eksisin ma oma otsusega. /.../ Ma tunnen, et ma olen nagu eksinud koer, kes jookseb aastaid mööda tänavaid ja ei leia oma kodu.”

  Nii seisab väikese šokolaadipoe Chocelite’i Facebooki seinal. Enne asusid nad Rocca al Mare kaubanduskeskuses, aga selle läheduses toimunud teetööd mõjutasid külastatavust ja poe käivet. Nii otsustasid nad panna poe püsti uues kohas, T1 Mall of Tallinn kaubanduskeskuses, kirjutas Chocelite’i juhataja ja omanik Anna Sedaševa. “Kahjuks T1s kahanes meie käive veelgi. Minu jaoks on see täielik tragöödia ja arusaamatus, sest ma ei mõista, miks läheb ühes ilusas, säravas ja meeldivas kaubanduskeskuses meie poekesel nii halvasti. /.../ Kus on kõik kliendid? Kelle nimel me pingutame?” seisab postituses.
  Äripäev otsustas minna vaatama, kuidas keskuses elu käib. Lähen sinna teisipäeva pärastlõunal, vahetult pärast 5. kuupäeva, kui ostjaid võiks jaguda.
  Kell on 15
  Hoolimata varem kuuldud väidetest, et kaubanduskeskus on tühi, pole ma siin üksi. Koridoris käib rahvast ning mängib võrdlemisi vali muusika. Võib-olla jääb tühi mulje, kuna koridorid on laiad. Neis on rahvast, aga paradoksaalsel kombel on poed tühjad või vaid mõne külastajaga. Kunstitarvete poes asjatab ainult müüja, Sony Center on tühi, MySound tühi, Skymobile valmistub pausiks, tohutusse jumestuskaupade poodi Douglas siseneb üks inimene.
  “Täna on inimesi rohkem kui muidu. Ma ei ole varem kingapoes töötanud, nii et ei oska võrrelda. Tulin natuke pärast avamist tööle ja tolle ajaga võrreldes on paremaks läinud,” ütleb suure kingapoe rõõmsanäoline müüja. Peale minu on seal kaupluses üks inimene.
  T1 Malli kaubanduskeskus avati eelmise aasta novembris. Veel enne esimese aasta täitumist on lahkunud või lahkumas nii mõnigi pood: Mahemarket, Suva suka-sokipood, Juustukuningad, ehtepood Wild Woman, Skandinaavia rõivabränd NoaNoa jne. Paljude kaupluste esindajad ütlesid, et ei taha midagi kommenteerida, mõned olid valmis tegema seda anonüümselt.
  Juustukuningate esindaja tunnistas, et käive oli juustupoel T1s varasemast väiksem, lisaks ei täitnud võrdlemisi väikest pinda vajav juustupood ära pakutavat mahtu. Nende pood kolis tagasi Ülemiste keskusesse. “Ma olen näinud igasugu liikumisi muudes keskustes ka. Ei ole see T1 mingi erand,” ütles ta.
  Juustukaupleja kiitis sealjuures T1 Malli meeskonna kommunikatsiooni: “Ma olen mitme keskusega koostööd teinud. Mõnes keskuses on täiesti uskumatu suhtumine. Mina kui rentnik pole olnud mitte klient, vaid, teate, justkui midagi mõttetut. T1 on aga olekult ja suhtumiselt ülimalt positiivne ja vastutulelik, ka siis, kui on muresid.”

  T1s kontrollitakse hästi rangelt, mida sa kuskilt neist kirjutad või arvad.

  Kaupmees T1st
  Üks kaupmees ütles, et T1 meeskond kontrollib hästi rangelt, mida keskuse kohta kuskil kirjutatakse ja arvatakse. “Ükskord ma kirjutasin nii-öelda valesti. Siis nad olid peaaegu valmis mu lepingu lõpetama.”
  Rentnikud räägivad, et rendi hinnad on saladus ning leping on enamasti sõlmitud viieks aastaks. “Nii et ei saa väga kähku ära minna. Peab pikalt läbirääkimisi pidama. Et kõik korraga ära ei läheks, siis osa firmasid ei maksa üldse üüritasu, vaid ainult kommunaale,” kommenteeris üks poeomanik.
  Kell on 15.40
  Keskuse kolmas korrus on ilmselt kõige tühjem. Nomination Italy ehtepood on tühi, Mati Goldi ehtepood on tühi, Calzedonia riidepoes on kolm müüjat tühjas poes, Willy lihamaailm on täiesti tühi, Itaalia gastronoomiapoes haigutab tühjus. Turvamees valvab suurt jäätisepoodi, sest seal pole müüjatki.
