• Jaga lugu:

  Skandaalse Keila kinnisvaratüli tegelased arendavad koos uut projekti

  Ärimehed, kes on Keilas Päikeseelamu uusarenduse ehitamisel tülli läinud ja teineteisele võlgu jäänud, arendavad Tallinna lähedal Lool üheskoos uut projekti. Korteritega tehtud tehingud tekitavad küsimusi.

  Kastanikodude uusarenduse projektil on trassid ära veetud ning mitu korterit juba müüdud. Üleval on aga mitu ohukohta.Foto: Liis Treimann
  Jutt käib Kastanikodude arendusest, kuhu peaks plaani järgi tulema kokku seitse maja, millest igaühes 40 korterit. Uusarendust planeerival Loo Kodud OÜ-l on juba praegu enam kui 87 000 euro suurune maksuvõlg.
  Loo Kodude juht on Kristjan Sild, kinnisvaraärimees, kelle mitmel ettevõttel on maksuvõlad ja kes kipub jääma ka äripartneritele võlgu. Äriregistri põhjal on Loo Kodude osanik ettevõte NOSTRO Capital OÜ, mille osanikud on Artem Akhmetchin, Rasmus Kivila ning oma ettevõtete kaudu Alexander Krishnevsky ja Kristjan Sild.
  Äripäev kirjutas alles reedel, kuidas Artem Akhmetchini ettevõte Päikeseelamu on maksuvõlas ning maksejõuetu. Maksejõuetuse üks põhjus on see, et Akhmetchini arendatud majja Keilas ostis kaheksa korterit Kristjan Sild oma ettevõtte Sild Capital OÜ kaudu, kes jättis 900 000 euro suurusest tehingust 400 000 eurot maksmata. Kusjuures maksuamet on Sillale kuuluvad korterid arestinud, kuna ka Sild Capitalil on üleval suur maksuvõlg. Samal ajal arendavad ärimehed Lool uut uusarendust, kuhu müüakse ka juba kortereid.
  On võimalik, et maksuameti aresti hirmus on Sild osa endale kuuluvaid Loo Kodude korteritest liigutanud ühe oma teise ettevõtte, Brava Groupi nimele. Ka Brava Groupil on ligi 9000 euro suurune maksuvõlg, aga kuna see on ajatatud, siis on need korterid maksuameti arestiorbiidilt väljas.
  Sild selgitas, et Loo Kodud OÜ-le kuuluvad ainult esimeses faasis ehitatavad majad ja äriplaani järgi tuli ülejäänud krundid müüa. "Tehigu hind vastas turutingimustele ja kellegi huve sellega ei kahjustatud," kinnitas Sild. Käibemaksuvõlg ei ole tekkinud sellest tehingust, jätkas ta. "Oleme arendusega juba alustanud ja järgnevatel kuudel tekib meil jooksvalt käibemaksu ettemaks," ütles Sild.
  Selle projektiga ei ole mitte midagi valesti ja Crowdestate'ist võetud laenu tähtaeg ei ole veel käes, ütles Sild.
  Kinnistusraamatu järgi on Kastanikodudel hüpoteek Tallinna Hoiu-Laenuühistu kasuks. Veel on Kastanikodude arendus raha saanud Crowdestate’i kaudu.
  Eitab koostööd
  Sild ütles Kastanikodude arenduse kohta, et ta on selle projektiga tegelenud 1,5 aastat, aga rõhutas, et ta ei arenda seda Akhmetchiniga koos. "Artemile (Akhmetchinile – toim) kuulub alla 1 protsendi suurune osalus (emaettevõtte kaudu, otsest osalust tal ei ole üldse), seegi on hääleõiguseta osalus ja ta ei kuulu firmade juhatustesse. Väide, nagu oleks ta selle arendusega seotud, ei pea paika. Projektil on teine meeskond ja rahastajad ja nii edasi," ütles Sild.
  Päikeseelamu arenduse juures nii arendava ehitusfirma Päikeseelamu juhatusse kui ka ehitusfirma Thermopiloti juhatusse kuulunud Rasmus Kivila tõdes, et tal on küll NOSTRO Capitalis väike osalus, ent Loo Kodudega ta kursis ei ole. NOSTRO Capital on tema sõnul fond.
  Ohtlikud lepingud
  Kuna Kastanikodude korterid ei ole veel valmis, sõlmitakse ostjatega praegu võlaõiguslepinguid, mis maja valmimise järel muudetakse asjaõiguslepinguteks. See on tavapärane nähtus. Paraku tuleb väga jälgida, kellega sellist lepingut sõlmida. Nimelt on Sild müünud Keilas Päikeseelamus asuvaid kortereid samamoodi võlaõiguslepingutega, kuid kui peaks juhtuma, et Sild Capital – millel juba on maksuvõlg ja mille vara on maksuamet arestinud – läheb pankrotti, jäävad oma investeeringutest ilma ka korteriostjad. Kuna ka Loo Kodudel on maksuvõlg ning ettevõtte juhi Kristjan Silla vastu plaanib Crowdestate'i juht Loit Linnupõld eraisiklikku pankroti sisse anda, tasub Kastanikodude korterite huvilistel ettevaatlik olla.