  Kõht läheb tühjaks ja tellin ühest toidukohast kehakinnitust. Toidukohtades on inimesi parajalt. Samas kuulen kõrvallauast juttu, kus arutatakse, kas vähem inimesi on siin või Arsenali keskuses. Otsustavad, et ikkagi Arsenalis on vähem.
  Sarnaseid tekstiili või plakatitega kaetud pindu on T1 keskuses omajagu.Foto: Andras Kralla/Äripäev
  Entusiastliku olekuga müüja ühest laste- ja beebiasjade poest räägib, et maikuus oli kaupluses rohkem inimesi. “Loodame, et nad tulevad nüüd järjest puhkuselt tagasi. Aga meie ülemused ei kurda ka. Neil lasti üür alla ja see on meile okei, sest muudmoodi vist ei saakski. Isegi suured allahindlused ei kutsu,” räägib ta. Koridorid on suurtest allahindluse siltidest kirjud. “Aga mina ei ole kuulnud, et meil oleks plaan kinni panna, sest see on uus keskus ja inimesi tuleb lihtsalt harjutada,” jätkab müüja õhinal. “Siin ei ole lihtsalt H&Mi veel. Kui ei ole H&Mi, ei ole ka inimesi,” teab ta.
  Madalamaid rendihindu kinnitas T1 Mall of Tallinn juht Allan Remmelkoor. “Rendihindades on kõikjal tavapärane teha avaperioodiks, aastaks või pikemaks ajakski nii-öelda sisseelamishindu, aga kuna rendihinnad on konfidentsiaalne info, siis täpsemalt ei lahkaks, sest see sõltub ka lepingu pikkusest, investeeringute jagamisest rentnikuga,” ütles Remmelkoor.
  Suvised allahindlused on T1s täies hoos. Osa neist on ka suured lõpumüügi allahindlused enne keskusest lahkumist.Foto: Andras Kralla/Äripäev
  Kell on 16.00
  Kõikjal leidub ruume, kus on tuled kustus ja mis on peidus suurte sirmide ja plakatite taga. Sealjuures ei ole tingimata näha tüüpilist silti kirjaga “Avame peagi!”. Ühel suurel kattel on pilt Potjomkini küla eeskujul: elusuuruses foto sisukujunduspoest, aga jääb selgusetuks, mis bränd siia tulema peaks.
  Baltikale kuuluv Vèrenni riidepood on külastajatest tühi, Petroffi üleriiete pood on tühi, kurjakuulutava nimega kodusisustuse poes Valhalla uudistab paarike, riidepoes A&A liigub üks inimene, Denim Dreamis räägivad kaks müüjat juttu.
  Tegelikult tuleb poode juurde ka. Äsja avas uksed elektroonikapood OnOff, kuid selle omanikud ei soovinud rääkida, kuidas neil uues kaubanduskeskuses läheb. Sügisel avab uksed Briti rõivabränd Debenhams.
  Raamatupoe müüja ütles, et ei oska mingit mustrit esile tuua, millal on keskuses rohkem inimesi ja millal ei ole. “See on väga kaootiline,” ütles ta. “Kui ei ole midagi teha, siis minul on mõnus töö, sest saab raamatut lugeda. Ühe teise siinse poe müüja jalutas ka ja ostis kord meilt raamatu, et tal oleks midagi teha. Ma saan kõik raamatud millimeetri täpsusega kenasti paika panna. Igaks juhuks vähemalt kolm korda, et ilus saaks,” ütles ta.
  Müüja meenutas, kuidas ükskord käisid Jaapani tudengid poes ja küsisid, milline kontorikaup on poes kõige populaarsem. “Ma ütlesin, et see pastakas siin, sest ma läksin natuke segadusse. Ma ei saa päriselt statistikat luua, kuna mul on liiga vähe andmeid,” ütles müüja.
  15%T1 Mall of Tallinna kaubanduspindadest ei ole rentnikega kaetud, ütles keskuse juht Allan Remmelkoor, kelle sõnul peab see muutuma.
  Kell on 16.30
  Teistest erineb neljas korrus. Siin on lugematu hulk lapsi ja nende vanemaid, kes ringi liiguvad. iit saab vaaterattale, mis praegu tundub küll tühi olevat, aga ilm on ka vihmane.
  “Emotsioonide ja kogemuste tähtsus kasvab kõikjal maailmas, selles vallas oleme me T1s juba nii mõndagi suutnud saavutada – vaaterattaga on praeguseks sõitnud juba üle 150 000 inimese. SuperSkypark ja kogu meie meelelahutustasand on unikaalne kogu Eestis ja meie jaoks kindlasti oluline magnet. Lastega perede arvukus T1s teeb ainult rõõmu,” ütles Remmelkoor.
  Ühisosa Ülemiste keskusega
  Kui Ülemiste keskus 2004. aastal uksed avas, oli neil päris raske. Samal aastal avas uksed ka Viru keskus ning Ülemiste kohta öeldi, et kuigi ta on nüüd suurim kaubanduskeskus Eestis, siis keegi ei taha ju ometi sellepärast nii kaugele linna piirile sõita. 2004. aasta juunis kirjutas Äripäev, et Ülemiste kahe esimese kuu tulemused lubavad prognoosida, et Ülemiste jääb ligi kaks korda alla arendaja kaubanduskeskuse rajamise eel püstitatud ootustele.
  Kuu hiljem kirjutas Ärileht, et halb juurdepääs suurimale kaubanduskeskusele Ülemistele vähendab klientide arvu ning rentnikud järjest lahkuvad. Ülemiste keskuse väikepoodide juhatajad selgitasid toonases artiklis, et nad eelistasid seda kohta Kristiine keskusele madalama rendihinna tõttu. Samas aga plaanisid mitmed lahkumist, sest eksklusiivsemad kliendid käivad mujal.
  Praegu on sarnases olukorras T1, mille kohta räägitakse näiteks, et isegi kui vanemad viivad lapsed T1 keskuse menukasse Skyparki, lähevad nad üle tee Ülemiste keskusesse kauplustesse, nagu Zara või H&M.
  Linnarahvas kogub hoogu
  Keskuse T1 juht ­Allan Remmelkoor ütles, et Kantar Emori tellitud uuringu kohaselt on veel umbes 20 protsenti Tallinna ja selle ümbruse elanikke esimest külastust T1 keskusesse alles ette võtmas.
  “T1 on kindlasti kõige innovaatilisem ja kaasaegsem keskus Tallinnas ja nagu iga uuega – harjumine võtab veidi ­aega. Klassikalise kaubanduse valikut ja kvaliteeti peame kindlasti veel parandama, sügishooajaks tuleb meil veel uudiseid. Eks kaubanduse puhul mõtleme koos kõigi keskuste arendajatega tulevikutrendide üle, kuidas e-kaubandusega sünergiat luua ning ka uusi kaupluste formaate testida,” rääkis Remmelkoor lähitulevikust.

  Me oleme uppumas.

  Anna Sedaševa
  Šokolaadipoe Chocelite’i juhataja ja omanik
  Šokolaadipoe Chocelite’i juhataja ja omanik Sedaševa lõpetas teate Facebookis nii: “2019. aastat jaanuarist on meie igakuine kaotus ligi 3000–4000 eurot. Poe müük on nii madal, et see ei kata isegi klienditeenindaja palka. Me oleme uppumas. Iga uue kuu tulekuga mõtlesin, et ole kannatlik, küll kliendid viimaks tulevad, lihtsalt veidi on vaja oodata ja aega anda. /.../ Minu plaan on järgmine: kohtume teiega 1. septembril T1s ja 8. septembril paneme poe kinni, et see taas kord Rocca al Maresse transportida.”
  Chocelite teatas Facebooki teel oma lahkumisest T1 kaubanduskeskusest.Foto: Linda Eensaar
 • Hetkel kuum
Otto Pukk: millises kodus saab olla armastus, kui pole võimalik külmkappi toiduga täita
Miks hetkel, kui meie majandus on põhja katsumas, tegeleb valitsus järjest n-ö mittemaksvate valimislubaduste või muude kõrvaltegevustega, küsib praegu Eesti poliitikas toimuva kohta Eesti Elektroonikatööstuse Liidu volikogu esimees ja Incapi elektroonikatootmise rahvusvahelise grupi president Otto Pukk.
Miks hetkel, kui meie majandus on põhja katsumas, tegeleb valitsus järjest n-ö mittemaksvate valimislubaduste või muude kõrvaltegevustega, küsib praegu Eesti poliitikas toimuva kohta Eesti Elektroonikatööstuse Liidu volikogu esimees ja Incapi elektroonikatootmise rahvusvahelise grupi president Otto Pukk.
Ettevõtja: öeldakse, et alandage hindu. Mille arvel?!