  Loo Kodud müüb ka ise kortereid
  Lool valmivaid Kastanikodusid arendab ja müüb Loo Kodud OÜ ja müüki vahendab kinnisvarabüroo 1Partner. Arendust ehitab firma Mitt & Perlebach.
  Kastanikodude vahendaja 1Partneri maakler Margus Suumann ütles, et Kastanikodudes on trassid ära ehitatud ja veetud ning järgmisena peaks ehitaja kopa maasse lööma. Praegu müüakse aga kortereid kahte majja. Suumanni sõnul on müük kulgenud hästi, kusjuures müüvad nii 1Partner kui ka arendaja ehk Loo Kodud ise. Suumanni sõnul on tavapärane, et arendaja ka ise kortereid müüb ning mõlemal müüjal on olemas ülevaade sellest, mis korterid on uue omaniku saanud ja kellega on leping sõlmitud.
  Arendajale annab selline võimalus aga müüa kortereid sellele inimesele või ettevõttele, kellele ta seda tarvilikuks peab.
  Sild oli Kastanikodude suhtes optimistlik. "Kõik load on olemas, üle poole esimeses etapis arendatavatest korteritest on müüdud ja oleme sõlminud ehituslepingu Eesti ühe kvaliteetseima ehitusfirmaga. Trassid on peaaegu valmis. Omavalitsusega on koostöö hea. Majad tulevad väga ilusad," rääkis ta.
  Loo Kodude kortereid müüb 1Partner Kinnisvarabüroo.Foto: Liis Treimann
  Kinnisvaratüli Harjumaal
  Reedel kirjutas Äripäev loo Harjumaal asuvast korterelamust, kus on lahvatanud suur tüli majaelanike, arendaja ja ehitaja vahel. Skandaalne ärimees Kristjan Sild on ostnud arendusse kaheksa korterit, mille maksuamet arestis. Veidi enne seda jõudis Sild aga teha mitu müügitehingut ning inimesed on sattunud nüüd justkui kinnisvaralõksu – nad ei saa arestitud korteriga tehingut teha ning sõlmitud võlaõigusleping neid korteri omanikuks ei tee. Veel enam, ostjad võivad oma kodust ja korteri eest juba makstud rahast teoreetiliselt ka ilma jääda. Maksuamet tõdes, et sellist juhtumit ameti praktikas varem olnud ei ole.
  Maja elanikud kardavad aga, et lisaks lahvatanud tülile on maja sattunud ka kavalasse kinnisvaraskeemi. Arvestades, et Sild maksis korterite eest arendajale vaid osa summast ning arendaja jättis tehingu pealt käibemaksu maksmata, kardavad majaelanikud, et tegu võib olla kavala püüdega vara kantida. Eriti arvestades, et arendaja juht ja Sild ajavad mitmes muus firmas koos äri.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Tõnu Mertsina: jaekaubandus buumib
Jaekaubanduse kasv on tugev ka ilma välisturistideta ja on võtnud eelmise kümnendi finantskriisi eelsete buumiaastate mõõtmed, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Jaekaubanduse kasv on tugev ka ilma välisturistideta ja on võtnud eelmise kümnendi finantskriisi eelsete buumiaastate mõõtmed, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Tallinn jätkas Balti börsidest ainsana tõusuteed
Täna sulgus Balti börsidest ainsana plusspoolel Tallinn, vedades roheliseks ka Balti koondindeksi.
Täna sulgus Balti börsidest ainsana plusspoolel Tallinn, vedades roheliseks ka Balti koondindeksi.
Hasartmängumaks tahetakse kindlatest saajatest lahti siduda
Rahandusministeerium saatis kooskõlastusele seadusemuudatused, millega muudetakse riigieelarvesse laekunud hasartmängumaksu tulu kasutamist – edaspidi ei lähe sellest kindel protsent ministeeriumidele valdkondade rahastamiseks, vaid tulu laekub riigi üldistesse tuludesse.
Rahandusministeerium saatis kooskõlastusele seadusemuudatused, millega muudetakse riigieelarvesse laekunud hasartmängumaksu tulu kasutamist – edaspidi ei lähe sellest kindel protsent ministeeriumidele valdkondade rahastamiseks, vaid tulu laekub riigi üldistesse tuludesse.
Soome sai täna kirja 765 koroonanakatumist
Meie naaberriigis Soomes tuvastati täna 765 koroonanakatumist, nakkus levib kiiresti aktiivsete noorte seas, kelle osakaal kasvab ka haiglapatsientide seas.
Meie naaberriigis Soomes tuvastati täna 765 koroonanakatumist, nakkus levib kiiresti aktiivsete noorte seas, kelle osakaal kasvab ka haiglapatsientide seas.