Miks on hinnad kõrged? Sest intressid, inflatsioon ja tarbekaupade omahinnad ei lange, palgasurve ning sõjast tingitud majanduslangus ei ole kadunud, kirjutab ettevõtja, OÜ Keil M.A. juhatuse liige Andres Mängel vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Miks on hinnad kõrged? Sest intressid, inflatsioon ja tarbekaupade omahinnad ei lange, palgasurve ning sõjast tingitud majanduslangus ei ole kadunud, kirjutab ettevõtja, OÜ Keil M.A. juhatuse liige Andres Mängel vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
USA mai tööturu raport kergitas võimalust uueks intressimäära tõstmiseks
USA tööturg on mais püsinud oodatust paremas seisus ning kuuga kasvas töökohtade arv oodatust enam, millele aktsiaturud reageerisid ka tõusuga.
USA tööturg on mais püsinud oodatust paremas seisus ning kuuga kasvas töökohtade arv oodatust enam, millele aktsiaturud reageerisid ka tõusuga.
Reaalajas börsiinfo
Äri Eestimaal: Ida-Viru õlu kolib plekkpurki ja sihib välismaad
Koroonakriisis tekkinud raskuste tõttu on Purtse pruulikoda otsinud uusi eksporditurge ning käesoleval aastal on juba leitud kliente nii Itaaliast, Prantsusmaalt kui ka Bulgaariast. Ukraina sõja tõttu tekkinud kriis pani käsitööõlletootja aga vahetama isikupärase kujuga pudelid plekkpurkide vastu.
Koroonakriisis tekkinud raskuste tõttu on Purtse pruulikoda otsinud uusi eksporditurge ning käesoleval aastal on juba leitud kliente nii Itaaliast, Prantsusmaalt kui ka Bulgaariast. Ukraina sõja tõttu tekkinud kriis pani käsitööõlletootja aga vahetama isikupärase kujuga pudelid plekkpurkide vastu.
Uuring: onupojapoliitikat küll märgatakse, ent vilet puhuda ei söandata
Värske Eesti ja Põhjamaade ärieetika uuringu tulemused näitavad, et ebaeetilist käitumist on meilgi hakatud rohkem märkama ja sellesse ka sekkuma, ent vihjet anda ikkagi kardetakse, kirjutavad Merle Ojasoo ja Anne Reino ühingust Korruptsioonivaba Eesti.
Värske Eesti ja Põhjamaade ärieetika uuringu tulemused näitavad, et ebaeetilist käitumist on meilgi hakatud rohkem märkama ja sellesse ka sekkuma, ent vihjet anda ikkagi kardetakse, kirjutavad Merle Ojasoo ja Anne Reino ühingust Korruptsioonivaba Eesti.
Uued vastutustundlikud ettevõtted teada. Kes sai kulla, hõbeda või pronksi?
Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum tunnustas tänavu 49 Eestis tegutsevat ettevõtet, avalikku organisatsiooni ja mittetulundusühingut, kes hoolivad ümbritsevast ning soovivad panustada ühiskonda rohkemgi, kui seadus nõuab.
Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum tunnustas tänavu 49 Eestis tegutsevat ettevõtet, avalikku organisatsiooni ja mittetulundusühingut, kes hoolivad ümbritsevast ning soovivad panustada ühiskonda rohkemgi, kui seadus nõuab.
Leedu moodne hiigelfirma maksis ka hiigeldividendi – kõvasti üle miljardi
Vilniuse biotehnoloogiaettevõte Thermo Fisher Scientific Baltics maksis aktsionäridele dividendiks 1,61 miljardit eurot. Pärast seda jäi ettevõtte jaotamata kasumiks veel 615 miljonit eurot, kirjutab Leedu ärileht Verslo Žinios.
Vilniuse biotehnoloogiaettevõte Thermo Fisher Scientific Baltics maksis aktsionäridele dividendiks 1,61 miljardit eurot. Pärast seda jäi ettevõtte jaotamata kasumiks veel 615 miljonit eurot, kirjutab Leedu ärileht Verslo Žinios.
Luhtunud lootus Briti turule: langus ehituses sunnib Aseri tellisetootmist sulgema Lisatud vallavanema kommentaar: riigijuhid suretavad ettevõtlust
Aseri tellisetehase tootmismaht on kukkunud ligi 80 protsenti, mistõttu tuleb Wienerberger ASil panna augusti lõpus kinni tootmise põhiliin ja koondada umbes pooled töötajad, rääkis ettevõtte tegevjuht Margus Puusepp.
Aseri tellisetehase tootmismaht on kukkunud ligi 80 protsenti, mistõttu tuleb Wienerberger ASil panna augusti lõpus kinni tootmise põhiliin ja koondada umbes pooled töötajad, rääkis ettevõtte tegevjuht Margus Puusepp.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.